Dialog hluchých. Vyjednavači „žlutých vest“ práskli francouzskému premiérovi dveřmi, jednání zkrachovalo | info.cz

Články odjinud

Dialog hluchých. Vyjednavači „žlutých vest“ práskli francouzskému premiérovi dveřmi, jednání zkrachovalo

Nezdarem skončila dnešní plánovaná schůzka francouzského premiéra Édouarda Philippea s delegací mluvčích protestního hnutí "žlutých vest". Stoupenci hnutí se již dva týdny bouří proti vládnímu plánu zvýšit spotřební daň na pohonné hmoty a v sobotu se chystají uspořádat další demonstraci v centru Paříže, ale i jinde v zemi.

Krach jednání po několika minutách "dialogu hluchých" oznámil podle agentury AFP Jason Herbert, jeden z osmi členů delegace protestního proudu, která se zformovala počátkem týdne. "Opakovaně jsem žádal, aby se toto setkání natáčelo a v přímém přenosu vysílalo v televizi. Bylo to odmítnuto," prohlásil.

Vysvětlil přitom, že se diskuse "za zavřenými dveřmi" nechtěl zúčastnit, aby si nikdo nemohl myslet, že někoho zradí. "Dnes jsme (tady) jen dva, všichni jsme pod enormním tlakem," řekl a dodal, že "všichni" obdrželi hrozby. "Naše životy jsou stále v sázce," poznamenal podle agentury AP a dodal, že 99 procent výhrůžek pochází od jiných "(stoupenců) žlutých vest, kteří si možná myslí, že jsme tu jen kvůli slávě".

Uvedl rovněž, že osmičlenná delegace byla již rozpuštěna, a to 48 hodin poté, co splnila své poslání, jímž bylo iniciovat dialog s vládou.

Přes nezdar plánované schůzky jeden ze zástupců "žlutých vest" podle agentur s premiérem zůstal a víc než hodinu s ním a s ministrem životního prostředí Françoisem de Rugy diskutoval. O koho konkrétně šlo, se média nedozvěděla.

Philippe vyjádřil politování nad tím, že "tato výměna názorů se konala s menším počtem zástupců, než doufal". "Nicméně se konala a myslím, že je důležité, že se konala," dodal, přičemž tento rozhovor označil za "užitečný" a "zajímavý". Žádné podrobnosti z něj ovšem nesdělil.

Francouzské úřady, ale i řada obchodníků se dnes od rána připravovali na další sobotní demonstraci lidí se žlutými reflexními vestami, kterým se nelíbí vládní plány na zdražení pohonných hmot, ale i další problémy, jež podle nich prostým lidem ztrpčují život.

Minulou sobotu výzvu k protestu vyslyšelo po celé Francii přes 100.000 lidí. Na pařížské třídě Champs-Élysées demonstrující zapalovali odpadkové koše i zaparkované automobily a rozbíjeli výlohy obchodů a kanceláří. Po této zkušenosti tam dnes mnohé výlohy zakryly dřevěné desky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud