Články odjinud

Duchovní vůdce pravoslavných křesťanů přiznal Ukrajině církevní samostatnost, Rusko se zlobí

Duchovní vůdce pravoslavných křesťanů přiznal Ukrajině církevní samostatnost, Rusko se zlobí

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj dnes formálně stvrdil samostatnost nové sjednocené pravoslavné církve na Ukrajině, která je tak nezávislá na Moskvě. Příslušný dokument podepsal při bohoslužbě celebrované spolu s ukrajinským metropolitou Epifanijem v istanbulské katedrále svatého Jiří. Podpisu přihlížel i ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Zbožný ukrajinský lid čekal na tento požehnaný den celých sedm století,“ uvedl Bartoloměj. Ukrajinci se teď podle něj mohou těšit ze „svatého daru zrovnoprávnění, nezávislosti a samosprávnosti, osvobození od jakékoliv vnější závislosti a vměšování“.

Konstantinopolský patriarcha je mezi pravoslavnými náboženskými vůdci tradičně považován za „prvního mezi rovnými“. Jednotlivé ortodoxní, obvykle národní církve jsou fakticky samostatné. Vedou je rovněž patriarchové, kteří nad sebou nemají – na rozdíl od římských katolíků – centrální autoritu v podobě papeže. Patriarcha sídlící v nynějším Istanbulu ovšem je pro 300 milionů pravoslavných křesťanů této planety – a to jak z historických, tak i institucionálních důvodů – čímsi jako duchovním vůdcem celé komunity.

Dnešní podpis je jen pokračováním emancipace ukrajinských pravoslavných. Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Až loni se konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat tzv. autokefalii, tedy církevní samostatnost, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Prezident Porošenko proto už počátkem listopadu v Istanbulu podepsal smlouvu o spolupráci mezi jeho zemí a konstantinopolským pravoslavným patriarchátem, která umožnila mezinárodně uznaný vznik samostatné ukrajinské pravoslavné církve. Ten předpokládalo sjednocení všech tří pravoslavných církví, které dosud na Ukrajině fungovaly vedle sebe. Ke spojení došlo 15. prosince na synodu v Kyjevě, jehož účastníci zvolili hlavou nové národní církve na pravoslavné poměry mladého metropolitu Epifanije (39).

Proti osamostatnění ukrajinských věřících se ostře staví ruská pravoslavná církev. Kremelský prezident Vladimir Putin dokonce ve svém novoročním poselství varoval před možným krveprolitím právě v důsledku vzniku nového církevního společenství s centrem v Kyjevě. Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem jsou dlouhodobě napjaté poté, co se Ukrajina odpoutala od Ruska i v politické rovině. To vedlo k ruské anexi Krymu a občanské válce na východě Ukrajiny, kde Kreml podporuje rusky hovořící separatisty. 

Ukrajinský válečný stavUkrajinský válečný stavautor: Info.cz

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud