Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý generál USA: Nejistota kolem vystoupení Trumpa v NATO je nešťastná

Bývalý generál USA: Nejistota kolem vystoupení Trumpa v NATO je nešťastná

Nejistota, která panuje kvůli vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa na nadcházejícím summitu NATO v Bruselu, je nešťastná. Myslí si to bývalý velitel americké armády v Evropě Ben Hodges. Doufá, že Trump spojencům potvrdí přetrvávající závazky USA vůči aliančním spojencům. Hodges to dnes řekl českým novinářům v Praze, kam dorazil na debatu pořádanou Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM.

Dvoudenní summit NATO začíná ve středu. Zasedání nejvyšších představitelů států a vlád zemí aliance se bude zabývat aktuálními bezpečnostními výzvami, včetně vztahů s Ruskem, sdílením obranných výdajů, modernizací a reformou velitelské struktury NATO i jejím dalším rozšiřováním. Trump má v plánu představitelům ostatních aliančních zemí říct, že Spojené státy nemohou sloužit jako kasička, ze které se platí obrana, prohlásil nedávno mluvčí Bílého domu Hogan Gidley. Trump v minulosti opakovaně kritizoval členy NATO za to, že nedostatečně financují své armády.

Vystoupení Trumpa je napjatě očekávané i kvůli střetu například se zástupci Německa, Francie či Kanady kvůli obchodním otázkám. Hodges označil za nešťastné, že panuje nejistota ohledně postupu amerického prezidenta. Trump by podle něj měl spojence na summitu ujistit, že závazky Spojených států vůči evropským spojencům platí.

Hodges poznamenal, že je rozumné, aby americký prezident vyvíjel tlak na spojence ohledně zvyšování nákladů na obranu. USA v současné době vynakládají na armádu výrazně více než jejich evropští spojenci. Členové NATO se zavázali dávat na obranu dvě procenta svého HDP, většina států to ale neplní včetně České republiky.

Trumpova kritika směřovala také proti Německu. Podle Hodgese je ale negativní postoj k Německu nespravedlivý. Poznamenal, že země by své výdaje na obranu zvýšit mohla, zároveň se ale mluví málo o tom, co pro NATO v posledních letech udělala.

Hodges řekl, že NATO by mělo přijmout jiný pohled na dvouprocentní povinnost výdajů na obranu. Aliance by podle něj měla vymyslet vzorec, jak započíst náklady na zlepšení infrastruktury nebo kyberbezpečnosti do výdajů na obranu. Podotkl například, že Evropa potřebuje víc německých vlaků než německých tanků, protože schopnost přesouvat vojenské síly je v současné době zásadní.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232