Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Globální oteplování v přímém přenosu. Vlny veder nepoleví ani v budoucnu, tvrdí klimatologové

Globální oteplování v přímém přenosu. Vlny veder nepoleví ani v budoucnu, tvrdí klimatologové

Vyprahlé Řecko zasáhly mohutné požáry, při kterých tento týden zemřely desítky lidí. Francie kvůli vlně veder omezila provoz jaderných elektráren. A teploty přes 30 stupňů Celsia se nevyhnuly ani oblastem za polárním kruhem. Evropa však není jediná, která se potýká s extrémními vlivy počasí – změny pociťuje celý svět. Podle vědcůlidstvo sleduje dopady globálního oteplování v reálném čase a extrémy v počasí budou pokračovat i v nadcházejících letech.

„Tohle je tvář změny klimatu. Pokud by nebylo globální oteplování, určitě bychom nebyli svědky takových extrémů,“ varuje pro britský deník The Guardian expert na klimatické změny z Pensylvánské státní univerzity Michael Mann. Odkazuje tak na extrémní počasí, které zasáhlo Evropu od Řecka až k Severnímu polárnímu kruhu i celý svět od Severní Ameriky po Japonsko.

Podle vědců jsou současné vlny vedra způsobeny stavem proudění v atmosféře, které se nezvykle vyklonilo k severu a horký vzduch z jihu Evropy tak vystoupil daleko na sever. Proudění vzduchu v atmosféře ze západu na východ – označované jako tryskové proudění – se podle meteorologů obvykle vlní a dochází tak ke střídání teplého vzduchu z jihu se studeným vzduchem ze severu. V posledních měsících však zůstává ve stejné pozici.

Horký, suchý vzduch tak zůstává nad kontinentem déle, než je obvyklé. Podle odborníků je přitom pozastavení tryskového proudění v oblasti severní polokoule stále více spojené s globálními změnami klimatu – především rychlým ohřevem Arktidy a následným táním mořského ledu. Evropa tak zažívá extrémní vlny vedra, které si vybírají daň v podobě rozsáhlých požárů a ničení úrody.

„Dopady klimatických změn už nejsou tak mírné jako dřív. Vidíme, že se odehrávají v reálném čase a to, co se děje toto léto, je toho dokonalým příkladem,“ tvrdí Mann, podle kterého je velmi znepokojující, že se pro změnu situace dělá jen málo.

Souvislost mezi extrémním počasím a klimatickými změnami potvrzuje i řada dalších odborníků, včetně Rowana Suttona z britské Univerzity v Readingu. „Nikdo by neměl být ani trochu překvapený, že jsme v mnoha částech světa svědky rozsáhlých vln vedra a dalších souvisejících dopadů,“ říká pro Guardian s tím, že se globální oteplování odhaluje přímo před našima očima.

Na řadě stanic padají teplotní rekordy. V porovnání s historickými teplotami očekává extrémně horké léto například Velká Británie a vedro překonává rekordy také ve Švédsku. Severská země tento týden intenzivně bojovala s desítkami rozsáhlých lesních požárů naráz a nezbývalo jí, než požádat o pomoc své evropské sousedy.

Počasí ve světě (28.7.2018)Počasí ve světě (28.7.2018)autor: Climate Reanalyzer

Skutečnou tragédii však přinesl o pár dní později požár nedaleko Atén, kde se kvůli silnému větru a suché zimě i jaru plameny šířily nepředvídatelnou rychlostí. V plamenech tak zahynulo nejméně 87 lidí a astronomických výší dosahují také materiální škody. Rozsáhlé požáry kolem historického města v Řecku navíc v pátek vystřídaly bleskové povodně.

Kromě Švédska zažívají nezvyklá horka i další země severní Evropy – Norsko, Finsko nebo Lotyšsko, které také zasáhly požáry. A historicky nejteplejší květen mají za sebou i obyvatelé finského Laponska, kde je za vedro považováno už 20 stupňů Celsia, místní si však pomalu zvykají na teploty atakující třicítku. Například v Japonsku však začátkem týdne naměřili dokonce 41,1 stupně Celsia, čímž země překonala rekord z roku 2013. Extrémně vysoké teploty si v zemi vyžádaly už přes 40 lidských životů.

„Je důležité vědět, že jakékoliv vlny vedra jsou způsobené přírodou a v současnosti i člověkem. Jednoduše řečeno, změna klimatu způsobuje, že jsou tyto vlny tepla mnohem závažnější,“ tvrdí pro Bloomberg odborník Michael Wehner z americké Národní laboratoře Lawrence Berkeley.

Podle klimatologů však bude podobný ráz počasí běžný v následujících letech. „Oteplování bude pokračovat. V dalších desetiletích bude vln veder mnohem víc a některé budou mnohem závažnější, než jsou dnes,“ varuje Sutton pro server The Independent.

Odborníci proto vyzývají především ke snížení objemu skleníkových plynů v atmosféře. „Pokud tohle není něco, co byste chtěli zažívat každé léto, a chtěli byste léto raději o něco chladnější, přemýšlejte o tom, pro koho budete hlasovat v příštích volbách,“ říká pro Independent výzkumník klimatických změn na Oxfordské univerzitě Friederike Otto.

 

 

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1