Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firma mlžila o rizicích obávaného herbicidu Roundup. Nepohodlné vědce se snažila zdiskreditovat

Firma mlžila o rizicích obávaného herbicidu Roundup. Nepohodlné vědce se snažila zdiskreditovat

Evropská unie v současnosti debatuje o prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát. Látka je například součástí herbicidu Roundup společnosti Monsanto. Jenže jak ukazují dokumenty Monsanto Papers, firma dlouho mlžila o jeho skutečné nebezpečnosti.

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) je glyfosát pravděpodobně karcinogenní. Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky ale tvrdí opak a látku považují za neškodnou.

To dlouho tvrdila i společnost Monsanto. Dokumenty však ukazují, že pro to neměla žádné důkazy. „Nemůžete říct, že Roundup není karcinogen. Neudělali jsme potřebná testování, abychom mohli toto prohlášení učinit,“ píše v e-mailu z roku 2003 toxikoložka Donna Farmerová.

E-mail je jedním z více než stovky dokumentů, které soud v USA nařídil společnosti poskytnout jako důkaz ve sporu se zhruba dvěma tisíci stěžovatelů žádajících odškodnění. Podle nich jim, případně členům jejich rodin, způsobil Roundup tzv. Non-Hodgkinský lymfom neboli formu rakoviny lymfatických uzlin.

Dokumenty naznačují, že společnost nikdy netestovala, jestli její přípravek není karcinogenní. Firma nevěřila ani svým odborníkům, kteří je před škodlivými vlivy na zdraví upozorňovali.

Podle tzv. Monsanto Papers se strategie Monsanta podobala té, kterou využívají tabákové společnosti. Případná rizika firma zatajovala a útočila na vědce, kteří neškodnost glyfosátu zpochybňovali.

Například francouzský toxikolog Gilles-Éric Séralini publikoval studii popisující, že zvířata, která pojídala geneticky modifikovanou kukuřici a pila vodu s příměsí Roundupu, vykazovala poškození ledvin a rakovinu. Proti jeho závěrům protestovali stovky výzkumníků, kteří ho obvinili z používání zvířat pro propagandu a falešných prohlášení.

Nyní vyšlo na povrch, že se expert Monsanta David Saltmiras pochlubil, jak „úspěšně pomáhal s dopisy třetích stran zasílaných do odborných časopisů.“ Své činy hodnotil tak, že byly v nejlepší zájmu jeho firmy.

Herbicidy obsahující gylfosát se používají více než 40 let. Licence v EU vyprší na konci letošního roku. V úterý přijali europoslanci nezávaznou rezoluci požadující úplný zákaz používání látky do konce roku 2022.