Čeká nás nová studená válka? Trump hrozí, že se nepotká s Putinem, USA vyzývají k větší pomoci Ukrajině | info.cz

Články odjinud

Čeká nás nová studená válka? Trump hrozí, že se nepotká s Putinem, USA vyzývají k větší pomoci Ukrajině

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že by mohl kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu zrušit plánovanou schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která se má uskutečnit okraj summitu G20 v Argentině. Prezident to řekl v rozhovoru, který dnes zveřejnil list The Washington Post. Kreml dal najevo, že se schůzkou dál počítá. Spojené státy americké také vyzvaly své evropské spojence k větší pomoci Ukrajině v jejím boji proti agresivní politice Ruska. 

Představitelé dvacítky největších ekonomik světa se v Buenos Aires sejdou v pátek a v sobotu. „Možná na tu schůzku nepůjdu. Možná na tu schůzku dokonce nepůjdu. Nelíbí se mi ta agrese. Vůbec tu agresi nechci,“ řekl americký prezident v rozhovoru s deníkem The Washington Post. Zdůraznil, že nyní čeká na „úplnou zprávu“ svého týmu bezpečnostních poradců, na základě které rozhodne o dalším postupu.

„Příprava pokračuje, schůzka je dohodnutá. Nějakou jinou zprávu od amerických protějšků nemáme,“ řekl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v odpovědi na dotaz ohledně možnosti, že Trump schůzku zruší.

„Všimli jsme si tohoto prohlášení, jakož i prohlášenéní mé kolegyně z Bílého domu, která říkala, že Trump plánuje několik setkání, včetně setkání s Putinem,“ dodal. Putinův program na pátek a sobotu je podle Peskova rozepsán minutu po minutě, podle TASS však neupřesnil, který den má být setkání s Trumpem.

Ukrajinský válečný stavUkrajinský válečný stavautor: Info.cz

Zpráva, kterou Trump očekává, se má týkat nedělního ozbrojeného incidentu v Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Ruské lodě tam zadržely tři plavidla ukrajinské armády. Část z 24 členů jejich posádek poslal ruský soud v Simferopolu v úterý do vazby, zbylí námořníci stanou před soudem dnes. Kyjev na incident reagoval vyhlášením válečného stavu v části země.

Trump už v pondělí uvedl, že se mu nelíbí, co se nyní děje mezi Ruskem a Ukrajinou, a ujistil, že na řešení pracuje spolu s evropskými politiky.

Bílý dům v úterý oznámil, že se Trump na okraj summitu G20 v argentinské metropoli hodlá sejít s řadou představitelů největších ekonomik světa. Kromě setkání s Putinem má zatím na programu také schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, japonským premiérem Šinzóem Abem, tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a indickým premiérem Naréndrou Módím. Sejít by se měl také s prezidentem hostitelské země Mauriciem Macrim. Na sobotní pracovní večeři s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem hodlá Trump jednat o obchodní dohodě mezi Pekingem a Washingtonem.

Poskytněte Ukrajině větší podporu, vyzývají USA

Ministerstvo zahraničí USA upozornilo na potřebu tvrdšího prosazování evropských protiruských sankcí a doporučilo přehodnotit podporu, kterou Evropa poskytuje budování plynovodu Nord Stream 2. „Mnoho států vyhlásilo sankce proti Rusku za jeho chování na ukrajinském Krymu. Ne všechny tyto sankce se ale plně uplatňují. To je jedna z věcí, v nichž by Evropa mohla udělat víc,“ prohlásila na tiskové konferenci ministerská mluvčí Heather Nauertová.

Evropské země by měly poskytovat Ukrajině větší podporu, uvedla dále. „Spojené státy Ukrajinu silně podporují a chtěli bychom, aby i ostatní země udělaly více,“ konstatovala Nauertová.

Mnoho slov podle mluvčí mezi USA a Evropou také padlo o plynovodu Nord Stream 2, který má přivést ruský plyn do Evropy mimo ukrajinské území. Druhá větev plynovodu směřujícího do Německa vyvolala tvrdý odpor Ukrajiny, ale také kritiku Polska a dalších zemí. Spojené státy nedávno varovaly, že by mohly uvalit sankce na společnosti, které se na stavbě plynovodu Nord Stream 2 podílejí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud