Hněv v Bílém domě. Právník se snaží stopnout vydání knihy, v níž se rozpovídal Trumpův exporadce | info.cz

Články odjinud

Hněv v Bílém domě. Právník se snaží stopnout vydání knihy, v níž se rozpovídal Trumpův exporadce

Právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Charles J. Harder se pokusil zastavit vydání knihy novináře Michaela Wolffa o Trumpově administrativě „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ (Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu), v níž někdejší hlavní stratég Bílého domu tvrdě kritizuje počínání Trumpových příbuzných a poradců v kauze údajného ruského ovlivňování předloňských prezidentských voleb. 

 

Americký prezident Donald Trump pohrozil svému bývalému poradci Stephenu Bannonovi žalobou, pokud bude dále publikovat informace o něm či o jeho rodině.

Trumpův právnický tým zareagoval na chystanou knihu novináře Michaela Wolffa, v níž Bannon kriticky popisuje počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda či zetě Jareda Kushnera týkající se kontaktů s ruskými činiteli během prezidentské kampaně. Jejich činy označil za vlastizrádné a uvedl, že vyšetřovatelé již brzy přimějí Trumpova syna k přiznání (O nejvýbušnějších pasážích knihy jsme psali ZDE).

Podle televize ABC News bývalého blízkého prezidentova spojence právníci v dopise vyzvali, aby se zdržel dalšího zveřejňování důvěrných informací a komunikace s médii. V opačném případě mu hrozí žaloba za poškození Trumpova jména či za porušení dohody o utajení informací, uvedl v prohlášení advokát Charles Harder.

Trump již ve středu ostře komentoval Bannonova vyjádření slovy, že „když dostal padáka, nepřišel jen o práci, ale i o rozum“. Z klíčové pozice v Bílém domě byl muž kritizovaný za ultranacionalistické a xenofobní postoje propuštěn v srpnu v souvislosti s personálními rošádami, po nichž podle znalců poměrů ztratil v prezidentově úřadu spojence. Předtím hrál Bannon zásadní roli při Trumpových kontroverzních rozhodnutích, jakými byl například imigrační výnos, jehož prostřednictvím byl vstup do USA zakázán občanům několika převážně muslimských zemí. Analytici konec Bannonovy kariéry v Bílém domě považovali za vítězství umírněného křídla Trumpových poradců.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Americká média věnují reakcím Trumpa a jeho okolí na Wolffovu knihu velkou pozornost. List Politico označil aktuální obrat ve vztahu obou mužů za „zřejmě nejošklivější rozchod prezidenta a bývalého poradce v moderní historii“. K ostrému rozkolu se přitom schylovalo již několik měsíců a Bannon naposledy přiživil Trumpovu nevraživost ke své osobě předvánočním prohlášením, v němž dal prezidentovi třicetiprocentní šanci, že dokončí čtyřleté funkční období.

 

Sám Bannon se k dotazům médií týkajícím se Trumpovy reakce na knihu či výzvy právníků nevyjádřil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud