Fico promluvil: Kiska a média organizovali útoky na moji vládu, ze Slovenska se stal fackovací panák | info.cz

Články odjinud

Fico promluvil: Kiska a média organizovali útoky na moji vládu, ze Slovenska se stal fackovací panák

Po vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky nastal útok na vládu, který neměl v historii země obdoby a za kterým stáli prezident Andrej Kiska, organizátoři protivládních protestů a zejména média – to řekl bývalý trojnásobný slovenský premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr Robert Fico, který v důsledku kauzy a veřejného tlaku padl a podal demisi. Fico promluvil na sněmu své strany – šlo o první větší veřejný komentář od pádu jeho vlády v polovině března.

„Útok na vládu Slovenské republiky, na jednotlivé její členy a strany vládní koalice stál na třech pilířích - na prezidentovi, organizátorech protestů a především na médiích. Ze dne na den jsme se z úspěšné země stali neúspěšnou a na půdě evropských institucí jsme byli doslova fackovacím panákem,“ řekl v projevu Fico na sněmu své strany v Časté nedaleko Bratislavy.

Expremiér také kritizoval nedávnou rezoluci, kterou Evropský parlament schválil v souvislosti s Kuciakovou vraždou.

Slovenský prezident Kiska ještě před Ficovou demisí vybídl k zásadní rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb jako řešení krize důvěry lidí ve stát po vraždě Kuciaka a jeho partnerky. Fico se zprvu zdráhal ustoupit a reagoval opakovanou kritikou Kisky, ve které pokračoval i na sněmu své strany.

„Čekal jsem, že hlava státu udělá všechno pro to, aby obhajovala úspěšný příběh Slovenska. Opak byl ovšem pravdou, z prezidentského paláce nezazněl jediný hlas na obranu Slovenské republiky. Jeho (Kiskova) úloha v březnových událostech byla více než smutná a pro Slovensko nekonstruktivní,“ řekl dnes Fico.

Popularita Ficovy strany po Kuciakově vraždě a po politické krizi v zemi výrazněji klesla. Podle průzkumů veřejného mínění Směr-SD s podporou kolem 20 procent ale zůstal nejoblíbenější politickou stranou na Slovensku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud