Děti jako součást propagandy: Školáci slibují, že budou za Putina bojovat poslední bitvu | info.cz

Články odjinud

Děti jako součást propagandy: Školáci slibují, že budou za Putina bojovat poslední bitvu

Děti jako nástroj propagandy v autokratických režimech. Věčné téma nyní znovu oživila poslankyně ruské vládnoucí strany Jednotné Rusko. Natočila videoklip, v němž spolu s dětmi z Volgogradu opěvuje prezidenta Vladimira Putina a vyzývá k obsazení Aljašky.

„Náš Sevastopol a Krym zachováme pro naše potomky. A vrátíme Aljašku do srdce domoviny,“ zpívá poslankyně Jednotného Ruska Anna Kuvyčková. Doprovází ji přitom sbor dětí oblečených do policejních uniforem. Některým nebylo ani deset let.

Neslibují jen udržet okupovaný Krym nebo dobytí Aljašky, kterou v roce 1867 odkoupily od Ruska USA. Zpívají také o ochotě „bojovat poslední bitvu za Strýčka Vovu“. Strýčekem Vovou myslí ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Západ v rozkladu vs. ruská idyla

„Text písně vypráví o složitých diplomatických vztazích na mezinárodním poli, kde Rusko neochvějně a rozhodně prosazuje svůj směr vývoje bez ohledu na tlak. A co víc, děti, inspirovány krymským příkladem, doufají ve znovusjednocení s původně ruskými oblastmi,“ komentuje Kuvyčková. 

Záběry na zpívající děti se v klipu prolínají s obrazy ze zahraničí. Diváci mohou vidět například demonstrace na podporu brexitu či rozhánění demonstrací. Chaos kontrastuje až s idylickým vykreslením Ruska, jeho historie, hrdinů a armády.

Využití dětí nabízí srovnání se sovětskou propagandou. I ta nejmladší generaci ve svých materiálech hojně využívala. Kuvyčková však vsadila na vojenský podtext a ochotu bojovat. Sověti naopak vždy děti vykreslovaly jako nevinná stvoření prahnoucí po míru, který jim „imperialistický západ“ nechce dopřát.

Větší vliv má rodina

Současné Rusko využívá děti v poslední době často. V září například holčička Diana přísahala šéfovi vyšetřovacího výboru Alexanderu Bastrykinovi, že by žalovala svoji matku, pokud by to bylo třeba. Bastrykin ji objal a políbil ruku.

Lidskoprávní organizace zase upozorňují na využívání dětí pro vojenské účely na Krymu. Během třetího výročí obsazení Sevastopolu skupina dívek zpívala „moje země, moje víra, můj sen, moje válka“, zatímco jiné děti vpadly na pódium a mávaly falešnými kulomety. Mladé Rusky na Krymu také tancovaly na znamení díku kolem sochy ruského vojáka.

Podle dětského psychologa Petra Pötheho ještě jedna účast na propagandistické akci nemusí na dětech zanechat výrazné stopy. „Ve své praxi jsem se s tím u klientů nesetkal, ale obecně lze říci, že spíše než jeden klip ovlivňuje děti domácí prostředí. To, jak jsou vychovávány,“ komentuje pro INFO.CZ.

Nebezpečnější než propagandistický klip tak mohou být scény, které známe i z českého prostředí. Třeba případ, jímž se nedávno začala zabývat policie. Muž nabádal svoji malou dceru, aby baseballovou pálkou mlátila do polštáře a představovala si, že je to Rom nebo muslim. „Počkej, jenom mu zlom pár kostí, nezabij ho,“ instruoval holčičku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud