Antifa je stále nebezpečnější. Jde o teroristickou organizaci, tvrdí úřady v USA | info.cz

Články odjinud

Antifa je stále nebezpečnější. Jde o teroristickou organizaci, tvrdí úřady v USA

Extrémně levicové hnutí Antifa, které bojuje proti fašismu, je podle federálních bezpečnostních úřadů USA na vzestupu a stále nebezpečnější. V tajných dokumentech Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států a úřadu FBI, do kterých měl možnost nahlédnout server Politico, je pak Antifa označována dokonce za „domácí teroristy“. Tajná zpráva z loňského dubna se dostala na veřejnost poté, co 350 tisíc lidí podepsalo petici vyzývající prezidenta Donalda Trumpa, aby antifašistické skupiny „formálně uznal“ za teroristy. 

Příznivci krajní levice se ve Spojených státech dostaly v posledních týdnech do povědomí především kvůli demonstracím v Charlottesville, kde se postavili násilným protestům extrémní pravice. Střety mezi oběma skupinami se však vymkly kontrole, když do davu levicových, protirasistických demonstrantů najelo auto, které zabilo ženu. Násilí páchané krajní pravicí prezident Donald Trump zpočátku odmítl jasně odsoudit a omezil se pouze na obecná prohlášení, za což si vysloužil silnou vlnu kritiky.

Na podobné střety upozorňovaly už na jaře roku 2016 dosud nezveřejněné dokumenty Ministerstva pro vnitřní bezpečnost USA (DHS) a federálního úřadu FBI. Tajná zpráva viní „anarchistické extremisty“ z útoků na policejní, vládní a politické instituce a další symboly „kapitalistického systému“. Úřady zde zároveň uvádí, že se Antifa stává stále víc konfrontačním a některé z jejich aktivit označují dokonce za „domácí teroristické násilí“.

V hodnotící zprávě z dubna 2016 DHS a FBI také píší, že by se Antifa mohla stát nebezpečnější, pokud „fašistické, nacionalistické, rasistické nebo protiimigrantské strany ve Spojených státech nabydou na významu nebo získají větší místní politickou moc, což povede k protirastickým násilným reakcím ze strany anarchistických extremistů“.  

Že se nebezpečím Antify začaly úřady zabývat loni na jaře, kdy vládla administrativa Baracka Obamy a Donald Trump zahajoval předvolební kampaň, potvrzuje i jeden z úředníků. „Tito antifašisti se začali objevovat se zbraněmi, štíty a helmami na kolo…. Používali Molotovovy koktejly, zakládali ohně, házeli bomby a rozbíjeli okna,“ řekl pro Politico.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud