Hra o Trumpa. Ruská aféra rozkládá prezidentovo okolí, takto se jeho lidé lísali k Rusům

Spojené státy žijí premiérami velkých seriálů. Novou řadu dostalo kultovní Twin Peaks i fantasy Hra o trůny. Jako seriál ale Američané sledují i kauzu kolem ruských zásahů do loňských prezidentských voleb. Každý měsíc přibývají nové díly a noví hrdinové a Donald Trump půl roku po nástupu do úřadu neřeší nic právě tak naléhavě jako toto téma. V překotném ději se ale snadno ztrácí. INFO.CZ připravilo souhrn dosavadních událostí. Profily hlavních aktérů si můžete prostudovat v podrobné galerii.

Je 15. června 2015. Donald Trump sjíždí ve svém newyorském mrakodrapu Trump Tower z eskalátoru a pompézně ohlašuje kandidaturu v prezidentských volbách. Vyhoří už v republikánských primárkách, shodují se média.

Obézní lidé nejsou hloupí, za nadváhu může stres a jídlo ze supermarketů, říká odbornice

Zatímco novináři ani soupeři nepřikládali jeho kroku větší váhu, americké tajné služby byly už tehdy v pozoru. Před několika týdny zachytily konverzaci ruských vládních úředníků, kteří se o Trumpovi bavili. FBI v září kontaktovala představitele Demokratického národního výboru (DNC) se zjištěním, že minimálně jeden z jeho počítačových systémů napadli hackeři napojení na ruskou tajnou službu FSB.

Trump mezitím připravuje volební kampaň. Shání tým a chystá se na primárky. Mezi jeho nejbližšími spolupracovníky se postupně objeví lobbista Paul Manafort, který radil v kampani prezidentu Ronaldu Reaganovi či Georgi Bushovi st., právník Jeff Sessions nebo vysloužilý generál Michael Flynn.

Fantom primárek

Flynn jen dva měsíce před zapojením do Trumpova týmu večeřel v Moskvě. Slavnostní akci, kde pronesl i projev, platila ruská státní televize RT. Flynn dostal nejen zaplaceno, ale také seděl na čestném místě hned vedle prezidenta Vladimira Putina.

Michael Flynn s Vladimirem Putinem (archivní snímek)

Boj o Mosul byla jatka, která nepřežilo 40 tisíc civilistů. Přeživší mlčí a obávají se msty islamistů

Trumpova hvězda postupně stoupá. Už není outsiderem. Zatímco jeho soupeři odstupují, on v primárkách vítězí. V dubnu už je horkým favoritem. Právě tehdy se s jeho týmem poprvé schází Rusové. O měsíc později už obě strany vědí, že z Trumpa bude republikánský kandidát na prezidenta.

Povyšují také někteří lidé kolem něj. Z Paula Manaforta se stává šéf kampaně. Média upozorňují na jeho provázanost se stranou ukrajinského exprezidenta Viktora Janukovyče, od níž inkasoval peníze. Kauza mu nakonec srazí vaz, v srpnu kvůli ní rezignuje. „Velice oceňuji jeho práci dostat nás tam, kde jsme dnes,“ vysekne mu ještě poklonu Trump.

Synova schůzka

Jak vlastně Manafortova práce vypadala? Něco nastínila e-mailová korespondence mezi Trumpovým synem Donaldem juniorem a někdejším britským bulvárním publicistou, nyní majitelem hudební PR agentury, Robem Goldstonem.

„Jestli je to to, co říkáte, hodně se mi to líbí, hlavně později v létě.“

Tomu 3. června 2016 volal jeho klient, populární muzikant Emin Agalarov. „S jeho otcem Arasem se ráno setkal ruský korunní prokurátor (zřejmě generální prokurátor Jurij Čajka, pozn. redakce) a během jejich schůzky navrhl, že Trumpově kampani poskytne jisté oficiální dokumenty a informace, které by usvědčily Hillary a její jednání s Ruskem a vašemu otci by byly velmi užitečné. Pochopitelně se jedná o velmi citlivé informace na hodně vysoké úrovni, ale jsou součástí podpory Ruska a jeho vlády pro pana Trumpa,“ píše Trumpovi juniorovi.

 

„Jestli to je to, co říkáte, hodně se mi to líbí, hlavně později v létě,“ reaguje Trump nadšeně a domlouvá schůzku v Trump Tower. Ve čtvrtek 9. června ve čtyři hodiny odpoledne se na ní schází s ruskou právničkou napojenou na Kreml Nataljí Veselnickou a někdejším sovětským špionem, nyní lobbistou, Rinatem Achmetšinem. Spolu s nimi je na schůzce zeť Trumpa seniora Jared Kushner a právě Manafort.

„Nic smysluplného nepřinesla, ani neměla“ hájí se později mladý Trump. Veselnická vzkáže, že se bavili o Magnitského zákonu a protiruských sankcích.

Republikánské primárky

Ačkoli do nich Trump vstupoval jako outsider, ovládl je. Získal v primárních volbách 1441 delegátů, druhý na pásce Ted Cruz jen 551.

Nabízené kompro však Rusové klidně v červnu mít mohli. Neustále totiž probíhaly útoky na servery DNC. Do té míry, až si demokraté nechali udělat analýzu od bezpečnostní společnosti CrowdStrike. Ta zjistila, že hackeři pocházejí ze skupin Cozy Bear and Fancy Bear. Ty jsou napojené na ruskou tajnou službu GRU.

Uniklé e-maily

Kontakty Trumpova týmu s Rusy ale nekončí v červnu. O měsíc později Trump na republikánském konventu v Clevelandu přijímá prezidentskou nominaci. Slavnostní akci přihlíží také ruský velvyslanec ve Washingtonu Sergej Kisljak. Ten se tu schází s Jeffem Sessionsem. Další schůzku tihle dva absolvují v září.

Server WikiLeaks den po skončení konventu publikuje 20 tisíc e-mailů klíčových funkcionářů DNC. „Rusko, jestli posloucháš, doufám, že můžeš najít 30 tisíc e-mailů, které chybějí,“ vyzývá Trump ke zveřejnění pošty své protikandidátky Clintonové. Už dříve uniklo právě na WikiLeaks více než tisíc jejích mailů převážně o válce v Iráku. „Byl to sakrasmus,“ brání se Trump, když schytá kritiku.

Bělobrádek prohrál. Chybné bylo samo rozhodnutí o dvojkoalici se STAN, říká politolog Balík

Šéf CIA John Brennan ale má dost. Sestavuje pracovní skupinu a přibírá do ní i členy FBI a NSA. Brennan varuje svůj protějšek u FSB Alexandra Bortnikova, aby Rusko nezasahovalo do voleb. FBI pod vedením Jamese Comeyho navíc začíná zkoumat propojení Trumpa s Rusy.

Kampaň však jede dál. Blíží se její vrchol a stále to vypadá, že Clintonová vyhraje. Sedmý říjnový den WikiLeaks publikuje e-maily šéfa její kampaně Johna Podesty. Ukazuje se, že si Clintonová nechala platit za projevy od institucí na Wall Street. Comey později oznámí nález další pracovní pošty ze soukromého e-mailu demokratické kandidátky. FBI ji začne vyšetřovat, porušení zákona však nezjistí.

Šok pro mnohé přichází v noci z 8. na 9. listopadu. V USA se postupně uzavírají volební místnosti, televize monitorují sčítání a odhadují počty volitelů, přes které vede cesta do Bílého domu. Trump jich získá 306, Clintonová 232. Zkroušená demokratka ten večer nevystoupí, jen na dálku uzná porážku a poblahopřeje soupeři. Rozjařený Trump naopak děkuje za zvolení.

Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?

Začínají spekulace o tom, jak bude vypadat nová administrativa. „Neberte si do týmu Flynna,“ varuje Trumpa na setkání dosluhující prezident Barack Obama. On sám Flynna zná, jmenoval ho do čela Obranné zpravodajské agentury DIA. Jeho působení ale bylo fiaskem, po dvou letech musel odejít. Trump rad nedbá a 21. ledna se Flynn stává jeho poradcem pro národní bezpečnost.

Flynn končí

Republikáni jsou z nového prezidenta nervózní. Od bývalého britského agenta Christophera Steela si na něj nechali zpracovat analýzu. Senátor John McCain ji v prosinci nese Comeymu.

Začátkem ledna zveřejní obsah materiálu server Buzzfeed. Steel píše, že Rusové disponují na Trumpa kompromitujícími materiály a mohou ho skrze ně vydírat. „Rusko se mě nikdy nepokusilo využít. Nemám s ním nic společného – žádné obchody, žádné půjčky, nic z toho,“ tweetuje Trump.

Jím vybraní ministři mezitím prochází senátním slyšením. Komora je má ve funkci potvrdit. Na horké křeslo usedá i Sessions, jehož si Trump zvolil na post ministra spravedlnosti. Ten například dozoruje činnost FBI. Session zalže. Řekne, že se s Rusy nescházel. Odchází jako vítěz, Senát ho těsně schválí. Až později se pod tlakem médií přizná ke schůzkám s Kisljakem.

O místo ale nepřijde. Na rozdíl od Flynna. Ten rezignuje po pouhých 24 dnech ve funkci, když vyjde najevo, že jednal s Kisljakem o protiruských sankcích ještě před jmenováním. Flynn o tom neinformoval ani viceprezidenta Mika Pence. „Upřímně jsem se prezidentovi a viceprezidentovi omluvil a oni mou omluvu přijali,“ píše v rezignačním dopise.

„Rusko se mě nikdy nepokusilo využít. Nemám s ním nic společného – žádné obchody, žádné půjčky, nic z toho.“

Trump se následně setkává s Comeym. „Věřím, že zde vidíte prostor, jak to nechat být, jak nechat Flynna být. Je to dobrý člověk,“ žádá ho podle zápisu, který si tehdejší šéf FBI ze schůzky pořídil. Bílý dům ale jeho tvrzení označuje za lživá a nepřesná. V březnu Trump zase chce po řediteli národního zpravodajství Danu Coatsovi a řediteli NSA Miku Rogersovi, aby veřejně popřeli napojení jeho kampaně na Rusko. Oba odmítají.

24 dní

Tak dlouho vydržel ve funkci prezidentova poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Stanovil tak negativní rekord. Před ním ho držel William H. Jackson, který pod prezidentem Eisenhowerem v 50. letech odsloužil 129 dní.

V nejbližším okolí prezidenta je rušno. Zdánlivý klid v něm zažívá jen Jared Kushner. Prezidentův zeť a poradce je přitom s Rusy v čilém kontaktu. Kisljaka například marně žádal o vytvoření linky mezi Bílým domem a Kremlem. Problémy z toho ale nemá.

Trable s FBI

Do nich se naopak dostává Comey. V květnu Trump rozhoduje o jeho odvolání. Oficiálním důvodem není vyšetřování „ruské stopy“, ale jeho postup v kauze uniklých e-mailů Hillary Clintonové. Comey má však jiný názor. „Chtěl, abych byl k němu loajální,“ řekne při červnovém slyšení v Senátu. Trump se opět ohradí.

Celá kauza ale nabobtnala do takových rozměrů, že si vyžádala zvláštní vyšetřování. Do jeho čela se staví Comeyho předchůdce u FBI Robert Meuller. Slyšet o něm příliš není, brzy ale začne šetřit samotného šéfa Bílého domu. Ten si na obhajobu nabírá právníka Marka Kasowitze, později přibude ještě jeden právník. Zvláštního právního poradce má nakonec takřka každý z Američanů, kteří v kauze figurují.

Turecko se mstí spojencům v NATO. Vyzradilo tajné pozice Američanů v Sýrii

Právní pomoc shání i Trumpův syn. New York Times zveřejní informace o jeho setkání s ruskou právničkou. Donald junior pod tlakem publikuje korespondenci s Goldstonem, čímž se ke spolupráci s Rusy přiznává. Háji se, že neporušil žádný zákon.

Na uvolněné místo ředitele FBI mezitím Trump navrhuje Christophera Wraye, jenž s Comeym dříve pracoval na ministerstvu spravedlnosti. I on musí projít grilováním v Senátu. „Jsem loajální vůči ústavě, vládě práva a misi FBI. Nikdo mě o žádnou loajalitu nežádal a jsem si zatraceně jist, že jsem ani žádný takový slib nedal. Prezidentovi bych se pokusil mu to rozmluvit, a kdybych neuspěl, rezignoval bych,“ řekne v červenci. Jeho výpověď však zapadne v množství novinek okolo snahy mladého Trumpa získat kompro na otcovu protikandidátku.

Trumpa juniora čeká stejně jako Paula Manaforta na konci července slyšení v Senátu, kde mají k podezřením říct jasné stanovisko. Prezident Trump mezitím staví do řady „nepohodlných“ dalšího bývalého spojence. Lituje, že ministrem spravedlnosti učinil Jeffa Sessionse, který ho v kampani podpořil jako první ze senátorů. Teď se Trump cítí, jako že ho šéf justice bodl do zad, když se kvůli střetu zájmů vyloučil z účasti na vyšetřování.

Saúdové ustupují Kataru. Ruší seznam třinácti požadavků, chtějí jen „dodržování zásad“

Konec? Zdaleka ne. Tenhle příběh s dramatickou zápletkou bude určitě pokračovat. A rozuzlení nyní nikdo odhadnout nedovede. V každém případě ale zanechá nesmazatelnou stopu a nepříjemnou pachuť.

SDÍLET
sinfin.digital