Francouzský rebel. Emmanuel Macron útočí na Elysejský palác a má šanci ho získat | info.cz

Články odjinud

Francouzský rebel. Emmanuel Macron útočí na Elysejský palác a má šanci ho získat

Před pár lety o jeho jméně nikdo neslyšel, dnes jej následují davy. Devětatřicetiletý Emmanuel Macron působí ve francouzské politice jako zjevení. Nemá zkušenosti s volenou funkcí a nestojí za ním žádná silná politická strana, i přesto jeho hvězda září. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Opinionway dokonce natolik, že je považovaný za jednoznačného vítěze druhého kola francouzských prezidentských voleb. 

Pokud by se zmiňovaný průzkum nemýlil a Emmanuel Macron by se na jaře skutečně stal novým francouzským prezidentem, před branami Elysejského paláce by zanechal silné váhy v čele s šéfkou radikální pravice Marine Le Penovou a dosud favorizovaným kandidátem umírněné pravice Françoisem Fillonem.

„Macron je rebel a největší politický novátor, kterého Francie po druhé světové válce měla,“ myslí si analytik Asociace pro mezinárodní otázky Filip Chráska. „Stojí mimo tradiční francouzské politické strany a pro řadu voličů dnes představuje jedinou alternativu k zajetým pořádkům.“

Devětatřicetiletý Francouz, který je vždy oblečen v moderně střiženém obleku, hovoří perfektní angličtinou a nejsou mu cizí sociální sítě, ztělesňuje především to, co chtějí zejména mladí voliči. Ti jsou unaveni nikdy nesplněnými sliby okoukaných politiků a netouží ani po tom, aby se jejich prezidentkou stala Marine Le Penová, která chce rázně zatočit s migrací, globalizací a eurem. „Macron mluví o budoucnosti a má představu o tom, jaké místo by Francie měla zaujmout ve 21. století. Na rozdíl od svých oponentů nespoléhá na jistoty minulého století, které jsou už dnes přežitkem,“ vysvětluje Chráska.

V Macronově slovníčku naprosto běžně zaznívají výrazy, jako je „start up“ nebo „sdílená ekonomika“, na které slyší mladí podnikatelé. „Ve volbách půjde o další směřování Francie. Bude to také souboj o to, zda se země uzavře vůči okolnímu světu, nebo se mu naopak více otevře,“ dodává Chráska.

V době, kdy z každého koutu kontinentu zaznívají na adresu evropské integrace nelichotivé výrazy a populističtí politici se předhánějí v tom, kdo dříve předpoví EU rozpad, působí Macron jako zjevení i na evropské scéně. Má silné proevropské cítění, nesouhlasí s brexitem a není mu cizí myšlenka „více Evropy“. „Evropa není problém, ale řešení,“ zní jeho oblíbené heslo.

„Pokud by zvítězil v prezidentských volbách, Evropa a EU by mohla získat novou tvář,“ myslí si analytik Chráska. „Je to energický mladík, který umí komunikovat a dívá se dopředu. Jeho přístup k Evropě je v dnešních poměrech výjimečný“.

Emmanuel Macron vystudoval filosofii v Paříži a také elitní školu pro státní úředníky Ena. Pracoval rovněž jako investiční bankéř u Rotschildů, kde se mu podařil mistrný kousek, když stál za úspěšnou fúzí mezi firmami Nestlé a Pfizer. I přesto, že byl členem Socialistické strany, je mu vyčítáno, že nemá dostatek zkušeností se stranickou politikou a pochází z establishmentu, který sám kritizuje.

Macron loni v létě po dvou letech opustil křeslo ministra hospodářství ve vládě Françoise Hollanda, aby se mohl naplno věnovat prezidentské kampani. O pár měsíců dříve založil hnutí En marche!, které od začátku hlásalo, že se chce vymanit z tradičního dělení na politickou pravici a levici.

Macronovi tato taktika zatím vychází. „Dokázal Francouzům, že může být opravdovou změnou. Neucházel se o nominaci v rámci primárek levicových stran, ale šel sám s kůží na trh.“ Historie nic takového nepamatuje. Zatím se totiž nestalo, aby v prezidentských volbách zvítězil kandidát, který by neměl podporu nějaké velké politické strany. Za Macronem ale stojí zvučná jména francouzské politiky – například starosta Lyonu nebo prominentní socialistka, ministryně pro životní prostředí a energetiku a také bývalá manželka odcházejícího prezidenta Hollanda Ségolène Royal.

Ohrozí Macrona skandál?
Na začátku týdne se ve francouzském tisku objevily spekulace, že Emmanuel Macron má mimomanželský homosexuální vztah. Tvrzeními, že se intimně stýká s šéfem veřejnoprávní rozhlasové stanice Radio France Mathieuem Galletem, se začala intenzivněji zabývat ruská média. Macron, který je od roku 2007 ženatý s o 26 let starší bývalou učitelkou francouzštiny, obvinění popřel a označil je za fámy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud