Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americké volby skončily remízou. Demokraté ovládli Sněmovnu, republikáni Senát

Americké volby skončily remízou. Demokraté ovládli Sněmovnu, republikáni Senát

Demokraté budou mít v následujících dvou letech většinu ve Sněmovně reprezentantů. Američané tak vystavili vizitku prezidentu Donaldu Trumpovi. Ten bude mít nyní složitější pozici. Je pravděpodobné, že bude pod větším drobnohledem a neprosadí žádnou zásanější legislativu. Stále se však bude moci opřít o Senát, který budou i nadále ovládat republikáni. 

Nebylo to zdaleka tak klidné vítězství, v jaké demokraté doufali před začátkem voleb. O vysněné „modré vlně“ se příliš nedalo mluvit. Přesto hlavní tajenka voleb našla očekávané řešení. Demokraté získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, republikáni zvítězili v Senátu.

Ačkoli se v průběhu noci zdálo, že by republikáni mohli přeci jen překvapit i ve sněmovních volbách, musí se spokojit jen s horní komorou. To je komplikace pro prezidenta Donalda Trumpa. Dá se očekávat, že demokraté v čele Sněmovny reprezentantů budou tlačit na přísnější vyšetřování Trumpových kauz. Zároveň je nepravděpodobné, že by Bílý dům prosadil zásadní legislativu typu daňové nebo zdravotní reformy.

Demokratům k většině ve Sněmovně reprezentantů po rozpačitém začátku nakonec pomohl severovýchod USA. Ten v prezidentských volbách vynesl do Bílého domu Donalda Trumpa. Letos hrál v prospěch jeho oponentů.

Naopak v senátních volbách se demokratům nedařilo. Na začátku noci potřebovali přebrat republikánům dvě křesla. V praxi to znamenalo vyhrát všech osm soubojů, které průzkumy označovaly za předem neodhadnutelné.

Plán se zhroutil již krátce po sečtení prvních výsledků, kdy bylo jasné, že demokraté míří k porážce v Indianě. Tamní obhajující senátor, demokrat Joe Donnelly podle exit pollů doplatil na hlasování o nominaci Bretta Kavanaugha na post soudce Nejvyššího soudu. Jako zásadní moment při rozhodování to označilo 53 procent dotázaných. Donnelly hlasoval proti, ačkoli se spekulovalo, že by právě vzhledem k volbám mohl Kavanaugha podpořit. Soudce nakonec Senátem prošel. Kromě Indiany prohráli demokraté i v dalších otevřených duelech v Tennessee a na Floridě, kde neuspěl ani jejich kandidát na guvernéra.

Nadějně dlouho vypadala situace v Texasu. Demokrat Beto O’Rourke tam překvapivě vedl nad obhajujícím republikánem Tedem Cruzem. Cruz ale nejprve srovnal krok, aby později převážil počet hlasů na svoji stranu a křeslo v horní komoře si udržel. Republikánům pomohl také výsledek někdejšího neúspěšného kandidáta Mitta Romneyho. Ten získal senátorský mandát v Utahu. Do vysoké politiky se vrací po šesti letech.

V Senátu nebude dalších šest let chybět ani někdejší demokratický uchazeč o prezidentskou nominaci a oblíbenec socialisticky smýšlejících demokratů Bernie Sanders. Nezávislý senátor, který ale pravidelně hlasuje s demokraty, obhájil mandát ve Vermontu. Uspěla i potenciální demokratická prezidentská kandidátka Elisabeth Warrenová.

Pro Donalda Trumpa je republikánská většina v Senátu klíčová. Díky tomu se nemusí obávat provést obměnu ve vládě a může pokračovat například v započaté obměně soudců na všech úrovních. Zároveň se zřejmě nemusí obávat, že by demokraté podnikli úspěšný pokus o jeho impeachment. Konečné slovo má totiž právě Senát.

Přestože Trump označil na Twitteru výsledek za ohromný úspěch, podle amerických medií Bílý dům v průběhu volební noci našel viníka volební porážky ve Sněmovně reprezentantů. Zdroje CNN tvrdí, že prezident Trump je naštvaný na odcházejícího předsedu dolní komory Paula Ryana. Ten se v letošních volbách neuchází o obhajobu mandátu. 

„Je na něj naštvaný. Kvůli všemu,“ tlumočila televize. Ono „všechno“ zahrnuje například podle Trumpa příliš brzké oznámení konce ve Sněmovně nebo málo sehnaných peněz na kampaň. Trump si s Ryanem nikdy příliš neporozuměl. Rozchází se například v pro prezidenta klíčové otázce migrace.

Prezidentův tým přesto mohl slavit nejen kvůli pozitivnímu vývoji v Senátu. Cenou útěchy byl výsledek bratra viceprezidenta Mikea Pence. Ten získal křeslo ve Sněmovně reprezentantů. Vyhrál v tradičně silném republikánském okrsku ve státě Indiana.

Americké volby: Šťastný poražený Donald Trump uhájil Senát i roli jasného lídra republikánů>>>

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1