Dvacet let od smrti Diany konspirace neutichají. Proč zastavila záchranka a nefungovaly kamery? | info.cz

Články odjinud

Dvacet let od smrti Diany konspirace neutichají. Proč zastavila záchranka a nefungovaly kamery?

Je to dvacet let od chvíle, kdy davy milovaná princezna Diana zemřela při dopravní nehodě v pařížském tunelu. Její smrt detailně vyšetřovaly britské soudy a závěr zněl jasně: mohla za ní zběsilá jízda řidiče Henriho Paula, který se snažil uniknout paparazzi novinářům, kteří pronásledovali Dianu a jejího milence Dodiho Fayeda ulicemi. Část obdivovatelů Lady Diany ale zdaleka nepřesvědčil. Už dlouhá léta přežívají konspirační teorie, co se toho dne opravdu odehrálo. Za princezninu smrt podle nich může britská vládnoucí třída. A nehoda má sloužit jen k zametení stop.

Přesvědčení konspirátorů přiživuje fakt, že motiv by tu byl, připomíná v neslavné výročí The Daily Beast. Dianina smrt – byť nikým nezaviněná – se určitě hodila královské rodině, především Charlesovi. Pokud by jeho bývalá manželka dál žila, těžko by se zřejmě kdy oženil s dlouholetou partnerkou Camillou. Diana sama v jednom z dopisů naznačila, že ji Charles plánuje zabít. Konkrétně její slova zněla: „Sedím tu v říjnu za svým stolem, toužím po někom, kdo by mě objal a povzbudil mě, abych zůstala silná, s hlavou vzpřímenou. Zrovna tato fáze mého života je nejnebezpečnější – manžel plánuje „nehodu“ mého auta, poruchu brzd a vážné zranění hlavy“. Samotná královna prý poté, co se dozvěděla o Dianině nehodě, podotkla, že někdo mohl poškodit brzdy.

Novinář a scenárista Jon Conway, který je jeden z těch, kdo hlasitě zpochybňují oficiální závěry, upozorňuje na údajně neobvyklý způsob, jakým se chovali záchranáři během nehody. Odkazuje se na přepis telefonátu zasahujícího doktora Jean-Marca Martina, který do nemocnice hlásil, že na místě jsou dva mrtví – Dodi Fayed a Henri Paul, ale žádná poranění hrudníku. Přitom právě na ně Diana později v nemocnici zemřela. Pochyby vzbuzuje fakt, že záchranná služba přijela na místo až 17 minut po prvním volání o pomoc. Na několik minut se pak sanitka ještě zastavila cestou do nemocnice.

Zasahující lékař ale všechny pochybnosti popírá. Zastavili prý kvůli tomu, že Dianě během převozu klesl krevní tlak a báli se zástavy srdce. Sanitka nakonec přijela do nemocnice krátce po druhé hodině ráno. O pár hodin později Diana umírá. Jenže i události, které následovaly, jsou podle konspirátorů nanejvýš podezřelé. Podle spisovatele Christophera Andersena bylo princeznino tělo na žádost královny obráno o všechny královské šperky.

Podle Conwaye je nesmyslné i vysvětlení, že Paul řídil s několika promile alkoholu v krvi. Záběry ho prý ukazují bez jakékoliv známky opilosti. Muž měl přitom blízké vazby na francouzské tajné služby. Fayedův otec tak dlouhá léta tvrdil, že pár byl zavražděn britskou výzvědnou službou MI6 na rozkaz vévody z Ediburghu, který nechtěl, aby si Diana vzala muslima. Podle zoufalého otce byla Diana dokonce těhotná.

A pak je tu ještě slavné bílé auto Fiat Uno, které pár pronásledovalo pařížskými ulicemi. Řídit ho měl James Andanson, fotograf, který provázel Dianu na každém kroku celý týden před její smrtí. V roce 2007 údajně spáchal sebevraždu. Jeho ohořelé tělo našli ve vraku auta na francouzském venkově. Podle hasiče, který na místě zasahoval, ale zemřel poté, co ho někdo střelil do hlavy.

Z místa nehody také neexistují vůbec žádné video záznamy, přestože kamer je v okolí několik. A Trevor Rees-Jones, který jako jediný srážku přežil, tvrdí, že si nic nepamatuje.

Konspirací se objevuje tolik, že je ani nelze vyvrátit. I po dvaceti letech tak přetrvává u mnoha lidí pocit, že za Dianinou smrtí je něco víc než jen nezodpovědná jízda opilého řidiče.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud