Bývalý generál USA: Nejistota kolem vystoupení Trumpa v NATO je nešťastná | info.cz

Články odjinud

Bývalý generál USA: Nejistota kolem vystoupení Trumpa v NATO je nešťastná

Nejistota, která panuje kvůli vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa na nadcházejícím summitu NATO v Bruselu, je nešťastná. Myslí si to bývalý velitel americké armády v Evropě Ben Hodges. Doufá, že Trump spojencům potvrdí přetrvávající závazky USA vůči aliančním spojencům. Hodges to dnes řekl českým novinářům v Praze, kam dorazil na debatu pořádanou Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM.

Dvoudenní summit NATO začíná ve středu. Zasedání nejvyšších představitelů států a vlád zemí aliance se bude zabývat aktuálními bezpečnostními výzvami, včetně vztahů s Ruskem, sdílením obranných výdajů, modernizací a reformou velitelské struktury NATO i jejím dalším rozšiřováním. Trump má v plánu představitelům ostatních aliančních zemí říct, že Spojené státy nemohou sloužit jako kasička, ze které se platí obrana, prohlásil nedávno mluvčí Bílého domu Hogan Gidley. Trump v minulosti opakovaně kritizoval členy NATO za to, že nedostatečně financují své armády.

Vystoupení Trumpa je napjatě očekávané i kvůli střetu například se zástupci Německa, Francie či Kanady kvůli obchodním otázkám. Hodges označil za nešťastné, že panuje nejistota ohledně postupu amerického prezidenta. Trump by podle něj měl spojence na summitu ujistit, že závazky Spojených států vůči evropským spojencům platí.

Hodges poznamenal, že je rozumné, aby americký prezident vyvíjel tlak na spojence ohledně zvyšování nákladů na obranu. USA v současné době vynakládají na armádu výrazně více než jejich evropští spojenci. Členové NATO se zavázali dávat na obranu dvě procenta svého HDP, většina států to ale neplní včetně České republiky.

Trumpova kritika směřovala také proti Německu. Podle Hodgese je ale negativní postoj k Německu nespravedlivý. Poznamenal, že země by své výdaje na obranu zvýšit mohla, zároveň se ale mluví málo o tom, co pro NATO v posledních letech udělala.

Hodges řekl, že NATO by mělo přijmout jiný pohled na dvouprocentní povinnost výdajů na obranu. Aliance by podle něj měla vymyslet vzorec, jak započíst náklady na zlepšení infrastruktury nebo kyberbezpečnosti do výdajů na obranu. Podotkl například, že Evropa potřebuje víc německých vlaků než německých tanků, protože schopnost přesouvat vojenské síly je v současné době zásadní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud