Dohoda Itálie s Libyí v ohrožení. Podle britské charity porušuje práva migrantů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dohoda Itálie s Libyí v ohrožení. Podle britské charity porušuje práva migrantů

Dohoda Itálie s Libyí v ohrožení. Podle britské charity porušuje práva migrantů

Spolupráce mezi Itálií a Libyí, která vedla ke zmírnění počtu migrantů přicházejících do Evropy, je v ohrožení. Dohodu zažalovala britská nevládní organizace kvůli porušování práv osob musejících se vrátit zpět do Afriky. Žaloba nyní leží u Evropského soudu pro lidská práva.

Britská nevládní organizace Global Legal Action Network (GLAN) viní Itálii ze spolupráce s libyjskou pobřežní službou, která nutí migranty vracet se zpět proti jejich vůli do Afriky. Charita argumentuje nelidskými podmínkami, které na migranty čekají. Ty mají zahrnovat bití, znásilňování či hladovění.

Žaloba se zakládá na výpovědích 17 lidí, kteří byli vrácení zpět do Libye. Pokud by uspěla, ohrozila by účinnost dohody, kterou loni italská vláda uzavřela právě s africkou zemí. Ta vedla ke snížení počtu příchozích do Evropy. Zahrnuje přitom výcvik, vybavení a financování libyjské pobřežní stráže italskou stranou.

„Ohrožují život migrantů a vystavují je extrémním formám špatného zacházení tím, že je vrátí zpět do Libye. Doufáme, že tento případ bude sloužit ke stanovení klíčového principu, který toto postaví do rozporu se základními standardy lidských práv,“ komentoval právní poradce GLAN Itamar Mann.

Podobná dohoda už jednou v minulosti narazila. Evropský soud pro lidská práva před šesti lety zrušil smlouvu, kterou Řím uzavřel s někdejším libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím, jenž padl v roce 2011.

Nevládní organizace upozorňují, že se s pobřežní stráží musí potýkat během svých záchranných akcí. Například GLAN zmiňuje incident z 6. listopadu loňského roku, kdy Libyjci údajně zasahovali do pokusů zachránit 130 migrantů před utonutím. Během události zemřelo dvacet lidí, přeživší byli vráceni zpět do Libye, kde je podle organizace čekaly kruté podmínky plné násilí. Dva lidé měli být dokonce prodáni.

Že dohoda přispěla ke zmírnění migračního toku do Evropy, potvrzují i čísla organizace Amnesty International. Podle ní loni libyjská pobřežní stráž zachytila dvacet tisíc migrantů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.