ANALÝZA: Obavy o bezpečnost i obchodní zájmy. Boj s Huawei ohrožuje vratké vztahy USA a Číny | info.cz

Články odjinud

ANALÝZA: Obavy o bezpečnost i obchodní zájmy. Boj s Huawei ohrožuje vratké vztahy USA a Číny

Zatčení dědičky technologického gigantu Huawei Meng Wan-čou vyústilo v diplomatickou přestřelku mezi USA a Čínou. Trhy se obávají, že události naruší příměří v obchodní válce, které oznámil americký prezident Donald Trump. Pozadí amerického tažení proti Huawei je ale komplikovanější a roli v něm hrají nejen zájmy USA, ale i technologických firem.

O víkendu na summitu G20 v Argentině Donald Trump v Argentině oslavoval „výjimečné“ vztahy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a dohodu na „příměří“ v obchodní válce. V pátek napsal na Twitter lakonický vzkaz. „Hovory s Čínou jdou velice dobře.“

Dvě zdánlivě podobné zprávy mají ale zcela jiné pozadí. Zatímco víkendové notování mělo reálný základ v dohodě nad uvolněním celních pravidel, páteční tweet vypadá spíše jako snaha zakrýt nové vyhrocení konfliktu mezi oběma zeměmi, které odstartovalo zatčení dědičky technologické firmy Huawei a její finanční ředitelky Meng Wan-čou (známé též jako Cathy Mengová) v Kanadě.

Kanadská police jednala na žádost Spojených států. Že si pro paní Meng strážci zákona dojdou, věděli i vysoce postavení američtí politici včetně prezidenta a jeho týmu, což potvrdil i Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Americké ministerstvo spravedlnosti podezírá Huawei z porušování sankcí proti Íránu. Konkrétní ale nebylo.

„Zadržet někoho, aniž by mu sdělili jasný důvod, je očividné porušení lidských práv,“ ohradil se proti kroku mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Čínské velvyslanectví v Kanadě vyzvalo k jejímu okamžitému propuštění. Firma Huawei prohlásila, že si není vědoma žádného provinění dcery svého zakladatele.

Důvody zatím zůstávají skutečně nejasné. Jediné, co americké úřady prozradily, je ono porušování sankcí proti Íránu. Huawei s Íránem pravidelně obchoduje, většinou ale sankčním podmínkám vyhoví. List New York Times spekuluje, že mohlo jít o varovný výstřel, kterým Trumpova administrativa chtěla zabrzdit čínskou technologickou rozpínavost. Čínské úřady krok vnímají jako akci amerických nacionalistů v Trumpově týmu, jimž se nelíbilo sobotní sbližování obou velmocí. Odvolávají se přitom na podivné načasování zatčení.

Bývalý člen administrativy John Smith však na době, v níž operace proběhla, nevidí nic zvláštního. Vysvětluje to nepředvídatelným cestovním programem paní Meng. „Když máte možnost zatknout klíčovou postavu, využijete příležitosti,“ konstatoval.

Ať už byl důvod jakýkoli, akce může mít dopad na úspěch Trumpem ohlašovaného sbližování USA a Číny. Trhy na situaci zareagovaly poklesem. „Sám jsem zvědavý, jaký dopad bude mít nynější dění na obchodní válku. Zatím o tom nemáme mnoho informací,“ soudí pro INFO.CZ o závažnosti situace technologický expert publikující v českých i zahraničních médiích Jan Sedlák.

Američané před Huawei varují, v Česku se chystá opatření

Že se stal rozbuškou zásah proti firmě Huawei, není zase tak překvapivé. Zatímco Čína ji vnímá jako průkopníka svých technologických ambicí, americké zpravodajské služby berou Huawei jako bezpečnostní riziko a upozorňují na její provázanost s čínskou vládou a armádou. V centrále FBI je Huawei takřka každodenním tématem a čínských technologií se obává i řada společností včetně telekomunikačního giganta AT&T, jenž se jim od roku 2012 snaží vyhýbat.

Hauwei tak zaměřil svoji pozornost jinam a se svojí strategií slavil úspěchy. Stal se největším producentem telekomunikačního vybavení na světě a dvojkou v segmentu chytrých telefonů. Loni vykázal zisk 90 miliard dolarů (více než 2 biliony korun), přičemž více než čtvrtina pocházela z Evropy, Blízkého východu a Afriky.

Američané před světovou expanzí Huawei varují a snaží se přesvědčit spojence, aby postupovali stejně opatrně jako oni. V řadě zemí se jim to daří. Austrálie firmě zakázala dodávat technologie pro stavbu 5G sítí, k podobnému kroku přistoupil i Nový Zéland a zvažují jej Velká Británie nebo Kanada. V posledních dvou jmenovaných zemích Huawei testuje své technologie ve spolupráci s místními velkými moderními operátory.

V Česku například obchoduje s firmou Vodafone a vyhrála zakázku na dostavbu nového datového centra společnosti ČEZ. Tajné služby ale už nyní upozorňují na nebezpečí čínských technologií a konkrétně těch od Huawei. Nejde přitom jen o nedávno vydané zprávy BIS a Vojenského zpravodajství, které akcentují vliv čínských špionážních operací. Jak zveřejnil Deník N, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost chystá dokument, který by bezpečnostním rizikům spojeným s čínskými firmami předcházel.

Huawei budí pozornost i u řady poslanců. Koncem listopadu vyzval vládu například lidovecký poslanec Jan Bartošek, jenž chce, by kabinet připravil změnu zákona o veřejných zakázkách, která by ochránila důležitou infrastrukturu.

„V podstatě jsme reagovali na situaci, kdy americká vláda označila čínskou telekomunikační firmu Huawei za možné bezpečnostní riziko a vyzývá své spojence, aby nepoužívali její výrobky, přičemž Spojené státy se odvolávají na bezpečnost a mají obavy, s tím, že komunikace v rámci státu, kde budou tyto výrobky používány, mohou být zneužity čínskou stranou,“ pravil Bartošek po jednání celostátního výboru strany.

Bezpečnost, nebo obchod?

V centru hry jsou právě 5G sítě, pro něž se brzy budou dražit kmitočty i v Česku. Sítě nové generace budou vzhledem ke své rychlosti vhodné pro připojení chytrých automobilů nebo systémů veřejného osvětlení apod. Pokud by na takovou infrastrukturu měl Peking vliv, mohlo by to v případě konfliktu vést k paralýze státu. „Ale nejsou důkazy, že by Čína měla v úmyslu nějak na dálku škodit nebo ovládat tyto věci. Potíž je, že pokud se tak stane, je u 5G sítí strašně složité dokázat, že za tím Čína opravdu byla,“ vysvětluje Sedlák.

Podle něj však za americkými kroky stojí i obchodní uvažování. Huawei představuje silného hráče na trhu. Do technologií investuje ohromné množství prostředků, které ale umí získat zpět. Je největším světovým držitelem patentů, které se týkají 5G sítí, z čehož mu plynou výnosy. Výchozí pozice firmy je tak daleko lepší než v případě jejích konkurentů. Čína navíc byla dříve plátcem poplatků, protože nedefinovala standardy v odvětví. Nyní se může situace otočit a platit mohou naopak Američané a další země.

„USA nemají nikoho, kdo umí dělat bezdrátové sítě. Mají jen Cisco, ale to umí optické kabely. Další firmy, které zvládají bezdrátové technologie, tedy Nokia a Ericsson, jsou z Evropy, ale nejsou zdaleka tak dobré jako Huawei,“ dodává Sedlák.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud