Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Egyptský právník označil znásilnění za národní povinnost. Není jediný, tady je 6 dalších skandálních výroků

Egyptský právník označil znásilnění za národní povinnost. Není jediný, tady je 6 dalších skandálních výroků

Významný konzervativní právník z Egypta Nabíh al-Wahš v pondělí pobouřil takřka celou zemi svým šokujícím výrokem. Během televizní debaty o novém egyptském zákoně bojujícím proti prostituci prohlásil, že znásilňovat ženy chodící v odvážném oblečení, jako jsou roztrhané džíny, je „národní povinnost“. Podívejte se na další zarážející výroky ohledně znásilnění, které svého času rovněž šokovaly svět.

„Nevadí vám, když vidíte dívku, která jde po ulici a je jí vidět polovina zadku? Já říkám, že když se dívka takhle promenáduje, je vlastenecká povinnost ji sexuálně obtěžovat a národní povinnost ji znásilnit,“ řekl v televizní debatě egyptský právník Nabíh al-Wahš. Není divu, že jeho výrok pobouřil veřejnost a egyptská Národní rada pro ženy dokonce plánuje na právníka i televizní stanici podat stížnost.

Nabíh al-Wahš však není jediný, kdo na veřejnosti pronesl takto nevhodný a zarážející výrok. Podívejte se na dalších šest podobných odsudků z úst osobností, které se tak nechvalně zapsaly do dějin.

1. Tádž Aldin al-Hilali

Starší muslimský duchovní vyvolal v Austrálii v roce 2006 vlnu pobouření, když prohlásil, že ženy, které nenosí šátek a jsou odhalené, v podstatě „zvou“ muže k sexuálním útokům. Přirovnal je doslova k masu. „Když vezmete maso, položíte ho venku a kočky ho přijdou sníst... čí chyba to je? Koček, nebo nezakrytého masa? Nezakryté maso je problém,“ hlásal s tím, že ženám, které budou zavřené v hidžábu doma, problémy nehrozí.

2. Lai Tung-kwok

Během konference o zvyšujícím se počtu znásilnění v Hongkongu řekl tajemník pro bezpečnost Lai Tung-kwok: „Všechny tyto případy znásilnění se staly mezi lidmi, kteří se navzájem znají, jsou to buď partneři, blízcí přátelé nebo lidé, kteří se seznámili před několika hodinami. Tyto případy také zahrnovaly oběť, která byla znásilněna po popíjení alkoholu. Takže bych apeloval na to, aby mladé dámy příliš nepily.“

3. Asaram Bapu

Nejen muslimští duchovní mají ke znásilňování a sexuálním útokům mnohdy skandální postoje, obrovským problémem je to i v Indii. Tamní duchovní vůdce a údajný násilník Asaram Bapu řekl o znásilnění a vraždě studentky v autobuse v Dillí následující: „Pouze 5–6 lidí není viníkem. Oběť je stejně vinná jako násilníci. Dívka měla komunikovat s viníky a prosit je, aby přestali... To mohlo zachránit její důstojnost a život. Ale neudělala to,“ nechal se slyše pro The Times.

4. Vibha Rao

Nejen muži, ale i ženy dokážou svými výroky překvapit. Předsedkyně ženské komise v Indii Vibha Rao pronesla: „Ženy vystavují své tělo a dopouštějí se různých obscénních činností. Ženy si neuvědomují, jaký druh zprávy vysílají.“ Podle jejího názoru jsou další důvody sexuálních útoků na ženy neznalostí hinduistických hodnot.

5. John Koster

Americký politik John Koster šokoval veřejnost svým pohledem na potraty, když prohlásil, že znásilnění ženy není dostatečným důvodem pro to, aby šla na potrat. Jak k tomu podle něj přijde to nevinné dítě? Mezi americkými konzervativními politiky s podobně ostrým postojem rozhodně není jediný.

6. Miloš Zeman

Ani Česká republika není, co se týče zarážejících výroků o znásilnění, neposkvrněná. O poprask se před časem postaral rovnou prezident Miloš Zeman, který znásilnění označil za evoluční výhodu. „Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemuseli znásilňovat, nemuseli tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali,“ řekl Zeman v jedné debatě v roce 2013 na kanálu Prima Family.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1