Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firma mlžila o rizicích obávaného herbicidu Roundup. Nepohodlné vědce se snažila zdiskreditovat

Firma mlžila o rizicích obávaného herbicidu Roundup. Nepohodlné vědce se snažila zdiskreditovat

Evropská unie v současnosti debatuje o prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát. Látka je například součástí herbicidu Roundup společnosti Monsanto. Jenže jak ukazují dokumenty Monsanto Papers, firma dlouho mlžila o jeho skutečné nebezpečnosti.

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) je glyfosát pravděpodobně karcinogenní. Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky ale tvrdí opak a látku považují za neškodnou.

To dlouho tvrdila i společnost Monsanto. Dokumenty však ukazují, že pro to neměla žádné důkazy. „Nemůžete říct, že Roundup není karcinogen. Neudělali jsme potřebná testování, abychom mohli toto prohlášení učinit,“ píše v e-mailu z roku 2003 toxikoložka Donna Farmerová.

E-mail je jedním z více než stovky dokumentů, které soud v USA nařídil společnosti poskytnout jako důkaz ve sporu se zhruba dvěma tisíci stěžovatelů žádajících odškodnění. Podle nich jim, případně členům jejich rodin, způsobil Roundup tzv. Non-Hodgkinský lymfom neboli formu rakoviny lymfatických uzlin.

Dokumenty naznačují, že společnost nikdy netestovala, jestli její přípravek není karcinogenní. Firma nevěřila ani svým odborníkům, kteří je před škodlivými vlivy na zdraví upozorňovali.

Podle tzv. Monsanto Papers se strategie Monsanta podobala té, kterou využívají tabákové společnosti. Případná rizika firma zatajovala a útočila na vědce, kteří neškodnost glyfosátu zpochybňovali.

Například francouzský toxikolog Gilles-Éric Séralini publikoval studii popisující, že zvířata, která pojídala geneticky modifikovanou kukuřici a pila vodu s příměsí Roundupu, vykazovala poškození ledvin a rakovinu. Proti jeho závěrům protestovali stovky výzkumníků, kteří ho obvinili z používání zvířat pro propagandu a falešných prohlášení.

Nyní vyšlo na povrch, že se expert Monsanta David Saltmiras pochlubil, jak „úspěšně pomáhal s dopisy třetích stran zasílaných do odborných časopisů.“ Své činy hodnotil tak, že byly v nejlepší zájmu jeho firmy.

Herbicidy obsahující gylfosát se používají více než 40 let. Licence v EU vyprší na konci letošního roku. V úterý přijali europoslanci nezávaznou rezoluci požadující úplný zákaz používání látky do konce roku 2022.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1