Články odjinud

„Frontu na úřadu jsem nestál 10 let a průkaz mi stačí jeden“ říká expert na e-Government

„Frontu na úřadu jsem nestál 10 let a průkaz mi stačí jeden“ říká expert na e-Government

Při pohledu na to, jak fungují elektronické služby veřejné správy (takzvaný e-Government) v Estonsku, si Čech připadá jako by měl stroj času, se kterým se podívá o několik let kupředu. Vše od placení daní, přes založení firmy, po hlasování ve volbách Estonci zařídí z pohodlí domova přes internet a na úřad nemusí ani kvůli placení daní nebo sociálním dávkám, které stát vyplácí automaticky.  „Nemám sebemenší důvod kvůli úředním věcem vycházet z domu. Vůbec nedokážu pochopit dobu před deseti, patnácti lety. Myslím, že tehdejší doba v Estonsku je velmi podobná tomu, co máte dnes vy v České republice,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ odborník Andres Raieste, který pomáhal se zaváděním digitalizace veřejné správy v Estonsku. Právě on se velkou měrou zasadil o to, že malá baltská země patří v oblasti poskytování služeb e-Governmentu ke světové špičce. Proč právě Estonsko a má Česko šanci se mu přiblížit?

Symbolem nefungující elektronizace veřejné správy se staly nekonečné fronty na úřadech. Jak je to dlouho, co jste naposledy stál v takové frontě?

To si opravdu nemůžu vzpomenout. Pravděpodobně v dětství, možná někdy před deseti lety.

Podobným symbolem je i peněženka plná dokladů. Kolik průkazů máte v peněžence vy?

Mám tu jeden průkaz totožnosti, dvě bankovní karty a kartičku potřebnou pro vstup do práce. Takže vlastně jen jeden průkaz – identifikační kartu.

Jak identifikační karta funguje?

Tohle je moje identita. Je to všechno, co o mě vláda potřebuje vědět, v podstatě nahrazuje můj vlastnoruční podpis. Nikdo po mě ani podpis nemůže chtít. Abych byl upřímný, už ani žádný podpis nemám – pokaždé je totiž jiný. S touto kartou mám jednoduše přístup ke všem službám státu a nikdo nemůže požadovat, abych se prokázal jiným dokladem.

Takže to funguje jako moje občanka, řidičák, karta zdravotního pojištění, vstup do knihovny, ale i jako věrnostní karta do mých oblíbených obchodů nebo karta pro placení daní. Studentům to slouží také jako studentský průkaz. Potřebujete prostě jen jednu kartu, nic víc.

Máte jeden průkaz na všechno, zmizely fronty na úřadech, volby probíhají elektronicky. Co se v porovnání s dobou před deseti lety ještě změnilo?

Změny přicházely postupně. Nebylo to tak, že byste najednou e-Government „zapnuli“ jako světlo. Je proto těžké popsat, jaké to bylo dřív a jaké je to dnes. Vzpomínám si jen na ty fronty a studentský průkaz. Dnes nic takového nemáme, Estonci nenavštěvují vládní budovy – jediným důvodem, proč jít na úřad, je svatba.

Nemám sebemenší důvod kvůli úředním věcem vycházet z domu. Služby e-Governmentu zjednodušují můj každodenní život. Kontakt s úřady proto neberu jako povinnost nebo něco, co podstupuji nerad. Je to pro mě naprosto přirozené. Vůbec nedokážu pochopit dobu před deseti patnácti lety. Myslím, že tehdejší doba v Estonsku je velmi podobná tomu, co máte dnes vy v České republice. Představte si, že nikam nemusíte chodit, všechno funguje tak nějak automaticky, je to prostě běžná součást našeho života bez zbytečné byrokracie a nákladů.

720p 360p
Teufelsberg: Ďáblův kopec

V Estonsku jste pomáhal s projektem digitalizace estonské veřejné správy. Představte si, že jste se dnes stal poradcem vlády v České republice pro zavádění e-Governmentu, co by byla vaše první rada?

Obrátit se na místní lobbistické skupiny, které mají nejsilnější zájmy v této oblasti – například na obchodní komory, které chtějí usnadnit registraci firem, nebo na další skupiny, které například požadují odstranit překážky při placení daní a podobně. Pak je potřeba určit strategie a hlavní oblasti, které se musí zlepšit. Úkolem vlády je pak stanovit plán, jak bude tato strategie implementována, a přijmout nové zákony. Pozadu ale nesmí zůstat ani společnost, která musí být do celého procesu zapojena.

Estonsko je v oblasti e-Governmentu považováno za globálního lídra. Co za tímto úspěchem podle vás stojí?

Je to způsobem našeho myšlení. Zatímco některé státy začaly budovat IT sektor a až na druhém místě přemýšlely, kdo to bude používat, my jsme zvolili jinou cestu. My jsme začaly přemýšlením, jak postihnout co největší masy lidí, jak můžeme změnit některé části fungování vlády, jak zasáhnout společnost co nejvíc to jde. Až pak jsme přijali nové zákony a regulace. Pracovali jsme hlavně na tom, abychom získali důvěru lidí a dokázali jim, že chceme zlepšit kvalitu jejich každodenního života.

Některé státy se sice snaží zlepšit e-Government, ale nejsou tak efektivní, protože na to jdou ze špatné strany. Důležité je přilákat masy například tím, že zjednodušíme výběr daní a uděláme z toho příjemnou záležitost bez čekání na úřadech. Lidé tomu pak začnou důvěřovat a to je klíč k úspěchu. Estonsko toho dosáhlo tolik hlavně díky důvěře, protože když tomu lidé věří, je zavedení e-Governmentu mnohem snazší.

Jak se tedy Estonsko k myšlence soustředit se na e-Government dostalo?

Po rozpadu Sovětského svazu nemělo samostatné Estonsko žádné průmyslové odvětví, ve kterém by nějak zvlášť vynikalo. Bylo něco jako nepopsaný list papíru, muselo se proto rozhodnout, na co svou ekonomiku zaměří. A objevil se nápad vytvořit průmysl založený na špičkových technologiích a IT odvětví, které v tu dobu zažívalo světový boom. Protože jsme v tu dobu neměli nic jiného, tohle se stalo hlavní politikou, na kterou jsme se rozhodli soustředit.

Objevují se názory, že je pro Estonsko jako malou zemi s 1,3 miliony obyvatel zavedení e-Governmentu jednodušší než pro početnější státy. Může být tohle důvod estonského úspěchu?

Do určité míry je to pravda, protože pokud se jedná o federaci, je zavádění e-Governmentu obtížnější. Vyžaduje totiž určitou centralizaci moci, v rámci federace máte naopak různé zákony a regulace na více úrovních. Ale pokud země není federací, na její velikosti až tak nezáleží. Řekněme, že elektronizace veřejné správy je v rámci jednoho amerického státu snadná, ale zavést pravidla pro celé USA už je obtížné. Stejně tak může e-Government fungovat i v kterékoliv evropské zemi, která má centralizovanou moc. Neexistuje rozdíl mezi Estonskem, Českou republikou, Finskem nebo Švédskem – všude je to stejné. Příklady toho, že na velikosti země nezáleží, můžeme vidět po celém světě.

Model e-Governmentu, který funguje v Estonsku, tedy podle vás může být bez problémů zaveden i v Česku?

Rozhodně. Stejná elektronizace veřejné správy funguje i na Novém Zélandu nebo Švédsku. V některých oblastech jsme o něco úspěšnější, ale ten model je stejný. Není proto důvod, aby e-Government platný v Estonsku nefungoval v České republice.

Můžete popsat některé obtíže, se kterými jste se při elektronizaci veřejné správy museli vypořádat? V Česku se hovoří například o tom, že na vesnicích není dostatečné internetové připojení nebo že na zavedení e-Governmentu přitíží starším lidem, kteří s novými technologiemi neumí.

Stejné problémy jsme řešili i my. V první řadě jsme museli investovat do infrastruktury. V 90. letech jsme v nadsázce říkali, že z internetu uděláme další základní lidské právo. Aby měl k připojení přístup skutečně každý, vláda nechala na venkově vybudovat „internetové kiosky“. Lidé ze všech koutů země tak mají místo, kde je dostupný internet – takový přístupový bod. V kiosku je počítač s internetem, kam můžou lidé přijít a vše potřebné odsud zařídit.

Estonsko určitě nechce usnout na vavřínech. Jaká další zlepšení plánuje do budoucna?

Strávili jsme hodně času tím, aby byly vládní registry propojené – vzájemná propojenost byla základem toho, aby e-Governnmentové služby fungovaly, byly transparentní a omezily administrativní překážky. To bylo stěžejní a řekl bych, že stále nejme hotovi.

Nahromadili jsme obrovské množství informací a dat o celé společnosti a teď je čas začít dělat na strategiích, které budou založeny na těchto údajích. Díky datům můžeme služby lidem víc personalizovat. To znamená, že si vezmeme informace, které o konkrétním obyvateli víme a řekneme si, jakým způsobem můžeme zlepšit kvalitu jeho života. Služby budou každému šité na míru. Stejné je to i s firmami – na základě informací, které o ní máme, jí nabídneme služby, které jí pomohou v rozvoji. 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818