Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důležitý summit znesvářených Korejí. Kim dorazí pěšky a naznačí, co bude s jadernými zbraněmi

Důležitý summit znesvářených Korejí. Kim dorazí pěšky a naznačí, co bude s jadernými zbraněmi

Pozornost světa se upíná na páteční summit špiček KLDR a Jižní Koreje. Severokorejský vůdce Kim Čong-un překročí pěšky demarkační linii a usedne k jednomu stolu spolu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Schůzka skončí společnou deklarací a pravděpodobně domluvou dalších setkání mezi představiteli obou zemí, které jsou formálně stále ve válce. Summit rovněž naznačí, jak bude postupovat očekávané jednání Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem o jaderném odzbrojení Severní Koreje.

Mnohé naznačuje, že Severokorejci tentokráte myslí jednání s Jižní Koreou i následná jednání s USA vážně. A že přestanou vyhrožovat světu svými jadernými zbraněmi. Je to mimochodem vůbec poprvé v historii, kdy se vůdce Severní Koreje vypraví na jih. I když půjde o výpravu dlouhou jen pár desítek metrů do jižní části demilitarizované zóny mezi oběma zeměmi, má tento krok velký symbolický význam. Dosud byli severokorejští vládci ochotní jednat se svými „nepřáteli“ jen na svém území.

Navíc v delegaci budou kromě diktátora Kim Čong-una i další skutečně významné postavy severokorejského režimu takže může dojít i ke skutečnému jednání, nikoliv jen slovním proklamacím. Kim Čong-una doprovodí například jeho sestra Kim Jo-čong, o níž se spekuluje, že za něj vládne v době jeho zdravotních potíží a jednou by ho mohla nahradit, bývalý šéf severokorejské rozvědky a „tvrdý muž“ režimu Kim Jong-čchol a také severokorejští vojáci.

Jihokorejci ale přesto od schůzky neočekávají nějaký okamžitý „zásadní průlom,“ uvedl jihokorejský diplomat, který si nepřál být jmenován. Berou ji spíše jako „základ pro další setkání“ a první krok „k vytváření větší důvěry“ mezi oběma zeměmi. Na místě doufají spíše v menší kroky. Podle BBC by mohlo být například obnoveno setkávání příbuzných z rodin, které rozdělila korejská válka v letech 1950–1953. Tato setkání začala po prvním summitu představitelů Severní a Jižní Koreje v roce 2000, v roce 2015 ale byla ukončena.

Jak zbavit KLDR jaderných zbraní?

Zároveň by měl Kim Čong-un naznačit, co si představuje pod pojmem „denuklearizace Korejského poloostrova“ o níž by měl jednat na konci května či na začátku června s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle mluvčího jihokorejského prezidenta má KLDR při schůzce mezi oběma Korejemi „na zřeteli také následný summit KLDR–USA a snahy o mezinárodní spolupráci“. Každý náznak je vítaný, protože experti zatím netuší, nakolik Kim myslí jaderné odzbrojení vážně a co si pod ním přesně představuje.

„Je to jen přání, magické myšlení (Západu),“ že se Severní Korea vzdá svých jaderných zbraní, tvrdí například přední americký odborník na Severní Koreu Jonathan Pollack z think-tanku Brookings Institution.

Jaderné zbraně jsou jediným prostředkem, kterým si může Severní Korea vymáhat ústupky od okolních zemí. Zřejmě tak zůstane jen u slibů. Nebo se Severní Korea může snažit výměnou za vzdání se jaderných zbraní získat ujištění, že na ni Spojené státy ani jejich spojenci v žádném případě nezaútočí, ani pokud by šlo o odpověď na severokorejskou agresi.

Kim Čong-un už minulý týden oznámil, že jeho země přestává testovat své nukleární zbraně a také mezikontinentální rakety. Je to vykládáno jako projev jeho dobré vůle  vzdát se jaderného arzenálu.

V projevu ke členům severokorejské vládní strany ale Kim řekl, že je to z toho důvodu, že jeho země už dokáže namontovat funkční jadernou hlavici na mezikontinentální raketu a tak žádné další testy nepotřebuje. Další vysvětlení pak nabídli čínští vědci. Podle aktuálně zveřejněné zprávy se zřejmě zkušební středisko atomových zbraní v okrese Kildžu při posledním výbuchu loni v září rozpadlo a není použitelné k dalším testům.

Jihokorejská ministryně zahraničí Kang Kyung-wha dokonce řekla americké televizní stanici CNN, že Severní Korea je zřejmě pod tlakem mezinárodních ekonomických sankcí a tvrdé rétoriky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jí vyhrožoval zničením v případě použití jaderných zbraní, a je proto podle ní ochotna k vyjednávání.

Oficiálně ovšem v Jižní Koreji považují tuto schůzku za průlomový krok na cestě ke snížení napětí mezi oběma zeměmi. Část setkání bude přenášena v přímém přenosu, před radnicí v jihokorejském hlavním městě Soulu byla kvůli tomu instalována obří obrazovka a studenti v některých jihokorejských školách dostali den volna.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1