Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aktivisté zmapovali, jak americké bomby zabíjejí jemenské děti. USA před tím zavírají oči

Aktivisté zmapovali, jak americké bomby zabíjejí jemenské děti. USA před tím zavírají oči

Pro jemenské chlapce, kteří právě ukončili letní školu, měl být srpnový výlet autobusem odměnou. Změnil se ale v tragédii. Děti se staly oběťmi náletu koalice, která v Jemenu pod vedením Saúdské Arábie bojuje na straně vlády proti šíitským povstalcům. Útok z 9. srpna, který čtyřicet chlapců nepřežilo, se stal dalším z dlouhé řady podobných masakrů, při kterých zabíjejí i americké zbraně. Jak následně informovala stanice CNN, bomba použitá při tomto útoku byla vyrobena právě ve Spojených státech. A podobných případů je v Jemenu mnohem víc.

Brutální válku v Jemenu, která trvá už čtyři roky, nepřežilo přes 10 tisíc lidí a přinesla také jednu z nejhorších humanitárních krizí současnosti. Od roku 2015 v ní na straně vlády bojuje mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií a není výjimkou, že její letadla zasahují i civilní cíle. „Většinu civilních obětí mají na svědomí koaliční nálety. V minulých třech letech při nich byly zasaženy obytné čtvrtě, tržiště, pohřební a svatební shromáždění, věznice, civilní lodě i zdravotnická zařízení,“ uvádí nedávná zpráva Rady OSN pro lidská práva.

Saúdská Arábie má v bojích proti šíitským milicím v Jemenu podporu také od vlády Spojených států nebo Velké Británie, které poskytují alianci zbraně, tajné informace a zajišťuje i tankování bojových letounů. Americká televize CNN nyní přináší další důkazy, které potvrzují, že řada útoků, při kterých mnohdy umírají i děti, byla provedena právě americkými zbraněmi. Podklady včetně úlomků amerických bomb jí poskytla nezávislá jemenská organizace na ochranu lidských práv Mwatana.

Organizaci, která monitoruje porušování práva všech stran konfliktu, se podařilo nashromáždit důkazy díky terénním pracovníkům, kteří prozkoumali a zdokumentovali místa útoků. Nalezené úlomky bomb nechali analyzovat experty na zbraně, kteří mimo jiné zkoumali sériová čísla. Podle šéfky organizace Mwatana vyšetřování ukazuje, že Spojené státy „nesou právní a morální odpovědnost za prodej zbraní koalici vedené Saúdskou Arábií“, což konflikt v Jemenu jen zhoršuje.

„Kvůli této válce každý den umírají jemenští civilisté a vy (Amerika) tuto válku poháníte. Přestaňte tuto válku podporovat. Je ostuda, že finanční zájmy mají větší váhu než krev nevinných lidí,“ řekla pro CNN ředitelka organizace Radja Mutawakel. Právě Saúdská Arábie patří oficiálně mezi největší odběratele amerických zbraní, mezi kterými jsou i naváděné bomby využité během srpnového útoku na školáky.

Prodej právě tohoto typu zbraní do Saúdské Arábie sice administrativa prezidenta Baracka Obamy v roce 2016 zakázala, rozhodnutí bývalého šéfa Bílého domu však po nástupu Donalda Trumpa vzalo za své a v březnu 2017 tehdejší ministr zahraničí Rex Tillerson zákaz zrušil. Navzdory důkazům americká administrativa podíl na zabíjení jemenských civilistů odmítá. Jak pro CNN sdělila mluvčí Pentagonu Rebecca Rebarichová, „konečná rozhodnutí o vedení operací mají na svědomí členové saúdské koalice, ne Spojené státy“.

Válka v Jemenu

V jakých případech tedy v Jemenu zabíjely americké zbraně? Podívejte se na výběr připravený televizí CNN:

30. duben 2015 – Útok na obytnou čtvrť v Adenu

Útok koaličních stíhaček na obytnou čtvrť na jihu Jemenu si vyžádal jednu oběť a šest zraněných včetně mladé dívky a dvou žen. Podle zjištění CNN při útoku zabíjela laserově naváděná bomba z dílny americké společnosti Raytheon, která je jedením z největších dodavatelů zbraní a vojenské techniky na světě. Bomba váží 230-330 kilogramů a obsahuje 87 kilogramů výbušné látky H6.

26. května a 9. října 2015 – Útoky na školu

V tyto dva dny byla koalicí zasažena škola na západě Jemenu. Identifikační číslo na šrapnelu odpovídá bombě MK-83 opět z dílny společnosti Raytheon. Není zřejmé, při kterém z těchto dvou útoků byla zbraň použita.

10. srpna 2015 – Kazetová puma zabila deset civilistů

Během úderů z 10. srpna 2015 byl tříštivou střelou zasažen dům 28letého farmáře na severozápadě Jemenu, při kterém bylo zabito celkem deset lidí včetně šesti dětí a tří žen. Dalších šest civilistů bylo zraněno. Jak uvádí organizace Mwatana, při útoku byla použita kazetová puma americké výroby. Podle CNN by bomba mohla být vyrobena v roce 1977 leteckým zbrojním střediskem amerických vzdušných sil, které bylo v roce 2012 uzavřeno. Jak uvádí data Human Rights Watch, USA Saúdské Arábii mezi lety 1970 a 1995 poskytly asi 1000 takovýchto kazetových bomb.

6. leden 2016 – Továrna po útoku tři dny hořela

Počátkem roku 2016 byla americkou bombou MK-82 zasažena továrna na výrobu autodílů. Jemenská organizace nemá hlášené žádné ztráty na životech, továrna však po úderu hořela tři dny. Bomba byla podle CNN vyrobená v květnu 2015 společností Raytheon.

2 února 2016 – Raketa zabila jednoho civilistu

Jeden civilista mrtvý a osm dalších zraněných. Taková je bilance raketového úderu na vesnici al Saar, kde byla podle CNN použita bomba CBU-52B/B americké výroby.

20. září 2016 – Útok usmrtil 15 členů jedné rodiny

Letecký úder na vozidlo ze září 2016 se stal tragédií pro jednu z jemenských rodin. Během útoku zahynulo 15 jejích členů včetně 12 dětí, z nich nejmladšímu chlapci byl jeden rok. „Jejich těla byla na kusy. Maso viselo z okolních stromů,“ popsal pro organizaci Mwatana očitý svědek. Při útoku koalice vedená Saúdskou Arábií použila laserem naváděnou bombu americké firmy Raytheon.

24. září 2016 – Bombardování bytového domu si vyžádalo šest mrtvých

Útoku ze vzduchu na bytový dům zabil šest lidí a jednoho civilistu zabil. Očití svědci organizaci Mwatana popsali, jak po výbuchu z domu zděšení utíkali pryč. Když se vrátili, našli na ulici mrtvé i zraněné. Celá jedna rodina útok nepřežila. Jedno z identifikačních čísel na nalezené části bomby ukázalo, že patří americké společnosti Raytheon.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východě

5. října 2016 – Útok na rybářskou loď nepřežil jeden muž

Kazetová munice odpálená saúdskými koaličními silami zasáhla rybářský člun na pobřeží vesnice Al Hima na západě Jemenu, jeden muž úder nepřežil. Podle CNN číslo na bombě odpovídá americkému vládnímu středisku Air Armament Center.

22. dubna 2018 – Při náletu zemřelo 21 svatebčanů včetně dětí

Nálet arabské koalice na severozápadě Jemenu proměnil svatbu v tragédii – 21 civilistů včetně 11 dětí zemřelo. Dalších 97 lidí, z čeho bylo 48 dětí, bylo zraněno. Na místě útoku našli terénní pracovníci Mwatana části rakety, které naznačují, že mohlo jít o bombu GBU. Tomu nasvědčují i zjištění investigativní skupiny Bellingcat, podle které koalice k útoku použila naváděnou bombu GBU-12 Paveway II.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1