Články odjinud

Amerika zavádí cla na dovoz hliníku a oceli z EU, Kanady a Mexika, potvrdil ministr obchodu

Amerika zavádí cla na dovoz hliníku a oceli z EU, Kanady a Mexika, potvrdil ministr obchodu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa začne úderem půlnoci uplatňovat 25procentní clo na dovoz oceli a 10procentní na hliník z EU, Kanady a Mexika. Unie a severoamerické země měly dosud z tarifů výjimku, již včera se ale objevily zprávy, že ji nechá Bílý dům vypršet. Informaci potvrdil ministr obchodu Wilbur Ross. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker označil cla za naprosto nepřijatelná. Evropská unie dle něho v příštích hodinách učiní příslušná protiopatření.

Ross dnes uvedl, že jednání s EU sice přineslo pokroky, ty však nebyly dostatečné k prodloužení výjimky. Dodal, že Spojené státy chtějí v rozhovorech pokračovat.

Brusel už dříve pohrozil, že v reakci zavede vlastní cla na dovoz amerického zboží, například motocyklů, džínsů a bourbonské whisky.

Globální zavedení cel ve výši 25 procent na dováženou ocel a deseti na hliník oznámil prezident Donald Trump v březnu. Pro některé země začal platit odklad, aby se mohly jednáním s USA clům vyhnout.

V případě Evropské unie se ale Bílý dům rozhodl nechat výjimku vypršet, napsal The Wall Street Journal. Jedna zasvěcená osoba listu řekla, že plány vlády USA se stále ještě mohou změnit, pokud obě strany na poslední chvíli dospějí k dohodě. USA i EU ale o takové dohodě pochybují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud