Články odjinud

ANALÝZA: Hon na Trumpa. Vyšetřovatel Mueller má nabito, stále to ale nestačí

ANALÝZA: Hon na Trumpa. Vyšetřovatel Mueller má nabito, stále to ale nestačí

Zvláštní vyšetřovatel objasňující vliv Ruska v USA Robert Mueller o sobě nedává vědět příliš často. Tento týden ale zveřejnil dvě přelomové novinky, které mohou otřást dosavadní pozicí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Z toho se nově stává „postava číslo 1“, a to jak v úředních dokumentech, tak reálně v celém vyšetřování údajného ruského vlivu na americké volby. Mueller navíc ve čtvrtek získal dosud asi nejsilnějšího spojence – někdejšího Trumpova právníka Michaela Cohena, který se s ním dohodl na spolupráci.

Ta zpráva má deset stran a přečtenou ji máte za několik minut. Až na jméno Michaela Cohena je anonymizovaná. Přesto se z ní dá snadno zjistit, o kom se zrovna mluví, a napovídá leccos i o směřování asi nejsledovanějšího vyšetřování ve Spojených státech. Trump je v ní vedený jako „postava číslo 1“. Ač jde o kódové označení pro potřeby konkrétního dokumentu, vyznění Muellerových kroků a prohlášení značí, že hlavním cílem jeho vyšetřování je právě Trump.

O co tedy ve zprávě o Cohenově přiznání jde? Ve zkratce, prezidentův někdejší osobní právník přiznal, že lhal ve své výpovědi před sněmovním výborem pro zpravodajské služby. Jeho nepravdivé prohlášení se týkalo styků s Rusy a obchodní záležitosti s označením „Moskevský projekt“. Pod ním se skrývá plán na vybudování mrakodrapu v centru Moskvy, který by nesl Trumpovo jméno.

Cohen lhal, když tvrdil, že se v Trumpově společnosti o projektu přestalo mluvit v lednu 2016, tedy ještě před startem prezidentských primárek. Nesedí ani jeho prohlášení, že nebyl ve spojení s Rusy a nikdy nesouhlasil s cestou do Ruska ani se o podobné možnosti nezmiňoval Trumpovi. Navzdory původním tvrzením Cohen komunikoval dokonce se zástupci ruské vlády. A veškerá zjištění tlumočil Trumpovi.

Mimochodem, Cohenovo přiznání vrhá špatné světlo nejen na prezidenta a jeho okolí, nýbrž i na sněmovní výbor pro zpravodajské služby. Ten totiž pod republikánským tvrzením přijal zprávu, v níž považuje Cohenovy výroky za pravdivé. Demokraté, kteří vládu nad výborem převezmou v lednu, už nyní mluví o tom, že vyšetřování musí pokračovat. Zvlášť, když se ukázalo, že pravdivé nebyly ani Trumpovy výroky z kampaně, kde se od byznysu v Rusku distancoval.

„Toto je očividně významné přiznání a prohlášení. Znamená to, že když prezident během kampaně tvrdil, že nemá žádné obchodní zájmy v Rusku, nebyla to pravda. Pokud prezident a jeho spolupracovníci byli takto nedůvěryhodní v době, kdy domlouvali tento obchod, co to nyní říká o tom, jak moc můžeme spolehnout na to, co prezident říká o jeho přetrvávajících ruských finančních zájmech,“ prohlásil pravděpodobný budoucí šéf výboru Adam Schiff.

Byt pro Putina

Server Buzzfeed navíc přinesl zjištění, že Trump Organization plánovala darovat byt v nikdy nerealizovaném projektu ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Hodnota nemovitosti měla být 50 milionů dolarů. Trump se brání, že v době, kdy se o stavbě moskevské Trump Tower jednalo, bylo pravděpodobné, že volby prohraje. „V takovém případě bych se vrátil k byznysu. Proč bych měl přijít o tolik příležitostí?“ hájil se před reportéry. Cohena označil za slabocha, jenž se snaží dosáhnout nižšího trestu.

Podle Felixe Satera, muže s dobrými kontakty v politických a byznysových kruzích v Moskvě, jenž na projektu pro Trumpovu společnost pracoval, nebylo smyslem daru zavděčit se Putinovi, nýbrž přilákat další klienty. Domníval se, že oligarchové budou chtít mít nemovitost ve stejném objektu jako ruský prezident, což by vyneslo dalších 250 milionů dolarů.

Čtvrteční Cohenovo přiznání bylo už druhou ranou, kterou americký prezident tento týden dostal. Zatímco se chystal na summit G20 v Argentině a rozsvěcel vánoční strom, Muellerův tým důsledně skládal mozaiku Trumpových kontaktů a činů.

První bombu po týdnech mlčení odpálil v pondělí, kdy zveřejnil, že někdejší šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort lhal i poté, co se s vyšetřovateli domluvil na spolupráci. Navíc se ukázalo, že byl v době volební kampaně opakovaně v kontaktu se zakladatelem serveru WikiLeaks Julianem Assangem. Právě WikiLeaks zveřejnily ruskými hackery ukradené e-maily ze serverů Demokratické národní strany.

To je špatné primárně pro něj samotného. Soud jej letos shledal vinným z finančních podvodů, načež se Manafort pokusil vyjednat menší trest výměnou za spolupráci s Muellerovým týmem. Jenže jak se ukázalo, hrál to na obě strany a zůstával v čilém kontaktu s Trumpovými právníky. Trump po odhalení operoval s možností milosti pro Manaforta, tím by ale proti sobě s velkou pravděpodobností poštval veřejné mínění i Kongres. Je otázkou, zda by něco takového prezident riskoval.

Spolupráce s Manafortem se mu ale může vymstít, pokud se prokáže, že Trump chtěl, aby vynášel, co zrovna vyšetřovatele zajímá a čemu se věnují. Poté se opět vrací do hry možnost impeachmentu kvůli maření spravedlnosti a zneužívání pravomocí. I když úspěšnému odvolání nenahrávají počty v budoucím Kongresu (republikáni mají většinu v Senátu, jenž disponuje finálním slovem), závažné obvinění od Muellerova týmu může přesvědčit i některé prezidentovi nakloněné zákonodárce.

Co má Mueller v záloze?

Faktem ale zůstává, že zveřejněné dokumenty, zatím neprokazují Trumpovo kriminální počínání. Také američtí právníci jsou stále opatrní ohledně možných následků.

„Toto je politicky škodlivé, ale nejen si jistý, jak moc škodlivé je to právně. Je to celé o podivném politickém chování. Je to dobrý důvod pro lidi, aby Trumpa nevolili, ale nevidím tam zatím zločin,“ prohlásil Alan Dershowitz, prezidentovi názorově nakloněný ústavní právník.

Další postup bude odvislý od toho, jakou munici má Mueller proti Trumpovi k dispozici. A také na tom, zda se ukáže, jestli Trump o Cohenově lhaní věděl, nebo mu jej dokonce nařídil. Cohen totiž ve výpovědi pro Muellera prohlásil, že lhal z politických důvodů, aby byl „loajální k postavě 1“.

Právě Cohen se nyní může ukázat, jako klíčový svědek. Vzhledem ke své dlouhé spolupráci s Trumpem, kdy býval označovaný jako jeho „čistič“, je cenným zdrojem informací. A pokud skutečně bude, dodejme pravdivě, vypovídat, má se Trump čeho obávat.

Americká média navíc spekulují, že by se do problémů mohli dostat i další lidé, například Trumpův syn Donald junior, který podobně jako Cohen vypovídal před sněmovním výborem. Jeho tvrzení jsou přitom stejně jako ta původní Cohenova v rozporu s veřejně dostupnými zprávami.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818