Američané nechtějí vypovědět dohodu s Íránem. Odchod odmítají dvě třetiny z nich | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američané nechtějí vypovědět dohodu s Íránem. Odchod odmítají dvě třetiny z nich

Američané nechtějí vypovědět dohodu s Íránem. Odchod odmítají dvě třetiny z nich

Většina Američanů si nepřeje, aby jejich země odstoupila od jaderné dohody s Íránem. Podle průzkumu agentury SSRS pro televizní stanici CNN odmítá vypovězení dohody 63 procent dotázaných, pro je jen 29 procent. Rozhodnutí o dalším osudu smlouvy by měl americký prezident Donald Trump oznámit v úterý ve 20.00 středoevropského času.

Podle průzkumu chtějí od dohody odejít především republikánští voliči. Mezi nimi získalo toto řešení dokonce nadpoloviční podporu 51 procent. Vyšší čísla než v celkovém měření vykazuje varianta vypovězení dohody ještě u konzervativců (47 procent) a těch, kteří sympatizují se samotným Trumpem (46 procent).

S prezidentovou politikou vůči Íránu ale spousta lidí nesouhlasí. Mezi dotázanými se našlo 46 procent osob, které si myslí, že Trump postupuje špatně. Jeho kroky schvaluje 37 procent Američanů. Průzkum se konal mezi 2. a 5. květnem a zúčastnilo se jej 1015 respondentů. Statistická odchylka je podle agentury 3,6 procenta.

Očekává se, že Trump dohodu vypoví. Už dříve ji tvrdě kritizoval a označil za nejhorší, jakou svět viděl. Nyní se navíc obklopil spolupracovníky, kteří jeho postoj sdílí. Podporuje jej také dlouhodobý americký spojenec Izrael. Naopak před vypovězením smlouvy varovali Trumpa francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Dohodu uzavřel Trumpův předchůdce Barrack Obama. Výměnou za zmírnění sankcí se Írán zavázal utlumit svůj jaderný program. Američané ale nejsou přesvědčení, že závazek dodržel. Celkem 62 procent lidí se domnívá, že porušil podmínky smlouvy, o opaku je přesvědčeno jen 19 procent dotázaných.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.