Američané nechtějí vypovědět dohodu s Íránem. Odchod odmítají dvě třetiny z nich | info.cz

Články odjinud

Američané nechtějí vypovědět dohodu s Íránem. Odchod odmítají dvě třetiny z nich

Většina Američanů si nepřeje, aby jejich země odstoupila od jaderné dohody s Íránem. Podle průzkumu agentury SSRS pro televizní stanici CNN odmítá vypovězení dohody 63 procent dotázaných, pro je jen 29 procent. Rozhodnutí o dalším osudu smlouvy by měl americký prezident Donald Trump oznámit v úterý ve 20.00 středoevropského času.

Podle průzkumu chtějí od dohody odejít především republikánští voliči. Mezi nimi získalo toto řešení dokonce nadpoloviční podporu 51 procent. Vyšší čísla než v celkovém měření vykazuje varianta vypovězení dohody ještě u konzervativců (47 procent) a těch, kteří sympatizují se samotným Trumpem (46 procent).

S prezidentovou politikou vůči Íránu ale spousta lidí nesouhlasí. Mezi dotázanými se našlo 46 procent osob, které si myslí, že Trump postupuje špatně. Jeho kroky schvaluje 37 procent Američanů. Průzkum se konal mezi 2. a 5. květnem a zúčastnilo se jej 1015 respondentů. Statistická odchylka je podle agentury 3,6 procenta.

Očekává se, že Trump dohodu vypoví. Už dříve ji tvrdě kritizoval a označil za nejhorší, jakou svět viděl. Nyní se navíc obklopil spolupracovníky, kteří jeho postoj sdílí. Podporuje jej také dlouhodobý americký spojenec Izrael. Naopak před vypovězením smlouvy varovali Trumpa francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Dohodu uzavřel Trumpův předchůdce Barrack Obama. Výměnou za zmírnění sankcí se Írán zavázal utlumit svůj jaderný program. Američané ale nejsou přesvědčení, že závazek dodržel. Celkem 62 procent lidí se domnívá, že porušil podmínky smlouvy, o opaku je přesvědčeno jen 19 procent dotázaných.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud