Hořký osud nevěst islamistů. Vysněný život se změnil v peklo plné útlaku a sexu, návrat je těžký

Info.cz, ekb

18. 07. 2017 • 01:00

Když před lety začaly přicházet zprávy o vzniku chalífátu v Sýrii a Iráku nechalo se mnoho žen z celého světa zlákat sliby radikálů. Ti cizinkám vzkazovali, že pokud chtějí silné, ochranářské muže, najdou je v novém Islámském státu. Postupem času ale mnoho z bývalých nevěst islamistů došlo k hrůznému prozření a zděšené začaly více či méně úspěšně usilovat o návrat do zemí, ze kterých přišly. Jejich šance jsou mnohdy mizivé v porovnání s tím, jako moc riskují. O jejich příbězích informovala americká CNN.

Ještě nedávno stály po boku radikálů z Islámského státu, dnes sedí desítky z nich v přeplněných věznicích a přemýšlí, jaký bude jejich další osud. Z Rakky, syrské bašty islamistů, musely spolu s dětmi uprchnout poté, co Islámský stát začal ztrácet kontrolu nad městem. Mnoho z nich zaplatilo pašerákům, kteří je dovedli na okraj města, odkud je pak kurdští vojáci dopravili do rozhlehlého uprchlického tábora v Ain Issa, asi 50 kilometrů od Rakky. S ostatními uprchlíky vůbec nepřijdou do styku – dělí je od nich cely s tlustými betonovými zdmi.

Se svým příběhem se americké televizi CNN svěřila i vdova po islámském radikálovi Saida, která do Rakky přicestovala z jihofrancouzského města Montpellier. „Miluju život, miluju práci, miluju džíny a make-up, miluju své rodiče,“ říká s tím, že jediné, co si přeje, je vrátit se zpět. Spolu s ní v cele čeká i její 14měsíční syn.

Po příchodu do Rakky byla Saida umístěna do ženské ubytovny, kde cizinky čekaly, až si pro ně členové IS přijdou. Pravidly, která určovala chod ubytovny, byla podle svých slov doslova šokovaná. Výběr žen probíhal bez jakékoliv známky náboženské kultury a připomínal spíš seznamku západního střihu. Po příjezdu musely ženy sepsat jakousi obdobu svého životopisu – jméno, věk, povahové vlastnosti a jaký muž by byl podle jejich představ. To samé udělají i muži.

„Takže se setkáte, mluvíte asi 15 až 20 minut a pak je to ano, nebo ne. Pokud oba souhlasí, vezmou se. Je to velmi rychlé,“ říká Saida, která se stejně jako mnoho dalších žen nechala zlákat sliby, že v chalífátu najdou nový život po boku silných a oddaných mužů. Realita ale byla úplně jiná. Ze zachránců se vyklubali sexem posedlí maniaci a nelítostní tyrani a mnoho žen se během pobytu v chalífátu několikrát rozvedlo.

3483238:article:true:true:true

Syrská učitelka angličtiny z Homsu May zprvu lásku vůbec nehledala. Rakka byl pouze přestupní bod na cestě do Turecka, kam se rozhodla odjet poté, co jejího prvního manžela zastřelil snajpr. Ubytovala se zde s dětmi u své kamarádky, poznala tu ale Bilala. „Myslela jsem, že mi ho seslal Bůh,“ říká. Na Bilala vzpomíná v dobrém, jiné ženy ale neměly tolik štěstí jako ona.

„Mnohé byly v šoku, protože si vzaly muže, se kterým se ale po čtyřech dnech nebo měsíci rozvedly,“ říká May s tím, že jedna z evropských žen se dokonce rozvedla a znovu provdala šestkrát, dokud jí soud nepohrozil, že ji pošle do vězení nebo nechá zbičovat. May se ztrátou manžela, který je údajně ve vězení u města Kobani, stále trápí. „Chci, aby mě někdo zabil. Nemohu se zabít sama, protože to je sebevražda,“ říká.

Do Rakky přicestovaly i tři sestry z Indonésie, za radikály se ale nikdy neprovdaly. Rahma, Fina a Noor zaplatily za cestu z Jakarty obrovské peníze, aby poznaly skutečně „čisté muslimy“, po příjezdu je ale čekalo jen zklamání. „Říkají, že chtějí vést džihád kvůli Alláhovi, ale to, co ve skutečnosti chtějí, je jen o ženách a o sexu. Je to odporné,“ říká Rahma. Všechny tři už kontaktovaly indonéské velvyslanectví a jediné, po čem touží, je vrátit se domů. Jestli se jim to někdy podaří, ale není vůbec jisté. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách