Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američanka „prala“ bitcoiny pro Islámský stát, hrozí jí 50 let za mřížemi

Američanka „prala“ bitcoiny pro Islámský stát, hrozí jí 50 let za mřížemi

Teroristická organizace Islámský stát sice krví prosazuje tradiční hodnoty, ale peněz se neštítí ani v moderní formě. Když však chěla Američanka Zoobia Shahnazová poslat těmto katům Blízkého východu špinavé peníze v bitcoinech a dalších kryptoměnách, rychle skončila v poutech. Za podvod a praní špinavých peněz nyní ženě hrozí až 50 let za mřížemi. 

 Prokurátor viní Američanku s pákistánskými kořeny z toho, že si na několik podvodně získaných kreditních karet napůjčovala minimálně 85 tisíc dolarů a následně většinu z těchto peněz poslala v bitcoinech a dalších kryptoměnách na různá místa v Pákistánu, Turecku a v Číně. Finance nicméně nakonec skončily u teroristické organizace Islámský stát, uvádí Fox News. 

Ženu úřady zadržely na letišti ve chvíli, kdy chtěla nastoupit do letadla směřujícího do Pákistánu s přestupem v Turecku. Pravý cíl cesty byla však podle policie Sýrie, kam se Shahnazová chtěla dostat právě z tranzitního státu. Když policie prohledala její elektronická zařízení, nalezla bohatou historii hledaných informací právě o Islámském státu.

Shahnazová měla u sebe rovněž před odletem 9.5 tisíce dolarů, jen o 500 dolarů méně, než kolik činí limit pro oficiální deklaraci vývozu finanční hotovosti.

Podle právníka Steva Zissoua Shahnazová pouze posílala tyto prostředky syrským uprchlíkům. „To, co dříve v Sýrii viděla, ji donutilo zasvětit svůj život snižování útrap syrských uprchlíků. Vše, co dělala, mělo pouze tento jediný cíl,“ řekl Zissou.

Za praní špinavých peněz Shahnazové nicméně hrozí až 20 let za mřížemi, za bankovní podvod si tam může prodloužit pobyt až o dalších 30 let.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1