„Diplomatický bolehlav“ je u konce. Brit odsouzený v SAE na doživotí za špionáž, dostal milost | info.cz

Články odjinud

„Diplomatický bolehlav“ je u konce. Brit odsouzený v SAE na doživotí za špionáž, dostal milost

Spojené arabské emiráty udělily milost britskému doktorandovi odsouzenému na doživotí za špionáž. Zároveň zveřejnily video, ve kterém se Matthew Hedges přiznává, že pracoval pro britskou tajnou službu MI6. Brit bude moci zemi opustit po vyřízení příslušných dokumentů. Informovala o tom agentura AP. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt propuštění Hedgese na twitteru označil za fantastické.

Jednatřicetiletý doktorand z Durhamské univerzity byl odsouzen minulý týden k doživotnímu odnětí svobody. Britská premiérka Theresa Mayová rozsudek označila za hluboké zklamání. Hedges byl v SAE zadržen v květnu po dvoutýdenním studijním pobytu. Podle stránek Durhamské univerzity je Hedges zapsán v doktorandském studiu na její katedře vládních a mezinárodních studií a předmětem jeho zájmu jsou civilní a vojenské vztahy, politická ekonomie a kmenový systém. Hedges se ve své vědecké práci zabývá mimo jiné opatřeními, jež zavedly arabské státy po revolučních událostech známých jako arabské jaro.

Představitelé SAE dnes na tiskové konferenci v Abú Zabí ukázali novinářům video, na kterém Hedges tvrdí, že je kapitánem MI6. Podle AP bylo video zřejmě pořízeno u soudu a zvuk byl poněkud špatný. Na dalším videozáznamu pak Hedges někomu říká, že mu práce pro MI6 usnadňuje výzkum. Činitelé SAE nicméně novinářům nedovolili nic z toho nahrát.

„Na půl úvazku dělal doktorandský výzkum a na půl úvazku byl podnikatel, na 100 procent ale pracoval na plný úvazek jako tajný agent,“ uvedl Džabar Lamkí z rady SAE pro média. „Pan Hedges byl shledán vinným ze špionáže. Chtěl citlivé dokumenty, o kterých věděl, že k nim má přístup. Byl tady, aby ukradl citlivá státní tajemství SAE,“ doplnil.

Prezident SAE Chalífa bin Zajd Nahaján udělil Hedgesovi a dalším 780 odsouzeným v neděli milost u příležitosti nadcházejícího státního svátku, oznámili následně činitelé SAE. Po vyřízení formalit bude Brit z vězení propuštěn a zemi opustí, uvedli. Agentura AP případ Hedgese označila za „diplomatický bolehlav“ pro Spojené arabské emiráty, které jsou spojencem Spojených států a Británie.

Britský ministr zahraničí Hunt, který za propuštění Hedgese lobboval, na twitteru označil milost za „fantastickou zprávu“. Doplnil nicméně, že Británie s původním rozsudkem nesouhlasí, ale je vděčná vládě SAE, že věc rychle vyřešila.

Hedgeseova manželka Daniela Tejadaová v rozhovoru s BBC uvedla, že se návratu svého chotě „nemůže dočkat“, a doplnila, že „ve svém srdci vím, že není špion“.

Informace, že by mohla být Hedgesovi udělena milost, se objevila již v pátek. Velvyslanec SAE v Británii Sulajmán Hamíd Mazrúí tehdy oznámil, že jeho země udělení milosti zvažuje, a doplnil, že o milost požádala Britova rodina.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud