Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egyptský právník označil znásilnění za národní povinnost. Není jediný, tady je 6 dalších skandálních výroků

Egyptský právník označil znásilnění za národní povinnost. Není jediný, tady je 6 dalších skandálních výroků

Významný konzervativní právník z Egypta Nabíh al-Wahš v pondělí pobouřil takřka celou zemi svým šokujícím výrokem. Během televizní debaty o novém egyptském zákoně bojujícím proti prostituci prohlásil, že znásilňovat ženy chodící v odvážném oblečení, jako jsou roztrhané džíny, je „národní povinnost“. Podívejte se na další zarážející výroky ohledně znásilnění, které svého času rovněž šokovaly svět.

„Nevadí vám, když vidíte dívku, která jde po ulici a je jí vidět polovina zadku? Já říkám, že když se dívka takhle promenáduje, je vlastenecká povinnost ji sexuálně obtěžovat a národní povinnost ji znásilnit,“ řekl v televizní debatě egyptský právník Nabíh al-Wahš. Není divu, že jeho výrok pobouřil veřejnost a egyptská Národní rada pro ženy dokonce plánuje na právníka i televizní stanici podat stížnost.

Nabíh al-Wahš však není jediný, kdo na veřejnosti pronesl takto nevhodný a zarážející výrok. Podívejte se na dalších šest podobných odsudků z úst osobností, které se tak nechvalně zapsaly do dějin.

1. Tádž Aldin al-Hilali

Starší muslimský duchovní vyvolal v Austrálii v roce 2006 vlnu pobouření, když prohlásil, že ženy, které nenosí šátek a jsou odhalené, v podstatě „zvou“ muže k sexuálním útokům. Přirovnal je doslova k masu. „Když vezmete maso, položíte ho venku a kočky ho přijdou sníst... čí chyba to je? Koček, nebo nezakrytého masa? Nezakryté maso je problém,“ hlásal s tím, že ženám, které budou zavřené v hidžábu doma, problémy nehrozí.

2. Lai Tung-kwok

Během konference o zvyšujícím se počtu znásilnění v Hongkongu řekl tajemník pro bezpečnost Lai Tung-kwok: „Všechny tyto případy znásilnění se staly mezi lidmi, kteří se navzájem znají, jsou to buď partneři, blízcí přátelé nebo lidé, kteří se seznámili před několika hodinami. Tyto případy také zahrnovaly oběť, která byla znásilněna po popíjení alkoholu. Takže bych apeloval na to, aby mladé dámy příliš nepily.“

3. Asaram Bapu

Nejen muslimští duchovní mají ke znásilňování a sexuálním útokům mnohdy skandální postoje, obrovským problémem je to i v Indii. Tamní duchovní vůdce a údajný násilník Asaram Bapu řekl o znásilnění a vraždě studentky v autobuse v Dillí následující: „Pouze 5–6 lidí není viníkem. Oběť je stejně vinná jako násilníci. Dívka měla komunikovat s viníky a prosit je, aby přestali... To mohlo zachránit její důstojnost a život. Ale neudělala to,“ nechal se slyše pro The Times.

4. Vibha Rao

Nejen muži, ale i ženy dokážou svými výroky překvapit. Předsedkyně ženské komise v Indii Vibha Rao pronesla: „Ženy vystavují své tělo a dopouštějí se různých obscénních činností. Ženy si neuvědomují, jaký druh zprávy vysílají.“ Podle jejího názoru jsou další důvody sexuálních útoků na ženy neznalostí hinduistických hodnot.

5. John Koster

Americký politik John Koster šokoval veřejnost svým pohledem na potraty, když prohlásil, že znásilnění ženy není dostatečným důvodem pro to, aby šla na potrat. Jak k tomu podle něj přijde to nevinné dítě? Mezi americkými konzervativními politiky s podobně ostrým postojem rozhodně není jediný.

6. Miloš Zeman

Ani Česká republika není, co se týče zarážejících výroků o znásilnění, neposkvrněná. O poprask se před časem postaral rovnou prezident Miloš Zeman, který znásilnění označil za evoluční výhodu. „Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemuseli znásilňovat, nemuseli tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali,“ řekl Zeman v jedné debatě v roce 2013 na kanálu Prima Family.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744