Globální pakt o migraci je realitou. Proti v OSN hlasovalo jen Česko a pár dalších | info.cz

Články odjinud

Globální pakt o migraci je realitou. Proti v OSN hlasovalo jen Česko a pár dalších

Valné shromáždění OSN dnes většinou 152 hlasů potvrdilo globální pakt o migraci. Proti hlasovalo pět zemí, podle agentury AP to bylo Česko, Maďarsko, Izrael, Polsko a USA. Dalších 12 zemí se zdrželo. Premiér Andrej Babiš posléze českou pozici potvrdil při brífinku ve sněmovně a zopakoval, že ČR odmítá přijímání jakýchkoli nelegálních migrantů. Právně nezávazný globální pakt o migraci má zajistit bezpečnou, řízenou a legální migraci, je ale terčem kritiky a dezinformací.

Právně nezávazný globální pakt o migraci má zajistit bezpečnou, řízenou a legální migraci, řada zemí včetně České republiky jej však odmítá. AP upozornila, že ve VS OSN pro dnešní usnesení hlasovalo méně zemí, než v marockém městě Marrákeši 10. prosince, kde jej předběžně přijalo 164 zemí.

Pakt má za cíl mimo jiné řešit i to, proč lidé migrují, jak je chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Jednání o globální dohodě začala v důsledku migrační krize v Evropě v roce 2015, která byla největší uprchlickou krizí od druhé světové války. Příliv migrantů vyvolal v Evropě strach z cizinců a nacionalistické nálady.

"Nebudeme přijímat žádné ilegální migranty, a o tom koho přijmeme si rozhodneme na národní úrovni. Tohle jsem slíbil před posledními sněmovními volbami všem svým voličům a rozhodně z toho nehodlám ustoupit ani o milimetr," uvedl Babiš po hlasování.

Toto pondělí VS OSN drtivou většinou přijalo globální pakt o uprchlících, který rozšiřuje současný mezinárodní právní rámec o běžencích. Proti hlasovaly pouze Spojené státy a Maďarsko, Česká republika právně nezávazný dokument podporující mezinárodní spolupráci podpořila. Tento dokument se liší od globálního paktu o migraci, který Valné shromáždění schválilo dnes.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud