Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Historický zlom. Saúdskoarabský princ přiznal Izraeli právo na existenci, překvapil Západ i Araby

ANALÝZA: Historický zlom. Saúdskoarabský princ přiznal Izraeli právo na existenci, překvapil Západ i Araby

Námluvy mezi Saúdskou Arábií a Izraelem. Poslední kroky vlivného saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána ani jinak označit nelze. Zkraje týdne překvapil Západ i arabský svět, když v časopise The Atlantic přiznal Izraeli právo na existenci. Co se zdá v Česku samozřejmé, není běžné u lídra konzervativní sunnitské monarchie, která se židovským státem dosud nenavázala ani diplomatické vztahy.

„Věřím, že Palestinci i Izraelci mají právo na svoji vlastní zemi. K takovému uspořádání je ale třeba uzavřít mírovou smlouvu, která vztahy těchto národů znormalizuje a přinese regionu stabilitu,“ konstatoval princ, který se tak mimochodem přihlásil k tzv. dvoustátnímu řešení (two-state solution). Takové uspořádání diplomaté donedávna považovali za optimální: jak nynější americká administrativa, tak pravicová izraelská vláda však z této pozice nyní couvají.

Arabský svět překvapil princův výrok svou vstřícností vůči Izraeli, který je podle něj „na svoji velikost velkou a stále rostoucí ekonomikou“. Princ známý i pod zkratkou svého jména MbS pak dodal, že „státy arabského Zálivu mají s Izraelem společné zájmy, podobně jako třeba Jordánsko a Egypt“. Poslední dvě jmenované země – na rozdíl od ostatních arabských států – uzavřely s Izraelem mírové dohody.

Nejde o žádný přešlap, či výstřelek dvaatřicetiletého prince, který své zemi fakticky vládne. Muhammad bin Salmán se během nedávné návštěvy USA setkal s představiteli několika vlivných proizraelských skupin, čímž vyvolal především v Palestině, ale i jinde na Blízkém východě znatelné zděšení. Reakce arabského a hlavně íránského tisku místy připomínaly hysterii, která zavládla v českých médiích po prvním setkání zdejších politiků s lídry sudetoněmeckých krajanských organizací.

Spokojení, i když zatím jen opatrně, jsou naopak izraelští politici, kteří už několikrát přiznali, že se Saúdy v konkrétních případech spolupracují. A po straně naznačují, že dojde k dalšímu utužení vztahů. Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr už loni televizi France 24 sdělil, že jeho lidé pracují „na ustavení plných diplomatických vztahů s telavivským režimem“ (což je nyní běžné saúdské označení pro Stát Izrael). Rijád už izraelským aerolinkám také povolil přelet nad svým územím.

Dlouho se mělo za to, že Muhammad bin Salmán, který razantně i nevybíravě reformuje svoji zemi ekonomicky i společensky, hledá v Izraeli hlavně spojence pro boj s jinou regionální mocnosti – Íránem. Střet obou zemí má povahu nejen strategickou, ale i náboženskou: Teherán se cítí být planetárním ochráncem menšinových šíitů, Saúdská Arábie pak vydatně a ve všech koutech planety podporuje své sunnitské souvěrce. Podobně jako Izrael, i Muhammad bin Salmán označuje za největší hrozbu pro regionální stabilitu právě Írán. V tom si notují také s novou americkou administrativou, která se během návštěvy Donalda Trumpa v Rijádu jasně postavila na sunnitskou stranu.

Pokud ale Salmán dává Izrael arabskému světu za vzor i ekonomicky, udeřil na citlivé místo. Výkony izraelského hospodářství, ale třeba i vědy z Blízkého východu ční a mladý princ, který je především ekonomickým reformátorem, to samozřejmě ví. Připomínat ovšem Arabům, byť decentně, že zaostávají za nenáviděným židovským státem, je troufalé i na razantního, až drsného Muhammada bin Salmána.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1