Články odjinud

Aktivisté zmapovali, jak americké bomby zabíjejí jemenské děti. USA před tím zavírají oči

Aktivisté zmapovali, jak americké bomby zabíjejí jemenské děti. USA před tím zavírají oči

Pro jemenské chlapce, kteří právě ukončili letní školu, měl být srpnový výlet autobusem odměnou. Změnil se ale v tragédii. Děti se staly oběťmi náletu koalice, která v Jemenu pod vedením Saúdské Arábie bojuje na straně vlády proti šíitským povstalcům. Útok z 9. srpna, který čtyřicet chlapců nepřežilo, se stal dalším z dlouhé řady podobných masakrů, při kterých zabíjejí i americké zbraně. Jak následně informovala stanice CNN, bomba použitá při tomto útoku byla vyrobena právě ve Spojených státech. A podobných případů je v Jemenu mnohem víc.

Brutální válku v Jemenu, která trvá už čtyři roky, nepřežilo přes 10 tisíc lidí a přinesla také jednu z nejhorších humanitárních krizí současnosti. Od roku 2015 v ní na straně vlády bojuje mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií a není výjimkou, že její letadla zasahují i civilní cíle. „Většinu civilních obětí mají na svědomí koaliční nálety. V minulých třech letech při nich byly zasaženy obytné čtvrtě, tržiště, pohřební a svatební shromáždění, věznice, civilní lodě i zdravotnická zařízení,“ uvádí nedávná zpráva Rady OSN pro lidská práva.

Saúdská Arábie má v bojích proti šíitským milicím v Jemenu podporu také od vlády Spojených států nebo Velké Británie, které poskytují alianci zbraně, tajné informace a zajišťuje i tankování bojových letounů. Americká televize CNN nyní přináší další důkazy, které potvrzují, že řada útoků, při kterých mnohdy umírají i děti, byla provedena právě americkými zbraněmi. Podklady včetně úlomků amerických bomb jí poskytla nezávislá jemenská organizace na ochranu lidských práv Mwatana.

Organizaci, která monitoruje porušování práva všech stran konfliktu, se podařilo nashromáždit důkazy díky terénním pracovníkům, kteří prozkoumali a zdokumentovali místa útoků. Nalezené úlomky bomb nechali analyzovat experty na zbraně, kteří mimo jiné zkoumali sériová čísla. Podle šéfky organizace Mwatana vyšetřování ukazuje, že Spojené státy „nesou právní a morální odpovědnost za prodej zbraní koalici vedené Saúdskou Arábií“, což konflikt v Jemenu jen zhoršuje.

„Kvůli této válce každý den umírají jemenští civilisté a vy (Amerika) tuto válku poháníte. Přestaňte tuto válku podporovat. Je ostuda, že finanční zájmy mají větší váhu než krev nevinných lidí,“ řekla pro CNN ředitelka organizace Radja Mutawakel. Právě Saúdská Arábie patří oficiálně mezi největší odběratele amerických zbraní, mezi kterými jsou i naváděné bomby využité během srpnového útoku na školáky.

Prodej právě tohoto typu zbraní do Saúdské Arábie sice administrativa prezidenta Baracka Obamy v roce 2016 zakázala, rozhodnutí bývalého šéfa Bílého domu však po nástupu Donalda Trumpa vzalo za své a v březnu 2017 tehdejší ministr zahraničí Rex Tillerson zákaz zrušil. Navzdory důkazům americká administrativa podíl na zabíjení jemenských civilistů odmítá. Jak pro CNN sdělila mluvčí Pentagonu Rebecca Rebarichová, „konečná rozhodnutí o vedení operací mají na svědomí členové saúdské koalice, ne Spojené státy“.

Válka v Jemenu

V jakých případech tedy v Jemenu zabíjely americké zbraně? Podívejte se na výběr připravený televizí CNN:

30. duben 2015 – Útok na obytnou čtvrť v Adenu

Útok koaličních stíhaček na obytnou čtvrť na jihu Jemenu si vyžádal jednu oběť a šest zraněných včetně mladé dívky a dvou žen. Podle zjištění CNN při útoku zabíjela laserově naváděná bomba z dílny americké společnosti Raytheon, která je jedením z největších dodavatelů zbraní a vojenské techniky na světě. Bomba váží 230-330 kilogramů a obsahuje 87 kilogramů výbušné látky H6.

26. května a 9. října 2015 – Útoky na školu

V tyto dva dny byla koalicí zasažena škola na západě Jemenu. Identifikační číslo na šrapnelu odpovídá bombě MK-83 opět z dílny společnosti Raytheon. Není zřejmé, při kterém z těchto dvou útoků byla zbraň použita.

10. srpna 2015 – Kazetová puma zabila deset civilistů

Během úderů z 10. srpna 2015 byl tříštivou střelou zasažen dům 28letého farmáře na severozápadě Jemenu, při kterém bylo zabito celkem deset lidí včetně šesti dětí a tří žen. Dalších šest civilistů bylo zraněno. Jak uvádí organizace Mwatana, při útoku byla použita kazetová puma americké výroby. Podle CNN by bomba mohla být vyrobena v roce 1977 leteckým zbrojním střediskem amerických vzdušných sil, které bylo v roce 2012 uzavřeno. Jak uvádí data Human Rights Watch, USA Saúdské Arábii mezi lety 1970 a 1995 poskytly asi 1000 takovýchto kazetových bomb.

6. leden 2016 – Továrna po útoku tři dny hořela

Počátkem roku 2016 byla americkou bombou MK-82 zasažena továrna na výrobu autodílů. Jemenská organizace nemá hlášené žádné ztráty na životech, továrna však po úderu hořela tři dny. Bomba byla podle CNN vyrobená v květnu 2015 společností Raytheon.

2 února 2016 – Raketa zabila jednoho civilistu

Jeden civilista mrtvý a osm dalších zraněných. Taková je bilance raketového úderu na vesnici al Saar, kde byla podle CNN použita bomba CBU-52B/B americké výroby.

20. září 2016 – Útok usmrtil 15 členů jedné rodiny

Letecký úder na vozidlo ze září 2016 se stal tragédií pro jednu z jemenských rodin. Během útoku zahynulo 15 jejích členů včetně 12 dětí, z nich nejmladšímu chlapci byl jeden rok. „Jejich těla byla na kusy. Maso viselo z okolních stromů,“ popsal pro organizaci Mwatana očitý svědek. Při útoku koalice vedená Saúdskou Arábií použila laserem naváděnou bombu americké firmy Raytheon.

24. září 2016 – Bombardování bytového domu si vyžádalo šest mrtvých

Útoku ze vzduchu na bytový dům zabil šest lidí a jednoho civilistu zabil. Očití svědci organizaci Mwatana popsali, jak po výbuchu z domu zděšení utíkali pryč. Když se vrátili, našli na ulici mrtvé i zraněné. Celá jedna rodina útok nepřežila. Jedno z identifikačních čísel na nalezené části bomby ukázalo, že patří americké společnosti Raytheon.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

5. října 2016 – Útok na rybářskou loď nepřežil jeden muž

Kazetová munice odpálená saúdskými koaličními silami zasáhla rybářský člun na pobřeží vesnice Al Hima na západě Jemenu, jeden muž úder nepřežil. Podle CNN číslo na bombě odpovídá americkému vládnímu středisku Air Armament Center.

22. dubna 2018 – Při náletu zemřelo 21 svatebčanů včetně dětí

Nálet arabské koalice na severozápadě Jemenu proměnil svatbu v tragédii – 21 civilistů včetně 11 dětí zemřelo. Dalších 97 lidí, z čeho bylo 48 dětí, bylo zraněno. Na místě útoku našli terénní pracovníci Mwatana části rakety, které naznačují, že mohlo jít o bombu GBU. Tomu nasvědčují i zjištění investigativní skupiny Bellingcat, podle které koalice k útoku použila naváděnou bombu GBU-12 Paveway II.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818