Články odjinud

Číňané věnovali Africe sídlo prošpikované štěnicemi. Teď vyšlo najevo, kdo dodal technologie

Číňané věnovali Africe sídlo prošpikované štěnicemi. Teď vyšlo najevo, kdo dodal technologie

Čína projevuje kvůli nerostnému bohatství dlouhodobě zájem o Afriku. Její verze ekonomické diplomacie se ale od západního přístupu poněkud liší. Tak například – když v roce 2012 Čína věnovala Africké unii její nové sídlo v Etiopii za 200 milionů dolarů (4,5 miliardy korun), zapomněla „upozornit“, že je celé prošpikované odposlouchávacími zařízeními, která odesílají získaná data do Šanghaje. Nyní vyšlo najevo, kdo byl hlavní dodavatel informačních technologií – firma Huawei, která je velmi aktivní i v Česku. Peking dříve popřel, že by v sídle prováděl špionáž.

Příběh je až na samé hranici uvěřitelnosti, přesto patří do kategorie skutečných. Začal tak, jako mnohé jiné případy spolupráce Číny a některé z afrických zemí: Nabídkou pomoci s vybudováním infrastruktury. To je diplomacie, kterou Čína umí – někde postaví přístav, jinde třeba nemocnici.

Nyní měla v etiopské Addis Abebě vyrůst impozantní dvacetipatrová budova, nové ústředí Africké unie za 200 milionů dolarů. Říká se, darovanému koni na zuby nehleď. Toto doporučení ovšem není na místě v případě, kdy jde o koně trojského.

Letos v lednu francouzský deník Le Monde publikoval jen těžko uvěřitelnou reportáž: Až do roku 2017 servery v novém ústředí Africké unie každou noc mezi půlnocí a druhou ranní odesílaly soubory dat. Místo určení? Osm tisíc kilometrů vzdálené servery v čínské Šanghaji, tvrdí zpráva think-tanku ASPI Strategist. Během následné kontroly se měly najít mikrofony ukryté třeba v deskách stolů nebo ve zdi.

Čína se nařčením ze špionáže bránila, seč jí diplomatické síly stačily. Čínský ministr zahraničí Wang I upozornil, že obvinění se objevilo v západním tisku, a prohlásil, že „pokusy rozdělit Čínu a Afriku jsou marné“. Závěry deníku Le Monde ale potvrdily nejrůznější think-tanky, soukromé analytické organizace či respektovaná média.

Stranou všeho tehdy zůstala společnost, která měla v novém sídle Africké unie na starosti informační a komunikační technologie. Byla to čínská firma Huawei, jak nyní think-tank ASPI zjistil. Ta je třetí největší výrobce mobilních telefonů a jak si všímá server Sinopsis – i dodavatel komunikačních přístrojů na Pražský hrad. A také společnost, která vybudovala síť čtvrté generace (LTE) pro všechny tři hlavní české operátory a která se uchází o zakázku na vybudování datového centra společnosti ČEZ.

Think-tank ASPI sice neukazuje prstem a netvrdí, že se Huawei nutně musela na krádežích dat z centra Africké unie podílet. „Ale pokud Huawei nikdy nezaznamenala nejdelší probíhající krádež vládních dat, tak co jiného nám zbývá, než abychom si to domýšleli,“ ptá se Danielle Caveová, analytička think-tanku ASPI.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867