Články odjinud

Drama se šťastným koncem? Chlapci i trenér jsou venku z thajské jeskyně, vyhráno ale ještě nemají

Drama se šťastným koncem? Chlapci i trenér jsou venku z thajské jeskyně, vyhráno ale ještě nemají

Velké drama na severu Thajska skončilo. Záchranáři dnes dostali ven ze zatopené jeskyně poslední chlapce a jejich fotbalového trenéra. Zcela vyhráno ale ještě není. Někteří mají problémy se zrakem, u jiných zase objevili plicní infekci. Všichni musí také podstoupit testy krve a moči, z nichž lékaři zjistí, jestli se v jeskyni nenakazili některou z potenciálně smrtelných infekcí.  

Záchrana 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra byla zahájena o víkendu. V neděli se dostali na povrch první čtyři mladí fotbalisté a v pondělí další čtveřice. Podle agentury Reuters byli chlapci vynášeni ven na nosítkách a za použití kyslíkových přístrojů. Zástupce thajského ministerstva zdravotnictví dnes na tiskové konferenci uvedl, že všech osm chlapců v nemocnici je v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Jsou nicméně v péči psychiatra a nedá se vyloučit, že si z děsivého zážitku neodnesou trvalé psychické následky. 

Dnes záchranáři spustili třetí a poslední etapu operace. Během ní se z jeskynního komplexu dostali čtyři zbývající chlapci a trenér. Jeskyni dnes opustila také trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v podzemí od jejich nalezení pečovali.

Záchranná akce, které se přímo účastnil 19členný tým, začala dnes krátce po 10:00 místního času (05:00 SELČ). Pondělní evakuace trvala zhruba deset hodin.

Záchrana chlapců z thajské jeskyně

Mladí sportovci s trenérem uvázli více než čtyři kilometry od ústí jeskyně 23. června, kdy je v podzemí uvěznila stoupající voda. Záchranáři fotbalisty objevili 2. července, od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci. Ta byla velmi náročná, neboť část trasy musely děti zvládnout pod vodou.

Záchrana chlapců z thajské jeskyně

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud