Černohorci jsou velmi agresivní, mohou rozpoutat třetí světovou, prohlásil Trump | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Černohorci jsou velmi agresivní, mohou rozpoutat třetí světovou, prohlásil Trump

Černohorci jsou velmi agresivní, mohou rozpoutat třetí světovou, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí Fox News naznačil, že agresivita Černé Hory jako člena NATO by mohla rozpoutat třetí světovou válku. Agentura AP dnes poznamenala, že prezidentův komentář je pro Severoatlantickou alianci další ranou. Trump v minulosti několikrát hovořil o tom, že obranná aliance je překonaná, a také členské státy NATO opakovaně kritizuje, že do obrany investují nedostatečně. Bílý dům nicméně vždy ujišťuje, že Spojené státy svým závazkům vůči NATO dostojí.

V rozhovoru, který byl natočen v pondělí po Trumpově summitu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a který televize odvysílala v úterý v noci, se moderátor šéfa Bílého domu zeptal, proč by měl jeho syn jet bránit Černou Horu, kdyby byla napadena.

„Rozumím tomu, co říkáte. Pokládám si stejnou otázku,“ odpověděl Trump. „Víte, Černá Hora je drobná země s velmi tvrdými lidmi. Jsou to velmi agresivní lidé, mohou se stát bojovnými a blahopřeji, máte třetí světovou válku,“ řekl. Dodal, že NATO již zkrátka vzniklo s ideou kolektivní obrany a že on je prezidentem jen rok a půl.

Černá Hora se ke značné nelibosti Ruska připojila k NATO v roce 2017 a již jako člen vyslala své vojáky na alianční misi do Afghánistánu, poznamenal deník The Washington Post. Prokuratura této malé balkánské země rok před vstupem do NATO obvinila skupinu srbských nacionalistů, že v plánovala převrat a atentát na tehdejšího prozápadního premiéra a nynějšího prezidenta Mila Djukanoviče.

Infografika: výdaje na obranu zemí NATOInfografika: výdaje na obranu zemí NATOautor: info.cz

Trump se před týdnem v Bruselu zúčastnil summitu NATO v Bruselu, kde nečekaně vznesl požadavek, aby alianční země už do ledna příštího roku zvýšily své obranné výdaje na dvě procenta hrubého domácího produktu, ač stávajícím cílem pro navýšení obranných investic na tuto hranici je rok 2024. Šéf Bílého domu pohrozil, že v opačném případě se Amerika zařídí po svém. Prohlásil také, že Německo je vazalem Ruska, neboť je na něm energeticky závislé.

Média o vrcholné schůzce napsala, že Trump spojence zaskočil a zpochybnil princip alianční jednoty. Americký ministr obrany Jim Mattis po summitu, který Trump označuje za svůj úspěch, prohlásil, že USA jsou alianci stoprocentně oddány a že stejný je i postoj prezidenta.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.