Evropa nemůže jednat nezávisle, jadernou smlouvu nezachrání, myslí si íránský velitel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropa nemůže jednat nezávisle, jadernou smlouvu nezachrání, myslí si íránský velitel

Evropa nemůže jednat nezávisle, jadernou smlouvu nezachrání, myslí si íránský velitel

Po rozhodnutí USA vypovědět jadernou smlouvu s Íránem jsou evropské státy ve své snaze dohodu zachránit bezmocné. Řekl to dnes vysoký velitel íránských elitních revolučních gard Hosejn Salámí. Evropa podle něj nemůže v případě jaderné smlouvy jednat nezávisle.

Íránský generál komentoval úterní rozhodnutí prezidenta USA Donalda Trumpa vypovědět jadernou smlouvu, kterou v roce 2015 s Teheránem uzavřelo šest světových mocností včetně Spojených států. Írán se v ní zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Evropské státy po rozhodnutí Bílého domu daly najevo zájem dohodu zachovat a vyzvaly Írán, aby její ustanovení dál plnil.

Nepřátelé Íránu podle Salámího neusilují o válečný střet. „Chtějí naši zemi zahnat do kouta s pomocí hospodářské izolace. Jediným receptem je zde odpor, nikoli diplomacie,“ citovala Salámího agentura Fars.

Vrchní velitel revoluční gard Mohammad Alí Džafarí už ve středu prohlásil, že Evropané jsou svázáni se Spojenými státy a nemohou se rozhodovat nezávisle. „Je jasné, že se Evropané nemohou nezávisle rozhodovat a že jsou spojeni s Amerikou. Osud íránské dohody je jasný,“ prohlásil Džafarí.

Pochyby o schopnosti Evropanů zachovat dohodu při životě vyjádřil ve středu v rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem i íránský prezident Hasan Rúhání. „V nynější situaci má Evropa jen velmi omezenou možnost, jak smlouvu zachovat. Musí co nejrychleji vyjasnit své stanovisko a upřesnit a oznámit své záměry ohledně vlastních závazků,“ citovala prezidenta íránská agentura ISNA.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.