Další rána pro americko-čínské vztahy. Peking drží dva Američany, chce získat páku na jejich otce | info.cz

Články odjinud

Další rána pro americko-čínské vztahy. Peking drží dva Američany, chce získat páku na jejich otce

Už tak napjaté americko-čínské vztahy prochází další zkouškou. Americká diplomacie řeší případ dvou mladých lidí, které Čína proti jejich vůli drží na svém území. Využívá je k tlaku na jejich otce, bývalého vysokého představitele managmentu jedné z největších čínských bank podezřelého z finančních podvodů, kterého chce dostat zpět do Číny.

Victor a Cynthia Liuovi byli běžnými, relativně úspěšnými Američany. On začínal druhý rok studia na Georgetown University, jeho sestra pracovala v konzultační firmě McKinsey & Company v New Yorku. Jejich život ale v červnu výrazně změnila cesta do Číny, kam vyrazili se svojí matkou Sandrou Hanovou.

Místo pohodové dovolené na čínském tropickém ostrově si pro jejich matku přišla policie. Zadržela ji a odvezla do jedné z utajovaných věznic. Děti policisté nechali být. O to větší šok na ně čekal na letišti, když se chtěli vrátit zpět do USA. Zjistili, že mají zákaz opustit Čínu. Přestože jim policisté řekli, že jich se vyšetřování netýká. „Vyšetřovatelé jasně uvedli, že já ani můj bratr nejsme předmětem jakéhokoliv šetření,“ napsala Cynthia Liuová v dopise Johnu Boltonovi, poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost.

Podle Victora a Cynthie je Číňané drží v zemi, aby měli páku na jejich otce, Liu Čangminga, jehož chtějí stíhat za finanční podvody. Čangming je klíčovou postavou obrovského finančního skandálu, při němž došlo ke škodě v hodnotě asi 1,4 miliardy dolarů (cca 32 miliard korun). V roce 2007 měl pomáhat vyvést peníze z jedné z největších čínských bank.

Jeho děti ale tvrdí, že netuší, co s otcem je. Od roku 2012 jej neviděly. S rodinou zpřetrhal vztahy. Přesto se dva mladí lidé, kteří do Číny přijeli na americký pas, stali další obětí kontroverzní čínské praxe, kterou americká diplomacie dlouhodobě kritizuje. Tzv. zákazy výjezdu jsou kromě obchodních a územních sporů jednou z hlavních třecích ploch čím dál napjatějších vztahů mezi Washingtonem a Pekingem.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Robert Palladino upozornil, že USA budou nadále varovat před „zákazy výjezdu“, dokud neuvidí, že proces probíhá transparentně a férově. Čína se ale brání, že Liuovi jsou čínskými občany. „Ti lidé vlastní legální a platné identifikační dokumenty jako čínští občané. Protože jsou předmětem ekonomických zločinů, bylo jim čínskou policií podle práva zabráněno vycestovat ze země,“ ohradilo se čínské ministerstvo zahraničí.

Případ Liuových je zvláštní v tom, že Victor se narodil na území USA. Zákazy výjezdu jsou přitom často používány proti lidem, kteří se narodili v Číně a občanství cizí země získali až dodatečně. Server stanice BBC upozornil na případy stíhání hongkongského knihkupce Lee Boa, jehož v roce 2016 zadržela v roce 2016 a který vlastnil britský pas. Spolu s ním si úřady došláply také na jeho kolegu se švédským pasem Guie Minhaie. Oba se provinili vydáváním knih kritických k čínské vládě.

Lee Bo byl však také specifickým případem. Hong Kong má v čínském právu výjimečné postavení a jeho obyvatelé mohou mít dvojí občanství. Běžní Číňané takovou výsadu nemají. Jakmile Peking zjistí, že nabyli občanství cizího státu, o to čínské přijdou. Navíc, jak už bylo řečeno, Liuovi do Číny přicestovali na americký pas, a Victor se v USA dokonce narodil.

Liuovi se s žádostí o pomoc obrátili na americké představitele. Kromě Boltona se o jejich případ zajímal i ministr zahraničí Mike Pompeo, jenž o něm ve Washingtonu mluvil s čínskými diplomaty. Prezident Trump slíbil, že o kauze Luiových bude mluvit na summitu skupiny G20 v Argentině, kde se má sejít s prezidentem Si Ťin-pchingem. Administrativu k jednání vyzývají i demokratičtí zákonodárci za stát Massachusetts, tedy státu, v němž žije matka dětí Sandra, senátoři Elizabeth Warrenová, Edward Markey a kongresman Joseph Kennedy.

„Náš úřad je hluboce znepokojen situací Victora, Cynthie a Sandry. Pracujeme na zajištění jejich bezpečného návratu a jsme stále v kontaktu s americkými představiteli, abychom zajistili pozitivní výsledek,“ napsal v prohlášení Markey. 

Navzdory snaze americké diplomacie však Liuovi stále zůstávají na čínském území. Kvůli podezření z odposlouchávání a sledování navíc museli omezit komunikaci prostřednictvím elektronických zařízení. Jak dlouho budou muset být v Číně není jasné. Předchozí případy, kdy Peking uplatnil opatření zákazu výjezdu, se ale táhly roky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud