EU tlačí na vyšší ochranu dat. Češi na to slyší, raději prozradí své jméno, než stav účtu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

EU tlačí na vyšší ochranu dat. Češi na to slyší, raději prozradí své jméno, než stav účtu

EU tlačí na vyšší ochranu dat. Češi na to slyší, raději prozradí své jméno, než stav účtu

Za nejcitlivější údaj, který by Češi za žádných okolností nikomu nesdělili, považují stav svého bankovního účtu. Třetina z nich považuje za nadmíru citlivý údaj i rodné číslo a výši svého platu a mnohem ochotněji sdělí své jméno nebo emailovou adresu. Prozradil to průzkum České bankovní asociace. Nová pravidla EU pro platební služby online, na které se připravuje i Česko, zvyšují nároky na zajištění bezpečnosti citlivých dat klientů finančních institucí. České banky to znervózňuje a poukazují na možná rizika. 

„Nová pravidla EU přinesou vyšší nároky na bezpečnost citlivých údajů klientů bank. Musíme se na to připravit,“ říká odborník České bankovní asociace (ČBA) na bezpečnost online prostředí a poradce pro platební styk Tomáš Hládek.

Za necelé dva roky se po celé EU včetně České republiky rozšíří prostor, ve kterém se budou pohybovat citlivé informace o klientech finančních institucí. Směrnice o platebních službách v EU, kterou do českého právního řádu zavádí zákon o platebním styku, totiž umožní, aby na trh mj. vstupovali i noví hráči včetně společností, které budou za zákazníky bank iniciovat online platby z jejich bankovního účtu. Typickým příkladem jsou aplikace mobilních operátorů nebo internetových společností (např. Google) pro správu osobních nebo rodinných financí.

Norma se však citelně dotkne i ochrany osobních údajů. Spotřebitel totiž při online platbě bude moct udělit poskytovateli platebních služeb souhlas s užíváním svých osobních dat. Tím mu zároveň umožní získat informace o svých účtech od jeho banky. Podle některých může hrozit riziko zneužití.

„I přesto, že banky investují do zabezpečení dat klientů nemalé částky, nedokážou ovlivnit to, co se s daty bude dít po jejich zpřístupnění,“ vysvětluje Hládek. V současné době si banky do smluvních podmínek přidávají ustanovení, v němž se píše, že klient nesmí poskytovat své přihlašovací údaje. Nová směrnice však mění hru a nově bude pouze na poskytovateli platebních služeb, aby bance klienta prokázal, že má jeho souhlas. „Mezi ním a bankou ale nebude existovat žádný smluvní vztah,“ upozorňuje Hládek.

„Problém může proto nastat třeba v situaci, kdy se prokáže, že klientovi zmizely z účtu nějaké prostředky nebo se s jeho kontem dělo něco nekalého, avšak on to nezavinil. V takovém případě je banka nucena prostředky vrátit,“ dodává. Situace může být o to komplikovanější, pokud bude poskytovatel pocházet z jiného členského státu EU. České banky proto zdůrazňují, že je potřeba co nejrychleji dopracovat všechny bezpečnostní aspekty plánovaných změn. Už nyní v tom podle nich dochází k velkému časovému skluzu.

Banky se nové situace obávají i z toho důvodu, že pro Čechy je bezpečnost a ochrana jejich osobních údajů při platebním styku online nesmírně důležitá. Naposledy na to poukázal nejnovější průzkum, který si nechala zpracovat ČBA. Jeho závěry má INFO.CZ k dispozici.

Bojíme se o úspory

Ze zmiňovaného průzkumu vyplynulo, že Češi jsou zodpovědní a své citlivé osobní údaje si chrání. Nemají problém uvádět na internetu své jméno a příjmení a ochotně rozdávají svou emailovou adresu. Tu dokonce prozrazují mnohem častěji než adresu svého bydliště. Zdaleka nejvíce nervózní jsou však v situaci, kdy mají uvést stav svého bankovního účtu nebo výši platu.

Ochrana osobních údajů při platbě online

„Nejvíce se bojíme o naše úspory a výši platu. Výši úspor považujeme za nejcitlivější údaj, který bychom za žádných okolností nikomu nesdělili,“ zdůrazňuje ředitelka výzkumu agentury SC&C Jana Hamanová.

Z průzkumu také vyplynulo, že citlivost na sdělování výše úspor na bankovním kontě roste s věkem, protože lidem úspory přibývají, a mírně také se vzděláním. „Starší lidé mají větší obavy, a to nejen kvůli tomu, že nemají tolik zkušeností s užíváním internetu jako mladší generace. Je to způsobeno i tím, že více vnímají negativní zprávy přicházející z médií. Navíc si mnohdy sami nejsou jistí svými znalostmi,“ pokračuje Hamanová.

Ochrana osobních údajů při platbě online

Češi si jsou také vědomi toho, že jejich data mohou zneužít hackeři nebo zloději identit. Téměř 90 % z nich si myslí, že zdaleka největší riziko hrozí při zadávání údajů přes nezabezpečenou stránku obchodníků. Jen o 20 % méně lidí uvedlo, že vnímá riziko při internetové komunikaci s nebankovními společnostmi. Za nejbezpečnější způsob, jak sdělit data o své osobě, je pro Čechy pořád osobní jednání na úřadech a na pobočkách bank.

Bezpečnost osobních dat je pro oslovené respondenty natolik důležitá, že jí dávají přednost před vyšší rychlostí platební transakce. „Dokonce ani v Praze a ani mezi nejmladší generací není výraznější příklon k rychlosti než k zabezpečení,“ dodala Hamanová.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.