Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Filipínský prezident rozpoutal krvavou válku proti drogám. Právník ho teď za tisíce obětí žene k soudu

Filipínský prezident rozpoutal krvavou válku proti drogám. Právník ho teď za tisíce obětí žene k soudu

Filipínský právník Jude Sabio už se nechce dívat na krvavou lázeň, v niž se ve jménu boje proti drogám změnily filipínské ulice. Podává proto u haagského Mezinárodního trestního soudu (ICC) stížnost proti prezidentu Rodrigu Dutertemu, kterého viní z masových vražd a zločinů proti lidskosti. 

Sabio v 77stránkové stížnosti viní Duterteho a téměř tucet dalších státních činitelů z „opakovaného a pokračujícího“ vykonávání vražd maskovaných za výkon spravedlnosti v masovém měřítku – a to v posledních třech desetiletích. Podle právníka čistky, jimž padlo za oběť téměř deset tisíc lidí, začaly v roce 1988, v době Duterteho starostování ve městě Davao. Očista od výrobců a dealerů drog však pokračuje v rámci tvrdé represivní politiky až dodnes a nabírá na intenzitě.

Stížnost je podložena zprávami lidskoprávních organizací, Duterteho vlastním přiznáním k některým událostem či výpovědí jednoho z nájemných zabijáků, Edgara Matobata, který před filipínským Senátem přiznal, že popravoval na Duterteho příkaz.

Další přímý svědek událostí, bývalý policejní důstojník Arturo Lascanas, uvedl, že osobně zabil jako vybraný popravčí na dvě stovky lidí. „Občas jsme podezřelého unesli, oblepili mu hlavu lepicí páskou a nechali ho, aby se udusil. Pak jsme tělo pohodili na ulici,“ popisoval Lascanas praktiky pro britský server Observer.

Duterte odpovědnost za zločiny odmítá, a to i poté, co se například sám chvástal, že jednu z obětí zabil tak, že ji vyhodil z vrtulníku. Jeho záliba v krvi v době, kdy dělal starostu, je rovněž spíše veřejným tajemstvím.

Duterte po svém nástupu do prezidentského úřadu v loňském červnu vyhlásil drogám totální válku, které od té doby padlo za oběť na sedm tisíc lidí. Lidskoprávní organizace upozorňují, že v rámci kampaně často docházelo k mimosoudním popravám, často k vraždě stačilo jen anonymní udání.

Spravedlnost na Duterteho způsob? Podívejte se na fotogalerii:

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744