Atény ochromila stávka. Řekové chtějí vyšší minimální mzdu, vadí jim i malé důchody a vysoké daně | info.cz

Články odjinud

Atény ochromila stávka. Řekové chtějí vyšší minimální mzdu, vadí jim i malé důchody a vysoké daně

Řecké odbory svolaly na dnešek generální stávku. Chtějí, aby vláda ukončila úsporná opatření. Nejezdí tak veřejné doprava: vlaky, autobusy a ani trajekty. Nevyšly rovněž noviny. V řadě řeckých měst, včetně Atén či Soluně, to způsobilo chaos. V centru Atén je dnes plánováno několik demonstrací.

„Politika úsporných programů, která trestá zaměstnance, musí skončit jednou pro vždy," uvádí se v prohlášení největších řeckých odborů zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE, které stávku organizují.

Protestují proti dalšímu snižování penzí a proti zvyšování daní a požadují zvýšení minimální mzdy na úroveň z doby před úspornými opatřeními. Ta musela vláda přijímat v předchozích letech, aby získala záchranné úvěry od mezinárodních věřitelů.

Řecko opustilo masivní záchranný program koncem srpna po téměř devíti letech úspor. Stále však dluží miliardy eur a zůstává pod dohledem Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, který má zajistit, že se země neodchýlí od fiskálních cílů. Mezinárodní věřitelé také letos v září po kontrole financí Řecka zatím nepovolili zrušení snížení penzí, které má začít platit od příštího roku.

Vláda Alexise Tsiprase, kterou také příští rok čekají parlamentní volby, slíbila, že obnoví kolektivní vyjednávání s odboráři o zvýšení minimální mzdy. Podle odborářů ale zatím vláda neuvedla konkrétní částky. Odboráři požadují zvýšení minimální mzdy na úroveň z doby před přijetím úspor, tedy na 751 eur (asi 19 500 Kč) ze současných 580 eur (asi 15 tisíc Kč).

Tento měsíc pořádali jednodenní stávku i největší řecké odbory zaměstnanců ve státním sektoru, které rovněž požadují zvýšení mezd a penzí a snížení daní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud