Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Firma mlžila o rizicích obávaného herbicidu Roundup. Nepohodlné vědce se snažila zdiskreditovat

Firma mlžila o rizicích obávaného herbicidu Roundup. Nepohodlné vědce se snažila zdiskreditovat

Evropská unie v současnosti debatuje o prodloužení licence kontroverzního herbicidu glyfosát. Látka je například součástí herbicidu Roundup společnosti Monsanto. Jenže jak ukazují dokumenty Monsanto Papers, firma dlouho mlžila o jeho skutečné nebezpečnosti.

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) je glyfosát pravděpodobně karcinogenní. Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky ale tvrdí opak a látku považují za neškodnou.

To dlouho tvrdila i společnost Monsanto. Dokumenty však ukazují, že pro to neměla žádné důkazy. „Nemůžete říct, že Roundup není karcinogen. Neudělali jsme potřebná testování, abychom mohli toto prohlášení učinit,“ píše v e-mailu z roku 2003 toxikoložka Donna Farmerová.

E-mail je jedním z více než stovky dokumentů, které soud v USA nařídil společnosti poskytnout jako důkaz ve sporu se zhruba dvěma tisíci stěžovatelů žádajících odškodnění. Podle nich jim, případně členům jejich rodin, způsobil Roundup tzv. Non-Hodgkinský lymfom neboli formu rakoviny lymfatických uzlin.

Dokumenty naznačují, že společnost nikdy netestovala, jestli její přípravek není karcinogenní. Firma nevěřila ani svým odborníkům, kteří je před škodlivými vlivy na zdraví upozorňovali.

Podle tzv. Monsanto Papers se strategie Monsanta podobala té, kterou využívají tabákové společnosti. Případná rizika firma zatajovala a útočila na vědce, kteří neškodnost glyfosátu zpochybňovali.

Například francouzský toxikolog Gilles-Éric Séralini publikoval studii popisující, že zvířata, která pojídala geneticky modifikovanou kukuřici a pila vodu s příměsí Roundupu, vykazovala poškození ledvin a rakovinu. Proti jeho závěrům protestovali stovky výzkumníků, kteří ho obvinili z používání zvířat pro propagandu a falešných prohlášení.

Nyní vyšlo na povrch, že se expert Monsanta David Saltmiras pochlubil, jak „úspěšně pomáhal s dopisy třetích stran zasílaných do odborných časopisů.“ Své činy hodnotil tak, že byly v nejlepší zájmu jeho firmy.

Herbicidy obsahující gylfosát se používají více než 40 let. Licence v EU vyprší na konci letošního roku. V úterý přijali europoslanci nezávaznou rezoluci požadující úplný zákaz používání látky do konce roku 2022.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744