Cenzura ve Francii? Prošly kontroverzní zákony proti fake news, mohou přerušit i televize | info.cz

Články odjinud

Cenzura ve Francii? Prošly kontroverzní zákony proti fake news, mohou přerušit i televize

Francouzští poslanci v úterý pozdě večer schválili dva kontroverzní zákony, kterými chtějí bojovat proti šíření falešných zpráv v období před volbami. Boj s takzvanými fake news už na začátku roku slíbil prezident Emmanuel Macron, který se sám stal před prezidentskými volbami v roce 2017 jejich terčem, informovala dnes agentura AFP. Opozice, ale i někteří zástupci médií proti přijetí dvojice zákonů protestovali a varovali před tím, že mohou vést k cenzuře.

Na základě schválených zákonů budou mít kandidáti na politické funkce či celé politické strany možnost bránit se u soudu proti šíření falešných informací ve zrychleném řízení. Učinit tak budou moci v období tří měsíců před volbami.

Soudce bude moci například nařídit, aby poskytovatel obsahu zakázal přístup k dotyčným falešným zprávám. Musela by být ovšem splněna podmínka, že jsou informace šířeny úmyslně a masivně a mají potenciál ovlivnit výsledek voleb.

Francouzská audiovizuální rada CSA dostane na základě schválených zákonů pravomoc zabránit šíření vysílání televizních straníc, které ovládá „cizí stát nebo jsou pod jeho vlivem" a to v případě, že budou uvádět „úmyslně falešné informace", které by mohly ovlivnit výsledek hlasování.

Proti zákonům, které poslanci Národního shromáždění schválili poté, co je odmítl Senát, protestovala opozice, ale i někteří novináři. Varovali před vznikem „ideové policie" či údajně hrozícím zavedením cenzury.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud