Čína odmítá jednat s USA. Konec obchodní války je v nedohlednu | info.cz

Články odjinud

Čína odmítá jednat s USA. Konec obchodní války je v nedohlednu

Čína zrušila obchodní rozhovory se Spojenými státy, které se měly uskutečnit během příštích dnů, informuje americký list The Wall Street. Zhoršují vyhlídky na vyřešení obchodních sporů mezi dvěma největšími ekonomikami světa, které stojí na začátku obchodní války.

Zrušení rozhovorů přichází po vyostření obchodních sporů v uplynulých dnech. Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že Spojené státy od příštího týdne zavedou nová desetiprocentní cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů, tedy zhruba 4,4 bilionu Kč. Peking pak ohlásil odvetná cla na americké zboží v hodnotě 60 miliard dolarů.

Podle zdrojů listu The Wall Street Journal naplňuje Peking odmítnutím rozhovorů svůj slib, že nebude jednat pod hrozbami. "Vše, co USA dělají, nevyvolává dojem upřímnosti a dobré vůle," uvedl v pátek mluvčí čínského ministerstva obchodu. "Doufáme, že USA podniknou kroky k nápravě svých chyb," dodal.

Obchodní válka USA-ČínaObchodní válka USA-Čínaautor: INFO.CZ

K obchodním jednáním byl před dvěma týdny do USA pozván čínský vicepremiér Liou Che. Jeho návštěva ve Washingtonu se měla konat 27. a 28. září a měla jí předcházet jednání na nižší úrovni. Všechny tyto schůzky však byly odvolány, uvedly zdroje listu The Wall Street Journal.

Bílý dům se pomocí cel snaží vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy a přestal s údajnými krádežemi duševního vlastnictví amerických podniků. Číňané tato obvinění odmítají, ale zmírnili svoji kampaň, která měla využít cizých vynálezů k rozvoji vybraných odvětví čínského průmyslu. Část expertů se domnívá, že Pekingu hrozí v obchodní válce porážka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud