ANALÝZA: Rusko si všímá Severní Afriky. Vede jej touha po uznání i odbytišti zbraní | info.cz

Články odjinud

ANALÝZA: Rusko si všímá Severní Afriky. Vede jej touha po uznání i odbytišti zbraní

Moskva se systematicky snaží obnovit sovětské mocenské postavení v arabském světě. Poté, co se Sýrie stala jeho vazalským státem a faktický vládce východní Libye spojencem, expanduje Rusko i do dalších zemí orientu. V lednu cestoval šéf kremelských diplomatů Sergej Lavrov po severní Africe, kam se snažil prodat především zbraně. I zde ale vystupoval jako vyjednavač a šéf asertivního Ruska, které má touhu ovlivňovat světové dění.

Snaha domoci se velmocenského postavení i skrze strategický vývoz zbraní vede Rusko zpět do arabského světa, ze kterého v 90. letech minulého století do značné míry vycouvalo. Vzhledem k nejasným i nekoncepčním krokům izolacionistického amerického prezidenta Donalda Trumpa se Kremlu otevírají nové, dosud netušené možnosti.

Naposledy se Moskva pustila nejen do pokusu smířit chronicky znepřátelené palestinské frakce, ale zmínil prý dokonce možnost zprostředkovat jednání mezi Alžírskem a Marokem, které stojí na různých stranách ve sporu o Západní Saharu. Tedy o takřka pusté území mezi Marokem a Mauritánií.

Staří soudruzi z ruských škol

Nejsilnější pozici má ovšem Moskva v Libyi, kde podporuje Chalífu Haftara. Tedy někdejšího souputníka a posléze nepřítele padlého diktátora Muammara Kaddáfího (1942–2011), který studoval vojenství také v Rusku. Šestasedmdesátiletý vojenský velitel, který prošel vězením v africkém Čadu i exilem ve Spojených státech, dal se zahraniční podporou dohromady armádu, která konkuruje mezinárodně uznané vládě na západu země.

Také Egypt navázal na staré strategické přátelství se Sověty a přijal Putina jako nástupce rudého impéria. Také nynější Káhira, kterou opět vedou vojáci svlečení z uniforem, podporuje Haftara. Takže shoda s Moskvou je v tomto ohledu zaručena. Probleskly dokonce zprávy o tom, že jak v Egyptě, tak Libyi pobývají rovněž oficiální ruští vojáci, či snad jen poradci.

Ruský ministr zahraničí se ale koncem ledna podíval i do dalších severoafrických zemí. V Alžírsku pojistil zbrojní dodávky, které tvoří dvě třetiny vzájemné obchodní výměny. Ostatně, autoritářský Alžír s Moskvou obchoduje rád, od roku se 2015 se objem komerčních aktivit zvýšil dvakrát, předloni dosáhl výše 4,6 miliardy dolarů. I v Maroku, které sama ruská přispěvatelka serveru Al-Monitor označila za (moskevským pohledem) „hlavního amerického spojence mimo NATO“, mluvil Seregj Lavrov o obchodu. Nikoli tedy zbrojním, neboť ten v byznysu mezi Moskvou a Rabatem nehraje významnou roli.

Co je však příznačné: v již zmíněném textu ruské autorky se říká, že Moskva si je vědoma dočasných problémů, které právě teď mezi Marokem a USA panují. Donald Trump dosud nejmenoval velvyslance v Rabatu a nejasnosti prý panují i ohledně amerického postoje k Západní Sahaře. Lavrov se patrně proto během své návštěvy v Alžírsku i Maroku zmínil o potřebě dialogu mezi oběma zeměmi a snad i nabídl severní Africe své mediátorské služby. Jinými slovy: Rusko se v arabském světě snaží převzít roli, která tradičně přináležela Spojeným státům.

Ruský šéfdiplomat se zastavil i v Tunisku, které je rovněž pevně spojeno především s evropským Západem. Tato země, která po tzv. Arabském jaru jako jediná užívá sice vratké, přesto demokracie, je pro Moskvu důležitá jako nástupiště do sousední Libye. Nicméně, i Tunisko patrně přislíbilo účast na podzimním, velkolepě pojatém summitu, na kterém by se mělo sejít Rusko s Afrikou.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud