Články odjinud

Exšéf FBI vydává třaskavou knihu: Trump je mafiánský boss a lhář, Rusko kompro mít může

Exšéf FBI vydává třaskavou knihu: Trump je mafiánský boss a lhář, Rusko kompro mít může

V úterý se na americkém trhu objeví nová kniha bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho. Americká média ji na základě prvních uniklých informací označují za výbušný materiál. Comey, jehož loni prezident Donald Trump propustil z funkce, v ní popisuje nejen chování šéfa Bílého domu, ale dotýká se i některých stále živých kauz.

„Jednou jsem vzpomínal na svoji dřívější kariéru prokurátora v kauze americké mafie. Tichého kruhu souhlasících. Šéf tam měl veškerou kontrolu. Přísahala se loajalita. Vidění světa my versus oni. Lhaní o všem, důležitém i nedůležitém, ve jménu jakéhosi principu loajality, který staví organizaci nad morálku a pravdu,“ píše Comey v knize Vyšší věrnost v pasáži, jež popisuje Trumpův tým. Prezidenta v něm přirovnává k mafiánskému bossovi.

Americká média knihu, která se na trhu objeví v úterý, prezentují jako velice třaskavý materiál. CNN dokonce napsala, že se Comey pustil do války s prezidentem. Toho v díle označuje jako krutého, sebestředného a neetického lháře neoddaného pravdě.

„Vyšetřete, že to není pravda“

Asi nejožehavějším tématem, kterého se exšéf FBI v knize dotýká, je vyšetřování Trumpova napojení na Rusko. Konkrétně zmiňuje existenci tzv. „pee tape“, neboli kompromitující nahrávky, kterou podle zprávy bývalého agenta Christophera Steela mají na prezidenta Rusové. Materiál zachycoval divoké hrátky s prostitutkami během Trumpova pobytu v moskevském hotelu v roce 2013.

„Dělal si starosti, zda existuje byť procentní šance, že tomu jeho žena Melania věří. Jen se naklonil a bez debaty vysvětlil, proč to nemůže být pravda. A dodal, že přemýšlel o mém zaúkolování, abych vyšetřil obvinění a našel důkaz, že to je lež. Řekl jsem, že je to na něm,“ napsal Comey s tím, že se ho Trump ptal, jestli si ho dovede představit s prostitutkami. „Mám nádhernou ženu a tato věc by ji velice zranila. Další důvod, proč to není pravda, je, že jsem germofob (člověk, který má chorobný strach z bakterií, pozn. red.). Nenechal bych lidi, aby na mě močili.“

720p 360p
Rusko vs. USA

Comey však v rozhovoru pro ABC nevyloučil, že nahrávka Trumpa s prostitutkami skutečně může existovat. Mnoho informací ze Steelovy zprávy se ukázalo jako pravdivých a potvrdili je i někteří američtí zpravodajci. Nad nahrávkou se však vznáší stín pochybnosti. „Upřímně jsem si nemyslel, že tato slova kdy vypustím z úst, ale nevím, jestli současný prezident byl s prostitutkami v Moskvě v roce 2013. Je to možné, ale já to nevím,“ pravil Comey.

Jeho slova každopádně ukazují na jiný problém. Trump zvažoval, že využije federální peníze k tomu, aby své ženě dokázal věrnost. To značí, že minimálně během svého nástupu do funkce nechápal roli úřadů. Neuvědomoval si, k čemu slouží a že nepracují pro něj osobně. Comey zároveň varuje před Trumpovými snahami podrývat veřejné instituce a ničit tradice, které Američané dodržují již od vzniku Spojených států.

Schůzka, která zajímá i Muellera

Bývalý ředitel FBI prezidenta sice silně kritizuje, zároveň ho však neobviňuje ze spáchání zločinu. V souvislosti s Comeyho odvoláním se přitom opakovaně řešilo, zda Trump nebránil spravedlnosti. Comey kvůli tomu loni v červnu dokonce vypovídal před senátním výborem.

Ve své knize se nyní vrací především ke schůzce, která proběhla 14. února loňského roku. Ta zároveň hraje klíčovou roli v práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jenž prověřuje ruské zásahy do prezidentských voleb a napojení Trumpova týmu na Moskvu.

Krátce po nástupu do funkce měl Trump s Comeym řešit osobu svého někdejšího poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, který odstoupil jen o den dříve kvůli stykům s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Prezident chtěl, aby FBI Flynna nevyšetřovala, protože je to „dobrý chlap“. Flynn následně přiznal, že agentům lhal a nyní čelí obvinění jako jeden ze čtyř Trumpových exspolupracovníků.

Pozoruhodné na schůzce bylo, že prezident během ní vykázal z místnosti ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, do jehož kompetence FBI spadá. Kvůli tomu Comey lituje, že neodešel také. „Nemůžete být vykopnut z místnosti, aby se mnou mohl mluvit o samotě. Musíte být mezi mnou a prezidentem,“ řekl později, když s ministrem mluvil.

„Clintonové jsem to měl lépe vysvětlit“

Comey se také ohlíží zpět za prezidentskými volbami a rolí, kterou v nich sehrál. Na konci října 2016, jen několik dní před hlasováním, oznámil, že FBI začne znovu prověřovat prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou kvůli jejímu používání soukromého e-mailu k pracovním účelům během doby, kdy byla ministryní zahraničí.

Úřad sice ještě před volbami konstatoval nevinu Clintonové, demokratická kandidátka však stejně viní Comeyho, že přispěl k její nečekané porážce. „Četl jsem, že se na mě zlobila a mrzí mě to. Mrzí mě, že jsem jí a jejím příznivcům nedokázal lépe vysvětlit, proč jsem učinil takové rozhodnutí,“ píše Comey, který zároveň přiznal, že on i jeho rodina Clintonovou volili.

Na konci listopadu, několik týdnů po Trumpově vítězství, se šéf FBI sešel s tehdejším prezidentem Barackem Obamou. Obhajoval se, že se snaží dělat dobrou věc, což Obama podle jeho slov chápal. Seděl s ním o samotě v Oválné pracovně a konstatoval, že si ho vybral kvůli jeho integritě a schopnostem. „Chci, abyste věděl, že nic z toho, co se za poslední rok stalo, můj pohled nezměnilo,“ pravil prezident.

Republikáni mají plán na Comeyho zničení

Comeyho memoáry jsou každopádně trnem v oku některým republikánům, kteří patří mezi Trumpovy příznivce. CNN přinesla informaci, že připravují systematickou kampaň na jeho diskreditaci. Součástí plánu má být i webová stránka s názvem „Lying Comey“, neboli Lhající Comey. Na ní ho chtějí vykreslit jako chronického lháře.

Zapojit plánují i internetovou reklamu, která na lidi působila během prezidentské kampaně. Zdůrazní, že Comeyho odvolání požadovali v roce 2016 i současní lídři demokratů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer. Pelosiová o něm tehdy řekla, že možná není pravým člověkem pro takovou práci. Reagovala tím na zmíněné vyšetřování Clintonové v době před volbami.

Do boje proti Comeymu se zapojila také televize Fox News, která s Trumpem dlouhodobě sympatizuje. Bývalý náměstek na ministerstvu zahraničí za vlády George Bushe mladšího a nynější komentátor stanice Robert Charles dílo označil za nepodložený útok na prezidenta a splněný sen Trumpových odpůrců. Následně zmínil, že Comey knihu napsal, aby se Trumpovi pomstil, vydělal peníze a ze sebe učinil americkou ikonu.

V podobném duchu reagoval na Twitteru i sám Trump. „James Comey je usvědčený vynašeč a lhář. Každý ve Washingtonu si myslel, že by měl být propuštěn kvůli strašlivé práci, kterou dělal, dokud nebyl vyhozen. Vynesl utajované informace, za což by měl být stíhán. Lhal Kongresu pod přísahou,“ konstatoval prezident.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818