Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děti jako součást propagandy: Školáci slibují, že budou za Putina bojovat poslední bitvu

Děti jako součást propagandy: Školáci slibují, že budou za Putina bojovat poslední bitvu

Děti jako nástroj propagandy v autokratických režimech. Věčné téma nyní znovu oživila poslankyně ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko. Natočila videoklip, v němž spolu s dětmi z Volgogradu opěvuje prezidenta Vladimira Putina a vyzývá k obsazení Aljašky.

„Náš Sevastopol a Krym zachováme pro naše potomky. A vrátíme Aljašku do srdce domoviny,“ zpívá poslankyně Jednotného Ruska Anna Kuvyčková. Doprovází ji přitom sbor dětí oblečených do policejních uniforem. Některým nebylo ani deset let.

Neslibují jen udržet okupovaný Krym nebo dobytí Aljašky, kterou v roce 1867 odkoupily od Ruska USA. Zpívají také o ochotě „bojovat poslední bitvu za Strýčka Vovu“. Strýčekem Vovou myslí ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Západ v rozkladu vs. ruská idyla

„Text písně vypráví o složitých diplomatických vztazích na mezinárodním poli, kde Rusko neochvějně a rozhodně prosazuje svůj směr vývoje bez ohledu na tlak. A co víc, děti, inspirovány krymským příkladem, doufají ve znovusjednocení s původně ruskými oblastmi,“ komentuje Kuvyčková. 

Záběry na zpívající děti se v klipu prolínají s obrazy ze zahraničí. Diváci mohou vidět například demonstrace na podporu brexitu či rozhánění demonstrací. Chaos kontrastuje až s idylickým vykreslením Ruska, jeho historie, hrdinů a armády.

Využití dětí nabízí srovnání se sovětskou propagandou. I ta nejmladší generaci ve svých materiálech hojně využívala. Kuvyčková však vsadila na vojenský podtext a ochotu bojovat. Sověti naopak vždy děti vykreslovaly jako nevinná stvoření prahnoucí po míru, který jim „imperialistický západ“ nechce dopřát.

Větší vliv má rodina

Současné Rusko využívá děti v poslední době často. V září například holčička Diana přísahala šéfovi vyšetřovacího výboru Alexanderu Bastrykinovi, že by žalovala svoji matku, pokud by to bylo třeba. Bastrykin ji objal a políbil ruku.

Lidskoprávní organizace zase upozorňují na využívání dětí pro vojenské účely na Krymu. Během třetího výročí obsazení Sevastopolu skupina dívek zpívala „moje země, moje víra, můj sen, moje válka“, zatímco jiné děti vpadly na pódium a mávaly falešnými kulomety. Mladé Rusky na Krymu také tancovaly na znamení díku kolem sochy ruského vojáka.

Podle dětského psychologa Petra Pötheho ještě jedna účast na propagandistické akci nemusí na dětech zanechat výrazné stopy. „Ve své praxi jsem se s tím u klientů nesetkal, ale obecně lze říci, že spíše než jeden klip ovlivňuje děti domácí prostředí. To, jak jsou vychovávány,“ komentuje pro INFO.CZ.

Nebezpečnější než propagandistický klip tak mohou být scény, které známe i z českého prostředí. Třeba případ, jímž se nedávno začala zabývat policie. Muž nabádal svoji malou dceru, aby baseballovou pálkou mlátila do polštáře a představovala si, že je to Rom nebo muslim. „Počkej, jenom mu zlom pár kostí, nezabij ho,“ instruoval holčičku.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744