EU a NATO upevňují vztahy. Byla podepsána dohoda o bližší spolupráci | info.cz

Články odjinud

EU a NATO upevňují vztahy. Byla podepsána dohoda o bližší spolupráci

Evropská unie a Severoatlantická aliance budou spolupracovat ještě těsněji než dosud. Společnou deklaraci dnes v Bruselu den před summitem NATO podepsali generální tajemník aliance Jens Stoltenberg a předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Clauder Juncker. Je to druhý podobný dokument - první byl podepsán před dvěma lety na aliančním summitu ve Varšavě.

„Cíl je jasný, chceme chránit evropské občany všemi dostupnými prostředky a k tomu není lepší partner než NATO,“ prohlásil Tusk. Také podle předsedy komise Junckera sdílejí unie a aliance stejný cíl a čelí mnoha stejným výzvám.

Klíčovým tématem kooperace obou organizací s mnoha společnými členy se v posledních měsících stává vojenská mobilita. NATO, které v reakci na změněnou bezpečnostní situaci v Evropě a jejím okolí posiluje své síly na východním křídle bloku, potřebuje usnadnit transport vojáků i vojenské techniky napříč Evropou.

Zásadní k tomu je dostatečná nosnost dálničních mostů a možnost bezproblémového využívání železnic, nádraží, přístavů a letišť pro vojenské účely. EU se ale společně s NATO soustředí také na co největší omezení byrokratických překážek, které přesuny vojenských kolon nevyhnutelně komplikují.

Evropská unie a NATO, které obě sídlí v Bruselu, se k užší spolupráci odhodlaly teprve v posledních letech. Na summitu ve Varšavě v roce 2016 byl podepsán první dokument o kooperaci v konkrétních oblastech, nakonec jsou jich více než čtyři desítky. Aliance a EU tak spolupracují v obraně před kybernetickými a hybridními hrozbami, ale také třeba při boji s nelegální migrací ve Středozemním moři.

Unie se také v posledních měsících soustředí na budování vlastní trvalé posílené spolupráce v obraně mezi těmi státy bloku, které o to mají zájem. Aktivity EU, tedy nejrůznější společné projekty vždy několika států, mají „posílit a doplnit“ alianční úsilí o kolektivní obranu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud