Francouze naštvalo rabování na Champs-Elysées. Žluté vesty ztrácí podporu a míří do izolace | info.cz

Články odjinud

Francouze naštvalo rabování na Champs-Elysées. Žluté vesty ztrácí podporu a míří do izolace

Násilí a zničené obchody na bulváru Champs-Elysées, které za sebou v sobotu zanechali radikální stoupenci hnutí žlutých vest, jim u francouzské veřejnosti příliš nepomohlo. Podle ve středu zveřejněného průzkumu Institutu Elabe ho odsoudilo 84 procent Francouzů. Mnozí z nich se navíc domnívají, že se žluté vesty vzdálily svým původním cílům.

Žluté vesty se od loňského listopadu staly francouzským fenoménem, 70 procent Francouzů si ale myslí, že se vzdálily od svých původních sociálních a politických požadavků. Ukázal to nejnovější průzkum Institutu Elabe, který zveřejnil web televize BFM.

Po už 18. dějství sobotních protestů zastává tento názor o šest procent lidí více než před týdnem. Nejčastěji jsou o tom přesvědčeni lidé starší 65 let a příslušníci nejvyšší společenské třídy. O odklonu od původních idejí žlutých vest mluví především lidé v okolí Paříže a dalších velkých aglomerací.

Zajímavé je, že se v tomto názoru shodují i voliči zcela odlišných politických stran. Příliš to nepřekvapí u stoupenců pravicových Republikánů (90 procent) nebo vládního hnutí Republika vpřed! (88 procent), myslí si to ale i většina voličů krajně pravicového Národního sdružení (61 procent) a nesocialistických levicových stran (56 procent). Právě tyto politické síly se přitom ke žlutým vestám pravidelně hlásí.

Podpora střední třídy klesá

Znamená to tedy, že se žluté vesty ocitají v izolaci? Zatím ne, 53 procent Francouzů hnutí stále vyjadřuje podporu nebo sympatie, i toto číslo ale oproti minulému týdnu kleslo o osm procent. O sedm procent na 35 pak naopak vzrostl počet Francouzů, kteří hnutí vnímají negativně a staví se proti němu.

Problém může být pro žluté vesty i to, že je podporuje stále méně lidí ze střední třídy, kde podpora spadla pod 50 procent.

Po sobotních protestech vypadala třída Champs-Elysées ještě v pondělí jako staveniště, napsala agentura Reuters. Poničena byla řada bank, obchodů i restaurací, škody sčítali například provozovatelé značek Dior, Tissot nebo Samsung.

Na Champs-Elysées se už demonstrovat nebude

Demonstrací se v Paříži zúčastnilo asi 10 tisíc lidí, z toho zhruba 1500 členů tvrdého jádra, kteří ničili majetek a rabovali. Francouzský premiér Édouard Philippe v reakci oznámil, že vláda zakáže demonstrace na místech, kde v minulosti vandalové nejvíce řádili, a že zvýší pokuty za účast na nepovolených protestech. Skončit také musel pařížský policejní šéf.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud