Čínská mise britské premiérky: Mayová se kvůli byznysu vzdala kritiky, miliardy ale v kapse nemá | info.cz

Články odjinud

Čínská mise britské premiérky: Mayová se kvůli byznysu vzdala kritiky, miliardy ale v kapse nemá

Britská premiérka Theresa Mayová dnes ukončila svoji návštěvu Číny. Zpět přiváží podle svého vlastního vyjádření obchodní smlouvy za zhruba 270 miliard korun. Číňané ocenili její „pragmatický přístup“ a to, že se podle nich vzdala kritiky porušování lidských práv a obhajoby rozšiřování demokracie v Hongkongu. Jenže v minulosti se čínské investice a obchody často ukázaly jako plané sliby.

Britská premiérka oznámila po schůzce s čínským prezidentem a zároveň generálním tajemníkem tamní vládnoucí komunistické strany Si Ťin-pchingem, že Čína uzavře s Británií obchodní smlouvy za více než devět miliard liber, tedy asi 270 miliard korun. Mayová to prezentuje jako svůj velký úspěch, který přivede do Británie čínské investice a vytvoří tím pracovní místa pro více než 2 500 Britů. Britská vláda chce navíc rozšiřováním obchodu s Čínou nahradit částečně předpokládaný pokles obchodu s Evropou po vystoupení Británie z EU.

Nejsou ale zatím známy žádné podrobnosti o tom, jaké obchody a investice Mayová v Číně pomohla dohodnout nebo si je mezi sebou dohodli navzájem zástupci britských a čínských firem. Čínští politici i podnikatelé jsou naopak proslulí tím, že rádi „prodávají“ jako hotovou věc jen sliby a celková suma skutečných obchodů může být výrazně nižší. Po oficiálních návštěvách politiků se ukáže, že místo pevných smluv jde jen o rámcové dohody o budoucí spolupráci nebo tak zvaná memoranda o porozumění. Či dokonce jen ujednání o tom, že v budoucnu budou podepsána nezávazná memoranda, na základně kterých mohou pak být za několik let uzavřeny skutečné obchody. Jedná se o plány, které se vůbec nemusí uskutečnit, nejsou vynutitelné a jejich nedodržení neberou Číňané jako nic špatného.

Něco podobného se loni stalo v Číně americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Po své listopadové návštěvě Pekingu oznámil, že domů přiváží dohody za 250 miliard dolarů, tedy zhruba za 5 bilionů korun. Krátce poté se však ukázalo, že část z těchto dohod mající údajně hodnotu desítek miliard dolarů, jsou ona již zmíněná nezávazná memoranda a že do celkového objemu nových obchodů byly navíc započítány i dohody uzavřené dávno před prezidentovou návštěvou.

Jak upozornil list Financial Times, stejnou zkušenost už má i Velká Británie. Před čtyřmi lety navštívil Peking tehdejší britský ministr financí David Osborne a vrátil se odtud s tím, že čínské investice oživí města na severu Británie. Ze slíbených projektů se uskutečnila jen část. Například oblast Wirral, která je součástí širšího Liverpoolu, měla přislíbenu investici za 5 miliard korun do mezinárodní obchodního centra. Nic takového ale nevzniklo a čínská firma stojící za investicí zkrachovala. Město Sheffield zase uzavřelo v roce 2016 dohodu o investicích ve výši více než 28 miliard korun s další čínskou společností, aby se nakonec ukázalo, že investice nepřijdou jednorázově, ale v průběhu příštích 60 let, uvádí list Financial Times.

Podobně zatím není jisté, kolik se již reálně uskutečnilo ze slibovaných investic a obchodů za desítky miliard korun o kterých se zmiňovali čeští politici po svých cestách do Číny a po jednání s čínskými představiteli a podnikateli.

Čínská státní média pochválila premiérku Mayovou za její „pragmatismus“ s nímž se soustředila na obchodní jednání  a během své návštěvy v Číně „obešla“ problematiku lidských práv a Hongkongu. Čínský deník Global Times, bulvárnější obdoba oficiálního stranického deníku Že-min ž'-pao (Lidový deník), napsal ve svém komentáři, že Mayová hledá „pragmatickou spolupráci“ mezi oběma zeměmi a nedala se, ani když na ni s těmito otázkami „dotírala“ některá západní média. Podle Global Times Mayová také úspěšně odolala nátlaku aktivistů z Hongkongu, kteří upozorňovali na sílící tlak Pekingu na tuto bývalou britskou kolonii.

Hongkong má uvnitř Číny speciální postavení podle zásady „jedna země, dva systémy.“ Když byl Hongkong v roce 1997 předán Velkou Británií Číně, Peking přislíbil, že 50 let bude na tomto území zachován kapitalistický systém, místní právo a také určitý zvětšující se stupeň demokracie. Čína však nechce povolit přímé volby šéfa tamní výkonné moci, stále více se vměšuje do záležitostí Hongkongu a zavádí do škol takzvané „vlastenecké vzdělávání“ ve stylu čínských komunistů.

Mayová se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem i s premiérem Li Kche-čchiangem bavila i o lidských právech a Hongkongu, oznámil západnímu tisku úřad britské premiérky v reakci na článek v Global Times. Není ale jasné, co jim vlastně britská premiérka řekla, veřejně žádná kritika Pekingu nezazněla. Právě to je pro čínské komunistické představitele důležité. Na druhou stranu Mayová podle Guardianu oficiálně nepodpořila čínský projekt Pás a stezka známější pod populárním názvem nová Hedvábná stezka. I když by si to Číňané přáli.

Jde o čínské investice na cestě směrem do Evropy, které mají vylepšit dopravní spojení Číny se světem a zároveň zřejmě posílit čínský vliv od Střední Asie po střední a východní Evropu. Podle týdeníku The Economist si Mayová uvědomuje, že v Evropě tento plán vyvolává znepokojení a také to, že pro něj nehoří nadšením ani Spojené státy, které označují Čínu za „strategického soupeře.“ Evropa a Spojené státy a nikoliv Peking jsou pro Mayovou i přes snahu získat čínské investice stále důležitější partneři.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud