Články odjinud

Francie zavede povinné kamery na jatkách. Chce tak zlepšit zacházení se zvířaty

Francie zavede povinné kamery na jatkách. Chce tak zlepšit zacházení se zvířaty

Kvůli krutému zacházení se zvířaty na jatkách se ve Francii připravuje zákon, který by tomu měl zabránit. V jeho pilotní fázi budou do jatek instalovány kamery, které budou snímat, jak se pracovníci chovají ke zvířatům před i po porážce.

Francouzské národní shromáždění tento týden schválilo kontroverzní opatření, které požaduje, aby se na jatkách povinně instaloval kamerový systém. Poslanci tím reagovali na stále hlasitější stížnosti ochránců zvířat a také veřejnosti, že jsou na jatkách běžně porušována bezpečnostní a hygienická pravidla a dochází tu ke krutému zacházení se zvířaty.

Organizace bojující za práva zvířat L214 natočila a nechala odvysílat několik videí, která ukazují, jak se někteří pracovníci jatek chovají ke zvířatům. Výjimečné nebylo jejich mučení nebo porcování zaživa. Aktivistům se podařilo vyburcovat veřejnost v některých francouzských městech, především v Paříži, Nice a Lyonu, která se jasně postavila na jejich stranu.

O návrhu bude ještě hlasovat Senát (v březnu), avšak ještě před tím odstartuje pilotní projekt, na jehož základě budou do 263 jatek rozmístěny kamery. K natočeným záznamům budou mít přístup nejen ochránci zvířat, vedení jatek a státní úředníci, ale i další zájemci. Zjištění ovlivní výslednou podobu legislativy.

Návrh zákona počítá se zřízením nezávisle posuzovací komise a etické komise. Za kruté zacházení se zvířaty budou hrozit tresty odnětí svobody od šesti do dvanácti měsíců a pokutou ve výši od 7 500 – 20 000 eur.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud