Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové se vysmívají Francii. Vítězství Macrona přirovnávají ke kapitulaci země před Hitlerem

Britové se vysmívají Francii. Vítězství Macrona přirovnávají ke kapitulaci země před Hitlerem

Vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přivítala většina evropských politiků. Ve Velké Británii se ale úspěch mladého francouzského politika setkal s nelibostí části společnosti. Macronovo vítězství je přirovnáváno ke kapitulaci Francie v roce 1940 před nacistickým Německem.

„Francie se v roce 1940 položila. Německu tím ušetřila palivo a náboje,“ zveřejnila po oznámení výsledků na své twitterovém účtu britská skupina Leave.eu, která sdružuje zastánce vystoupení Spojeného království z EU.

Status skupina doplnila fotografií z dobového britského tisku, který své čtenáře informuje o tom, že se Francie vzdala nacistům. „Bojujeme sami, říká Británie,“ stojí v titulku z roku 1940.

Porážku francouzské nacionalistické političky Marine Le Penové, která se netajila úmysly odvést Francii z EU, glosovala skupina i ve svém následujícím tweetu. V něm k obrázku slavné pařížské dominanty – Eiffelovy věže – vyjádřila Francii upřímnou soustrast.

Kriticky zhodnotil Macronovo vítězství také přední britský odpůrce EU Nigel Farage. Politik dle serveru Politico.eu vyjádřil přesvědčení, že Le Penová si zvládne vytvořit základnu, která jí pomůže vyhrát následující volby v roce 2022. Emmanula Macrona označil Farage za „loutku“ předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1