Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egyptský právník označil znásilnění za národní povinnost. Není jediný, tady je 6 dalších skandálních výroků

Egyptský právník označil znásilnění za národní povinnost. Není jediný, tady je 6 dalších skandálních výroků

Významný konzervativní právník z Egypta Nabíh al-Wahš v pondělí pobouřil takřka celou zemi svým šokujícím výrokem. Během televizní debaty o novém egyptském zákoně bojujícím proti prostituci prohlásil, že znásilňovat ženy chodící v odvážném oblečení, jako jsou roztrhané džíny, je „národní povinnost“. Podívejte se na další zarážející výroky ohledně znásilnění, které svého času rovněž šokovaly svět.

„Nevadí vám, když vidíte dívku, která jde po ulici a je jí vidět polovina zadku? Já říkám, že když se dívka takhle promenáduje, je vlastenecká povinnost ji sexuálně obtěžovat a národní povinnost ji znásilnit,“ řekl v televizní debatě egyptský právník Nabíh al-Wahš. Není divu, že jeho výrok pobouřil veřejnost a egyptská Národní rada pro ženy dokonce plánuje na právníka i televizní stanici podat stížnost.

Nabíh al-Wahš však není jediný, kdo na veřejnosti pronesl takto nevhodný a zarážející výrok. Podívejte se na dalších šest podobných odsudků z úst osobností, které se tak nechvalně zapsaly do dějin.

1. Tádž Aldin al-Hilali

Starší muslimský duchovní vyvolal v Austrálii v roce 2006 vlnu pobouření, když prohlásil, že ženy, které nenosí šátek a jsou odhalené, v podstatě „zvou“ muže k sexuálním útokům. Přirovnal je doslova k masu. „Když vezmete maso, položíte ho venku a kočky ho přijdou sníst... čí chyba to je? Koček, nebo nezakrytého masa? Nezakryté maso je problém,“ hlásal s tím, že ženám, které budou zavřené v hidžábu doma, problémy nehrozí.

2. Lai Tung-kwok

Během konference o zvyšujícím se počtu znásilnění v Hongkongu řekl tajemník pro bezpečnost Lai Tung-kwok: „Všechny tyto případy znásilnění se staly mezi lidmi, kteří se navzájem znají, jsou to buď partneři, blízcí přátelé nebo lidé, kteří se seznámili před několika hodinami. Tyto případy také zahrnovaly oběť, která byla znásilněna po popíjení alkoholu. Takže bych apeloval na to, aby mladé dámy příliš nepily.“

3. Asaram Bapu

Nejen muslimští duchovní mají ke znásilňování a sexuálním útokům mnohdy skandální postoje, obrovským problémem je to i v Indii. Tamní duchovní vůdce a údajný násilník Asaram Bapu řekl o znásilnění a vraždě studentky v autobuse v Dillí následující: „Pouze 5–6 lidí není viníkem. Oběť je stejně vinná jako násilníci. Dívka měla komunikovat s viníky a prosit je, aby přestali... To mohlo zachránit její důstojnost a život. Ale neudělala to,“ nechal se slyše pro The Times.

4. Vibha Rao

Nejen muži, ale i ženy dokážou svými výroky překvapit. Předsedkyně ženské komise v Indii Vibha Rao pronesla: „Ženy vystavují své tělo a dopouštějí se různých obscénních činností. Ženy si neuvědomují, jaký druh zprávy vysílají.“ Podle jejího názoru jsou další důvody sexuálních útoků na ženy neznalostí hinduistických hodnot.

5. John Koster

Americký politik John Koster šokoval veřejnost svým pohledem na potraty, když prohlásil, že znásilnění ženy není dostatečným důvodem pro to, aby šla na potrat. Jak k tomu podle něj přijde to nevinné dítě? Mezi americkými konzervativními politiky s podobně ostrým postojem rozhodně není jediný.

6. Miloš Zeman

Ani Česká republika není, co se týče zarážejících výroků o znásilnění, neposkvrněná. O poprask se před časem postaral rovnou prezident Miloš Zeman, který znásilnění označil za evoluční výhodu. „Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemuseli znásilňovat, nemuseli tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali,“ řekl Zeman v jedné debatě v roce 2013 na kanálu Prima Family.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1