Články odjinud

Antisemitismus se vrací. Ve Francii se Židé bojí, za 10 let jich uteklo přes 60 tisíc, říká historik

Antisemitismus se vrací. Ve Francii se Židé bojí, za 10 let jich uteklo přes 60 tisíc, říká historik

Francií v březnu otřásla vražda židovské seniorky Mireille Knollové, která jako dítě vyvázla z transportu do Osvětimi. Případ znovu vyvolal debatu o rostoucím antisemitismu v zemi. Židé se bojí a utíkají do zahraničí – říká v rozhovoru pro info.cz Marc Knobel, historik z Rady židovských institucí ve Francii (CRIF).

Na konci března Francii šokovala vražda židovky Mireille Knollové, čelí země novému vzestupu antisemitismu?

Ministerstvo vnitra uvedlo, že počet antisemitských projevů vzrostl v roce 2017 „zneklidňujícím způsobem.“ Co to znamená? Těchto projevů bylo sice celkově o něco méně než v nejhorších letech, třeba v roce 2002 nebo 2015, v podkategorii násilných činů ale vidíme nárůst o 26 procent (ze 77 na 97). O 22 procent také stoupl počet případů poničení židovských posvátných míst a hřbitovů, což je na pováženou. Abychom porozuměli závažnosti problému, připomenu, že ve Francii je asi 500 000 až 600 000 Židů, tedy zhruba procento celkové populace. Když vezmeme všechny rasistické útoky v zemi, podle zprávy Organizace pro ochranu židovských komunit, v roce 2015 představoval podíl těch antisemitských 40 procent, v roce 2016 30 procent. Na těchto číslech vidíte, že poměr útoků na Židy vzhledem k jejich zastoupení v populaci je opravdu velký.

Dá se situace srovnat s jinou zemí EU?

Rekordní počet antisemitských útoků zaznamenali v první polovině roku 2017 také ve Velké Británii, bylo jich o 30 % víc než předchozí rok. Ani Německo není vůči antisemitismu imunní, jak ostatně podotkla i Angela Merkelová na konci ledna. Podle několika průzkumů tíhne k antisemitským postojům až 15-20 procent Němců. Většina činů je motivována nákloností k extrémní pravici, k tomu se přidávají motivace způsobené izraelsko-palestinským konfliktem a napětím kvůli uprchlické krizi.

Jaké jsou důvody nesnášenlivosti ve Francii?

Počet násilností a výhružek proti Židům ve Francii výrazně narůstá od druhé intifády v roce 2000. Od té doby se v některých lidech zakořenil pocit nepřátelství vůči Izraeli, který živily mediální zprávy o konfliktu na Blízkém Východě. Někteří si do tohoto konfliktu mohou projektovat vyloučení a neúspěch, který zažívají ve Francii. Navíc stále vládnou dávné stereotypy. Vzpomeňme například na tragickou vraždu třiadvacetiletého muže, Ilana Halimiho, z března 2006. Tam vidíme přežitek strukturálního antisemitismu, který vychází z pradávných klišé. Únosci ho zavraždili, protože si mysleli, že má peníze. Dalším důvodem je narůstající islamistický terorismus. To se týká třeba případu v Toulouse z roku 2012, kdy džihádsita brutálně zavraždil tři děti a učitele v židovské škole. V roce 2015 zase terorista zabil čtyři lidi v židovském obchodě v Paříži. Islamisté mají vliv hlavně na předměstích, dokáží jasně pojmenovat a určit nepřítele, ať už to má být Francie, nebo Židé a přesvědčit ostatní o tom, že jsou hrozbou.

Milníkem byl tedy rok 2000?

Právě od října 2000 se izraelsko-palestinský konflikt, který se Francie v podstatě netýká, zakořenil v myslích arabsko-židovské komunity a také v extrémně levicových kruzích. Poslední  antisemitskou vlnu ve Francii i jinde charakterizuje mobilizace muslimského světa proti Izraeli a sionismu. Setkáváme se s naprostou delegitimizací Izraele. Propalestinští aktivisté a islamisté se nespokojí jen s kritikou izraelské politiky, přímo velebí její zničení.

Jakou roli hraje za této situace popularita stran jako Národní fronty ve Francii?

Do roku 2000 byl antisemitismus ve Francii spojován právě s radikální pravicí. Jean-Marie Le Pen, tehdejší předseda Národní fronty, například označil plynové komory jako historický detail. Cílem Marine Le Penové pak bylo stranu této nálepky zbavit. Vymezila se proti antisemistismu a vyloučila otce ze strany. Nicméně v jejím okolí zůstavají někteří politici či sympatizanti s velmi nejasnými postoji. Vedle extrémní pravice bych ale řekl, že jsou to spíš menší extrémně levicová uskupení, která dnes neskrývají svou nenávist vůči Židům.

Proto CRIF zakázala účast na pietním pochodu za Knollovou jak Národní frontě, tak levicové France Insoumise? Za tento krok byla vaše organizace kritizovaná…

CRIF nikdy nezakázala Marine Le Penové, ani Jean-Lucovi Mélenchonovi, aby na pietní setkání přišli. Nikdo jim účast nezakázal, jen jim bylo sděleno, že není žádoucí. Předseda CRIF Francis Kalifat v rozhovoru pro Le Figaro to vysvětlil tak, že vzpomínka na 85ti letou ženu by měla být slavnostní a důstojná.

Máte představu, kolik Židů už kvůli nepříznivé situaci opustilo zemi?

Jak jsem říkal, ve Francii je asi půl milionu Židů, Mezi lety 2005 až 2017 odešlo ze země 61 911 Francouzů židovského vyznání. To znamená asi desetina. Důvody mohou být různé: mladí lidé odejdou za studii nebo za prací, důchodci zase chtějí na stáří do Izraele, jiní se znovu setkají s rodinami. Kdyby byla situace v pořádku, většina by neodcházela.

Obracejí se na vás lidé často o radu? Cítí se v nebezpečí ?

Dostáváme hodně dotazů. Lidé jsou znepokojení, bojí se. Často váhají. Když pak roste násilí, rozhodnou se odejít.

Jak na antisemitismus reaguje francouzská populace? Je to téma, které zvedá ze židle?

Vláda i politici mnoho let označovali tyto útoky za běžné útoky. Zatímco pro nás bylo zřejmé, že jde o antisemitské projevy. Museli jsme čekat až do roku 2003, než poprvé silně zareagoval tehdejší prezident Jacques Chirac. Tehdy přišel první zlom. Lidé si ale dál mysleli, že se jich terorismus netýká. Až po atentátech v Paříži a Nice pochopili, že může zasáhnout každého. Nicméně musím říct, že dlouhá léta byli lidé spíše lhostejní.

Po útoku na Knollovou prezident Macron ujistil, že přijme potřebná opatření, jaká by podle vás měla být? Jaké kroky plánujete vy v rámci CRIF?

Teoretizovat už nestačí, musíme si připomenout základní republikánské hodnoty. Francie má pluralitní identitu, a my jako spoluobčané musíme ctít základní hodnoty a žít společně. Dál apelujeme na bezpečnostní složky, aby zajistily bezpečnost lidí i posvátných míst. Útočníci musí být stíháni. Je třeba neustále opakovat, že antisemitismus není názor, ale trestný čin, který je potrestán. Je dobře, že Evropský parlament rozšiřuje definici antisemitismu i na projevy nepřátelství vůči Izraeli. A klíčové bude v tomto směru samozřejmě vzdělávání. Musíme začít u nejmladších, než bude pozdě. Rasistou se člověk nerodí, ale stává.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818