Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý generál USA: Nejistota kolem vystoupení Trumpa v NATO je nešťastná

Bývalý generál USA: Nejistota kolem vystoupení Trumpa v NATO je nešťastná

Nejistota, která panuje kvůli vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa na nadcházejícím summitu NATO v Bruselu, je nešťastná. Myslí si to bývalý velitel americké armády v Evropě Ben Hodges. Doufá, že Trump spojencům potvrdí přetrvávající závazky USA vůči aliančním spojencům. Hodges to dnes řekl českým novinářům v Praze, kam dorazil na debatu pořádanou Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM.

Dvoudenní summit NATO začíná ve středu. Zasedání nejvyšších představitelů států a vlád zemí aliance se bude zabývat aktuálními bezpečnostními výzvami, včetně vztahů s Ruskem, sdílením obranných výdajů, modernizací a reformou velitelské struktury NATO i jejím dalším rozšiřováním. Trump má v plánu představitelům ostatních aliančních zemí říct, že Spojené státy nemohou sloužit jako kasička, ze které se platí obrana, prohlásil nedávno mluvčí Bílého domu Hogan Gidley. Trump v minulosti opakovaně kritizoval členy NATO za to, že nedostatečně financují své armády.

Vystoupení Trumpa je napjatě očekávané i kvůli střetu například se zástupci Německa, Francie či Kanady kvůli obchodním otázkám. Hodges označil za nešťastné, že panuje nejistota ohledně postupu amerického prezidenta. Trump by podle něj měl spojence na summitu ujistit, že závazky Spojených států vůči evropským spojencům platí.

Hodges poznamenal, že je rozumné, aby americký prezident vyvíjel tlak na spojence ohledně zvyšování nákladů na obranu. USA v současné době vynakládají na armádu výrazně více než jejich evropští spojenci. Členové NATO se zavázali dávat na obranu dvě procenta svého HDP, většina států to ale neplní včetně České republiky.

Trumpova kritika směřovala také proti Německu. Podle Hodgese je ale negativní postoj k Německu nespravedlivý. Poznamenal, že země by své výdaje na obranu zvýšit mohla, zároveň se ale mluví málo o tom, co pro NATO v posledních letech udělala.

Hodges řekl, že NATO by mělo přijmout jiný pohled na dvouprocentní povinnost výdajů na obranu. Aliance by podle něj měla vymyslet vzorec, jak započíst náklady na zlepšení infrastruktury nebo kyberbezpečnosti do výdajů na obranu. Podotkl například, že Evropa potřebuje víc německých vlaků než německých tanků, protože schopnost přesouvat vojenské síly je v současné době zásadní.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744