Chaos a bojkot: Ukrajinský parlament jedná o vyhlášení válečného stavu, opozice blokuje řečniště | info.cz

Články odjinud

Chaos a bojkot: Ukrajinský parlament jedná o vyhlášení válečného stavu, opozice blokuje řečniště

Nepřehledná situace dnes vpodvečer vznikla v ukrajinském parlamentu, který má jednat o vyhlášení válečného stavu navrhovaného prezidentem Petrem Porošenkem. Schůze byla sice zahájena, ale opoziční poslanci obsadili řečnickou tribunu, aby si vynutili konzultace s prezidentem. Porošenko, který měl v jednokomorové sněmovně promluvit, však podle agentury Unian parlamentní budovu opustil.

Předseda parlamentu Andrij Parubij zahájil mimořádnou schůzi s předpokladem, že po projevu šéfa bezpečnostní rady Oleksandra Turčynova promluví Porošenko, o jehož návrhu na vyhlášení válečného stavu se má hlasovat. Plány ale prozatím zhatili poslanci nacionalistické Radikální strany a hlavní opoziční síly Baťkivščyna expremiérky Julije Tymošenkové. Zablokovali řečnickou tribunu a žádají konzultace s hlavou státu.

Porošenko do sídla parlamentu dorazil, ale po hodině marného čekání na uvolnění řečnického pultu budovu podle očitých svědků opustil. Projev, v němž navrhuje vyhlásit s platností od středy třicetidenní válečný stav, pak místo parlamentu pronesl v televizi a na Facebooku.

Poměr sil v kyjevském parlamentu je nejasný. Podle listu Ukrajinska pravda prezidentův návrh podporuje jeho strana Blok Petra Porošenka a menší národně orientované strana Svépomoc. Kategoricky proti je proruský Opoziční blok, ostatní opoziční strany údajně žádají úpravy textu a chtějí o nich s Porošenkem hovořit.

Podle agentury Ukrinform návrhem Porošenko výhrady svých oponentů de facto respektoval. Navrhovaný válečný stav zkrátil z původních 60 na 30 dnů, jak požadují, a garantoval, že nebudou nijak zkrácena občanská práva Ukrajinců. Opozice údajně trvá na tom, aby v dekretu o válečném stavu bylo pevně stanoveno datum prezidentských voleb, naplánovaných na 31. března 2019.

Obava z odkladu voleb pod záminkou válečné situace v Kerčském průlivu je podle serveru Ostrov hlavním důvodem opozičních výhrad. Tvrzení, že Porošenko chce vyostřením napětí prodloužit své fungování v čele státu, se rovněž objevuje prakticky ve všech komentářích ruských médií a ruských politiků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud