Důchody v Rusku jako časovaná bomba: Chybí na ně peníze, tvrdí bývalý ministr financí | info.cz

Články odjinud

Důchody v Rusku jako časovaná bomba: Chybí na ně peníze, tvrdí bývalý ministr financí

V ruském důchodovém účtu zeje ohromná díra, peněz na výplatu důchodů se nedostává. V rozhovoru pro ruský list Argumenty i fakty to uvedl bývalý ruský vicepremiér a bývalý ministr financí Alexej Kudrin. Vláda se léta nemá k reformě, protože konzervativní důchodci představují značnou voličskou sílu, která plně stojí za současným prezidentem Vladimirem Putinem. Za posledních sedm let se výdaje na důchody zvýšily o 2,5 bilionu rublů (necelý bilion Kč), tedy tři procenta hrubého domácího produktu.

To je stejná částka, jakou země vynakládá na školství. Jde také o to, že abychom mohli vyplatit současné důchody, musíme si odpustit investice do školství, zdravotnictví, nových dopravních spojů a budoucnosti našich dětí, varoval Kudrin.

V roce 2016 vláda poprvé nevalorizovala všechny důchody a příjemcům vyplatila jen jednorázově 5000 rublů (asi 1800 Kč). Uvažuje, že omezí výplaty důchodů těm, kteří si k nim přivydělávají. S navýšením povinného počtu odpracovaných let k přiznání nároku na důchod ale podle polského deníku Rzeczpospolita ruské ministerstvo práce nepočítá.

Věk odchodu do důchodu je v Rusku nejnižší v Evropě (55 let pro ženy a 60 let pro muže). Podle ruského statistického úřadu Rosstat je mezi 146,8 milionu Rusů 45,7 milionu důchodců. A jejich počet se rok od roku zvyšuje. V roce 2011 jich ještě bylo o čtyři miliony méně.

Průměrný ruský důchod patří k nejnižším v Evropě. Počátkem roku 2017 činil 12,4 tisíce rublů (asi 4600 Kč). Jeho reálná hodnota se od roku 2015 snižuje, loni to bylo jen 96,6 procenta roku předchozího, píše Rzeczpospolita.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud