Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Hledaly jsme ráj, dostaly jsme peklo,“ přiznávají manželky bojovníků Islámského státu

„Hledaly jsme ráj, dostaly jsme peklo,“ přiznávají manželky bojovníků Islámského státu

S tím, jak Islámský stát přichází v Sýrii a Iráku o stále větší kusy území, do médií se dostává jeden příběh bývalých žen radikálů za druhým. Většina z nich odešla do chalífátu za přehnanými očekáváními, o to víc je pak realita, kterou zažívaly na místě, srazila na kolena. „Přijít sem byla největší chyba v mém životě,“ říká 29letá Khadija, která do Sýrie přišla z Tuniska. Jejich příběhy plné zklamání a obav přinesl americký server BuzzFeed. 

Syřanka Ájša Chadádová měla spokojený život. Pracovala jako učitelka angličtiny, doma se starala o dvě děti a třetí bylo na cestě. Nepokoje proti režimu prezidenta Bašára Asada, které se brzy proměnily v občanskou válku, jí ale obrátily život naruby. Po zásahu jedním ze snajprů Asadova režimu její 30letý manžel v roce 2012 zemřel. Z rodného Homsu se přestěhovala do Damašku, kde žila sama, netrvalo ale dlouho a znovu se zamilovala. Jejím vyvoleným se však stal bojovník samozvaného Islámského státu, za kterého se brzy provdala.

V době, kdy odcházela za novým manželem do Rakky – hlavního města samozvaného chalífátu – byl už Islámský stát na počátku rozkladu a přicházel o jedno území za druhým. Dnes sedí spolu s dalšími bývalými partnerkami radikálů teroristické organizace v provizorní vazbě. Cely, ve kterých je spolu s jejich dětmi drží kurdští vojáci, se nacházejí uvnitř uprchlického tábora Ain Issa vzdáleného asi 50 kilometrů od Rakky.  

„Hledaly jsme ráj, ale všechno, co jsme dostaly, bylo peklo,“ říká v rozhovoru Ájša. Stejně jako mnoho dalších žen, které se staly partnerkami radikálů z Islámského státu, brzy i ona prozřela a zjistila, co jsou členové IS doopravdy zač. „Velkým důkazem, že členové IS nejsou dobří lidé, je, že dnes ztrácejí svá území,“ říká Ájša, se kterou v provizorní vazbě sedí i žena z Tuniska, Ruska nebo Libanonka s německým občanstvím. Žádná z nich nebyla z žádného zločinu obviněna.

Za zdmi jejich cely se nachází uprchlický tábor s víc než pěti tisíci osobami. „Udržujeme je mimo od všech ostatních, protože jsou pro ně velmi nebezpečné,“ říká zpravodajský důstojník pro Rojavu – autonomní region v severní Sýrii, který de facto ovládá kurdská vláda. „Možná, že jejich manželé zabili příbuzné ostatních a lidé v táboře se budou chtít pomstít. Zbytek lidí v táboře by z nich zase mohl mít strach,“ dodává.

Největší chyba v životě

Všechny zadržované ženy, se kterými BuzzFeed mluvil, dnes dávají od Islámského státu ruce pryč. Některé se snažily popřít, že by jejich manželé byli zatvrzelí bojovníci IS a tvrdily, že o zločinech radikálů neměly tušení. Žádají o pomoc a milosrdenství alespoň pro své děti, jejichž osud visí ve vzduchoprázdnu – v Sýrii získávají potomci národnost po otci, státní příslušnost dětí narozených v chalífátu proto může být sporná.

Většina z bývalých žen islamistů přicházela do chalífátu s obrovskými očekáváními. „Sledovali jsme videa o tom, jak je život pod IS skvělý,“ říká 19letá Núr Chajradaniová, která do Sýrie přišla z Indonésie spolu s dalšími 24 příbuznými v roce 2015.

720p 360p
Vězení Islámského státu v Mosulu

„Mysleli jsme si, že všechny negativní příběhy o Islámském státu jsou lži. Když se do někoho zamilujete, vidíte jen dobré stránky, a když vám někdo řekne, že je pro tebe ten druhý špatný, neposloucháte,“ vysvětluje Núr, která prý přišla s celou rodinou do Sýrie s vidinou bezplatného vzdělání a zdravotní péče. Z reality ale byli zklamaní. Muži museli vzít zbraň a jít bojovat ve jménu Islámského státu – když odmítli, o výhody rodina přišla.  

„Přijít sem byla největší chyba v mém životě,“ říká 29letá Tunisanka Chadija Omryová, která do Sýrie odcestovala z roce 2013 s manželem a dvouletým synem. Její muž byl ale o rok později zabit syrskými povstalci. Chadija byla spolu s dětmi umístěna do ubytovny pro vdovy po islamistických bojovnících. Správce ale ženy a děti týral a odepíral jim plenky a léky. Přestože velká část žen cesty do Rakky lituje, soucit s oběťmi Islámského státu z jejich výpovědí podle serveru BuzzFeed příliš slyšet není.