Brazílie žije karnevalem. Oslavy v ulicích doprovázejí ostré protesty proti prezidentovi | info.cz

Články odjinud

Brazílie žije karnevalem. Oslavy v ulicích doprovázejí ostré protesty proti prezidentovi

V největší latinskoamerické zemi tento týden odstartovaly karnevalové slavnosti, na které se Brazilci připravují celý rok. Radovánky, které jsou tradičně plné tance, hudby a všudypřítomného veselí, doprovázejí stejně jako v předchozích letech mimořádná bezpečnostní opatření. Kromě neřízených oslav je to totiž také příležitost, jak vyjádřit nespokojenost s ekonomickou či politickou situací. To je případ některých větších brazilských měst, kde se karnevalové průvody proměnily v protesty proti ultrakonzervativnímu prezidentovi Jairu Bolsonarovi.

Transparenty s nápisy, které nevybíravým způsobem volají po konci vlády krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, skandování toho samého, a ostré tóny ikonického brazilského rocku z osmdesátých let, v němž se zpívá o hlubokých sociálních rozdílech a všudypřítomné korupci. To jsou obrázky doprovázející počínající karnevalové oslavy v největších brazilských městech.

Karneval, který se koná každý rok, trvá přibližně měsíc a má pohyblivé datum. Podobně jako Masopust se odvíjí od data Velikonoc a letos připadl na začátek března. Brazilci karnevalové slavnosti milují a připravují se na ně celý rok. V největší latinskoamerické zemi touto dobou vrcholí léto, děti mají prázdniny a pláže praskají ve švech. Karnevalové radovánky jsou nejčastěji spojovány s lehce oděnými tanečnicemi vlnícími se v rytmu samby, jejichž obrázky pravidelně v tuto dobu vysílají světová média. I přesto, že je karneval svým způsobem oslavou žen a ženství, nahlížet na něj pouze tímto způsobem by byla škoda.

„Karneval je pro všechny,“ vysvětloval mi kdysi můj domorodý společník na cestách po Brazílii. Karnevalová tradice je v této zemi poměrně dlouhá a sahá až do počátku osmnáctého století. Byla sem dovezena z Evropy a zpočátku se s největší pravděpodobností jednalo o obdobu pohanských slavností. Vliv starého kontinentu postupně upadal a jeho místo začala zaujímat původní brazilská samba, k níž se v různých částech země přidaly i jiné žánry. Například obyvatelé státu Pernambuco tančí v pestrobarevných kostýmech tanec frévo a ve státě Bahia v karnevalovém období zaznívá axé.

Politické manifestace a protesty

Tančí se všude a pořád. V karnevalovém období každý den do ulic měst vyrážejí tzv. blocos de rua, tedy karnevalová uskupení často amatérských hudebníků, kteří se za zpěvu starých karnevalových písní, vlastních skladeb s mnohdy vtipnými texty narážejícími na aktuální politické a společenské dění a zvuků bubnů promenádují po hlavních třídách.

Program doplňují vystoupení populárních interpretů a také začíná soutěž škol samby (escolas de samba), které se připravují na zlatý hřeb celého karnevalu. Tím je promenáda nejlepších z nich na sambadromech, což jsou několik set metrů dlouhá pódia. Nejznámější je sambadrom Marquēs de Sapucaí v Rio de Janeiru, který navrhl slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer. Druhý nejnavštěvovanější sambadrom má město Sāo Paulo.

Karneval ale není jen o radovánkách. Tradičně bývá využíván jako příležitost k politickým manifestacím či protestům.

Kluci v modrém, holky v růžovém

Nejinak je tomu i letos. Už před oficiálním začátkem karnevalových oslav tento týden probíhaly po celé zemi protesty proti krajně pravicovému prezidentovi Jairu Bolsonarovi. Zvolení ultrakonzervativního politika, který je považován za brazilského Donalda Trumpa a netají se obdivem k vojenské diktatuře v Brazílii (v 70. a 80. letech minulého století) a také homofobními a rasistickými postoji, předsudky vůči ženám, gayům a lidem jiné barvy a pleti, ještě více rozdělilo brazilskou společnost. Někteří v něm vidí spasitele, jehož vláda vytáhne zemi z hlubokých ekonomických problémů a zatočí s všudypřítomnou korupcí, jiní v něm spatřují muže, který ještě více prohloubí rozdíly mezi bohatými a chudými, bude pronásledovat homosexuály a zavleče korupci do ještě vyšších pater brazilské politiky (což už asi nejde).

Demonstrace proti němu a jeho vládě proběhy v těchto dnech například ve městě Sāo Paulo, když v ulicích procházel průvod jedné z nejtradičnějších saopaulských škol samby Acadēmicos do Bairo Augusta. Lidé sem přišli s transparenty a skandovali hesla, která volala po konci teprve dvouměsíční vlády Bolsonara.

Podobný průběh mělo také karnevalové veselí ve městě Olinda ve státě Pernambuco, kde se v průvodu obřích figurín objevila i jedna zobrazující přímo brazilského prezidenta. Protesty probíhaly i v Salvadoru, který je hlavním městem severovýchodního státu Bahia a kde průběh karnevalu od jeho prvního dne sleduje celá země.

Na karnevalové oslavy do Salvadoru se totiž sjíždějí slavní umělci brazilské hudby, kteří v Brazílii tradičně představují opozici vůči režimům omezujícím lidská práva. Hlavní písní letošního karnevalu se tak zřejmě stane song, který napsala brazilská zpěvačka Daniela Mercury společně s další brazilskou hvězdou Caetanem Velosem. Píseň je jasnou reakcí na politické poměry v zemi a protestuje se v ní proti cenzuře a homofobii.

Je v ní také jednoznačná narážka na Bolsonara a ministry pro otázky genderu, rodiny a lidských práv Damary Alves. Alves je bývalou pastorkou evangelické církve, která je silně nábožensky založena a ostře vystupuje proti feminismu. Nedávno brazilským tiskem proběhla její slova o tom, že v Brazílii nyní odstartovala nová epocha, v níž „chlapečci budou nosit už jen modrou barvu a holčičky růžovou.“

Proti jejímu výroku se ohradila řada Brazilců včetně slavných osobností, které okamžitě začaly na sociální sítě postovat fotky sebe a svých partnerů oblečených do těchto barev – avšak obráceně.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud