Články odjinud

ANALÝZA: Obavy o bezpečnost i obchodní zájmy. Boj s Huawei ohrožuje vratké vztahy USA a Číny

ANALÝZA: Obavy o bezpečnost i obchodní zájmy. Boj s Huawei ohrožuje vratké vztahy USA a Číny

Zatčení dědičky technologického gigantu Huawei Meng Wan-čou vyústilo v diplomatickou přestřelku mezi USA a Čínou. Trhy se obávají, že události naruší příměří v obchodní válce, které oznámil americký prezident Donald Trump. Pozadí amerického tažení proti Huawei je ale komplikovanější a roli v něm hrají nejen zájmy USA, ale i technologických firem.

O víkendu na summitu G20 v Argentině Donald Trump v Argentině oslavoval „výjimečné“ vztahy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a dohodu na „příměří“ v obchodní válce. V pátek napsal na Twitter lakonický vzkaz. „Hovory s Čínou jdou velice dobře.“

Dvě zdánlivě podobné zprávy mají ale zcela jiné pozadí. Zatímco víkendové notování mělo reálný základ v dohodě nad uvolněním celních pravidel, páteční tweet vypadá spíše jako snaha zakrýt nové vyhrocení konfliktu mezi oběma zeměmi, které odstartovalo zatčení dědičky technologické firmy Huawei a její finanční ředitelky Meng Wan-čou (známé též jako Cathy Mengová) v Kanadě.

Kanadská police jednala na žádost Spojených států. Že si pro paní Meng strážci zákona dojdou, věděli i vysoce postavení američtí politici včetně prezidenta a jeho týmu, což potvrdil i Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton. Americké ministerstvo spravedlnosti podezírá Huawei z porušování sankcí proti Íránu. Konkrétní ale nebylo.

„Zadržet někoho, aniž by mu sdělili jasný důvod, je očividné porušení lidských práv,“ ohradil se proti kroku mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Čínské velvyslanectví v Kanadě vyzvalo k jejímu okamžitému propuštění. Firma Huawei prohlásila, že si není vědoma žádného provinění dcery svého zakladatele.

Důvody zatím zůstávají skutečně nejasné. Jediné, co americké úřady prozradily, je ono porušování sankcí proti Íránu. Huawei s Íránem pravidelně obchoduje, většinou ale sankčním podmínkám vyhoví. List New York Times spekuluje, že mohlo jít o varovný výstřel, kterým Trumpova administrativa chtěla zabrzdit čínskou technologickou rozpínavost. Čínské úřady krok vnímají jako akci amerických nacionalistů v Trumpově týmu, jimž se nelíbilo sobotní sbližování obou velmocí. Odvolávají se přitom na podivné načasování zatčení.

Bývalý člen administrativy John Smith však na době, v níž operace proběhla, nevidí nic zvláštního. Vysvětluje to nepředvídatelným cestovním programem paní Meng. „Když máte možnost zatknout klíčovou postavu, využijete příležitosti,“ konstatoval.

Ať už byl důvod jakýkoli, akce může mít dopad na úspěch Trumpem ohlašovaného sbližování USA a Číny. Trhy na situaci zareagovaly poklesem. „Sám jsem zvědavý, jaký dopad bude mít nynější dění na obchodní válku. Zatím o tom nemáme mnoho informací,“ soudí pro INFO.CZ o závažnosti situace technologický expert publikující v českých i zahraničních médiích Jan Sedlák.

Američané před Huawei varují, v Česku se chystá opatření

Že se stal rozbuškou zásah proti firmě Huawei, není zase tak překvapivé. Zatímco Čína ji vnímá jako průkopníka svých technologických ambicí, americké zpravodajské služby berou Huawei jako bezpečnostní riziko a upozorňují na její provázanost s čínskou vládou a armádou. V centrále FBI je Huawei takřka každodenním tématem a čínských technologií se obává i řada společností včetně telekomunikačního giganta AT&T, jenž se jim od roku 2012 snaží vyhýbat.

Hauwei tak zaměřil svoji pozornost jinam a se svojí strategií slavil úspěchy. Stal se největším producentem telekomunikačního vybavení na světě a dvojkou v segmentu chytrých telefonů. Loni vykázal zisk 90 miliard dolarů (více než 2 biliony korun), přičemž více než čtvrtina pocházela z Evropy, Blízkého východu a Afriky.

Američané před světovou expanzí Huawei varují a snaží se přesvědčit spojence, aby postupovali stejně opatrně jako oni. V řadě zemí se jim to daří. Austrálie firmě zakázala dodávat technologie pro stavbu 5G sítí, k podobnému kroku přistoupil i Nový Zéland a zvažují jej Velká Británie nebo Kanada. V posledních dvou jmenovaných zemích Huawei testuje své technologie ve spolupráci s místními velkými moderními operátory.

V Česku například obchoduje s firmou Vodafone a vyhrála zakázku na dostavbu nového datového centra společnosti ČEZ. Tajné služby ale už nyní upozorňují na nebezpečí čínských technologií a konkrétně těch od Huawei. Nejde přitom jen o nedávno vydané zprávy BIS a Vojenského zpravodajství, které akcentují vliv čínských špionážních operací. Jak zveřejnil Deník N, Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost chystá dokument, který by bezpečnostním rizikům spojeným s čínskými firmami předcházel.

Huawei budí pozornost i u řady poslanců. Koncem listopadu vyzval vládu například lidovecký poslanec Jan Bartošek, jenž chce, by kabinet připravil změnu zákona o veřejných zakázkách, která by ochránila důležitou infrastrukturu.

„V podstatě jsme reagovali na situaci, kdy americká vláda označila čínskou telekomunikační firmu Huawei za možné bezpečnostní riziko a vyzývá své spojence, aby nepoužívali její výrobky, přičemž Spojené státy se odvolávají na bezpečnost a mají obavy, s tím, že komunikace v rámci státu, kde budou tyto výrobky používány, mohou být zneužity čínskou stranou,“ pravil Bartošek po jednání celostátního výboru strany.

Bezpečnost, nebo obchod?

V centru hry jsou právě 5G sítě, pro něž se brzy budou dražit kmitočty i v Česku. Sítě nové generace budou vzhledem ke své rychlosti vhodné pro připojení chytrých automobilů nebo systémů veřejného osvětlení apod. Pokud by na takovou infrastrukturu měl Peking vliv, mohlo by to v případě konfliktu vést k paralýze státu. „Ale nejsou důkazy, že by Čína měla v úmyslu nějak na dálku škodit nebo ovládat tyto věci. Potíž je, že pokud se tak stane, je u 5G sítí strašně složité dokázat, že za tím Čína opravdu byla,“ vysvětluje Sedlák.

Podle něj však za americkými kroky stojí i obchodní uvažování. Huawei představuje silného hráče na trhu. Do technologií investuje ohromné množství prostředků, které ale umí získat zpět. Je největším světovým držitelem patentů, které se týkají 5G sítí, z čehož mu plynou výnosy. Výchozí pozice firmy je tak daleko lepší než v případě jejích konkurentů. Čína navíc byla dříve plátcem poplatků, protože nedefinovala standardy v odvětví. Nyní se může situace otočit a platit mohou naopak Američané a další země.

„USA nemají nikoho, kdo umí dělat bezdrátové sítě. Mají jen Cisco, ale to umí optické kabely. Další firmy, které zvládají bezdrátové technologie, tedy Nokia a Ericsson, jsou z Evropy, ale nejsou zdaleka tak dobré jako Huawei,“ dodává Sedlák.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818